Modnie i Zdrowo

Jedz kasze, na zdrowie!

22 marca 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

20 proc. osób w wieku 15-23 lata włącza kaszę do swojego menu zaledwie raz na pół roku. Dużo większą popularnością cieszy się ten produkt u Polaków po pięćdziesiątce. Na ich stołach pojawia się ona średnio dwa razy w tygodniu. Tymczasem dietetycy tłumaczą, że kasza jest fundamentem zdrowej i zbilansowanej diety.

– Produkty zbożowe znajdują się u podstaw piramidy żywieniowej człowieka, co oznaczy, że powinniśmy je spożywać od 5 do 11 porcji dziennie. Kasze należą do tych najmniej przetworzonych, dzięki czemu zawierają wiele składników odżywczych. Są przede wszystkim bardzo bogatym źródłem błonnika. Większość, bogata jest także w magnez, żelazo, cynk oraz witaminy z grupy B – tłumaczy Katarzyna Foszner, dietetyk kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.
Tymczasem kasza rzadko pojawia się na polskich stołach i wciąż przegrywa z ryżem, makaronem i ziemniakami.

– Najmniej kaszy spożywają osoby w wieku od 15 do 23 lat. Co piąta, je kasze raz na pół roku, a to zdecydowanie za mało. Powinniśmy smakować ten produkt, co najmniej trzy razy w tygodniu. Nieco lepiej jest z grupą Polaków po 55. roku życia. Większość z nich je kaszę średnio dwa razy w tygodniu – dodaje dietetyk.

Eskperci podkreślają, że mimo rosnącego zainteresowania zdrowym trybem życia, Polacy wciąż nie są przekonani do kasz. Dlatego powstała kampania społeczna pod nazwą „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

– Ze statystyk wynika, że najczęściej wybieramy kaszę gryczaną. Na drugim miejscu znalazła się jęczmienna, nieco w tyle jaglana. Ostatnio widać jednak, że po tę ostatnią sięgamy coraz częściej. Ma ona mnóstwo właściwości zdrowotnych – wyjaśnia Katarzyna Foszner.

Fot. Pixabay

Wprowadzając kaszę do codziennej diety, można poprawić pracę układu trawiennego, uzupełnić niedobór składników odżywczych oraz witamin, obniżyć poziom cholesterolu, a także zapobiec wielu chorobom, również nowotworowym.

– Kobietom najbardziej polecam kaszę gryczaną, ponieważ zawiera dużo rutyny, która uszczelnia i uelastycznia ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki temu, zapobiega ich pękaniu. „Gryczanka” świetnie służyć będzie również mężczyznom, ze względu na bardzo wysoką zawartość cynku, wspomagającego produkcję plemników i testosteronu, a także zapobiegającego łysieniu – dodaje.

Kasza jest tania, łatwa w przyrządzeniu i ma długi termin przydatności do spożycia. Zdaniem specjalistów do spraw żywienia, powinna być podstawą wielu dań zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym. Zawarta w niej luteina, cynk, krzem, oraz żelazo, korzystnie wpływa na koncentrację, pamięć i odporność malucha.

Dietetycy tłumaczą, że osoby chorujące na celiakię bądź uczulone na gluten również mogą stosować w swojej diecie kaszę jaglaną, gryczaną czy kukurydzianą.