Modnie i Zdrowo

Chustonoszenie – najlepszy środek transportu dla niemowląt i małych dzieci

9 lipca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Kamila Celary-Kmiecik

Chustonoszenie, czyli noszenie dziecka w zawiązanej na ciele opiekuna specjalnej chuście, staje się coraz bardziej popularne wśród rodziców. Jest korzystne zarówno dla dziecka, które czuje bliskość rodzica i jest bezpieczne, oraz dla rodzica, który może swobodnie poruszać się po domu lub mieście, mając maluszka blisko siebie. O zaletach chusto noszenia opowiada Magdalena Cichońska, doradca noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, instruktorka masażu Shantala, ekspert marki Mama i ja.

Chustonoszenie niemowląt i małych dzieci staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród rodziców, którzy wyznają ideę rodzicielstwa bliskości. Tzw. „motanie” polega na noszeniu malucha w zawiązanej na ciele opiekuna specjalnej chuście. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie, a rodzic może swobodnie poruszać się w domu, czy w mieście mając swoją pociechę tuż obok siebie. Taki sposób transportu stanowi również dobrą alternatywę dla noszenia na rękach lub wożenia w wózku, który w wielu sytuacjach może okazać się za ciężki lub nieporęczny.

– Warto dodać, że chustonoszenie to metoda przeznaczona nie tylko do noszenia niemowlaków. Chusty są bardzo pojemne i wytrzymałe, dzięki czemu przy odpowiednim wiązaniu można w nich  utrzymać nawet trzy- lub czterolatki – wyjaśnia Magdalena Cichońska, redaktor naczelna kwartalnika SPLOT, blogerka, autorka książek dla dzieci i nie tylko.

Chustonoszenie wpływa na rozwój fizyczny maluchów

Noszenie dzieci w chustach przynosi maluchom wiele korzyści związanych zarówno z ich emocjonalnym, jak i fizycznym rozwojem. Bliskość z rodzicem sprawia, że dziecko w każdej chwili może się do niego przytulić, a dzięki temu jest spokojniejsze, mniej płacze i w naturalny sposób buduje więź z opiekunami. Taka pozycja pozwala maluchom również obserwować reakcje dorosłych, a tym samym uczyć się rozpoznawać ich nastroje i różnorodne zachowania. Odczytywanie sygnałów płynących z mowy ciała oraz mimiki mamy lub taty stanowi ważny aspekt w rozwoju emocjonalnym niemowląt, jak i starszych dzieci. Pozytywy wynikające z chustonoszenia związane są również  z rozwojem fizycznym maluchów.

– Chustonoszenie sprawia, że najmłodsi mają okazję poznawać świat z różnych perspektyw, nie tylko z pozycji leżącej. Pobudza to rozwój ich mózgu i pomaga oswajać się z bodźcami  płynącymi z otoczenia zewnętrznego. Noszenie działa również stymulująco na rozwój stawów biodrowych, dzięki czemu minimalizuje ryzyko wystąpienia dysplazji – mówi Magdalena Cichońska.

Chustonoszenie wspomaga laktację

Wiązanie, czy tzw. motanie chust, to umiejętność, której warto nauczyć się nie tylko ze względu na dziecko, ale również z troski o własny kręgosłup. Chustonoszenie wspiera prawidłową postawę noszącego i aktywizuje mięśnie dna miednicy.

– Co więcej, dzięki temu, że dziecko jest bezpiecznie przymocowane do klatki piersiowej lub pleców, rodzice mają wolne ręce i mogą zająć się innymi obowiązkami. Noszenie dziecka w chuście to rozwiązanie, które jest polecane szczególnie mamom – sprzyja wydzielaniu prolaktyny, w związku z czym wspomaga laktację. Co więcej, chusta to także doskonałe rozwiązanie w chwilach nagłego głodu maluszka, ponieważ ułatwia szybkie i dyskretne karmienie – wylicza Magdalena Cichońska. Na koniec warto dodać, że dzięki solidnemu wykonaniu, chusta po okresie noszenia może zostać wykorzystana na wiele innych sposobów – jako hamak, szal, a nawet jako materiał na torebkę lub saszetkę, idealną do schowania małej wody na spacer z dzieckiem.

Chustonoszenie to doskonała droga do bliskości i budowania więzi z dzieckiem – z całego serca polecam ją wszystkim rodzicom. Choć pierwsze próby wiązań mogą wydawać się skomplikowane, wystarczy tylko trochę ćwiczeń, aby dojść do wprawy i czuć się pewnie w różnych technikach motania – Magdalena Cichońska.