Modnie i Zdrowo

Kasza jęczmienna – bomba witamin i składników odżywczych

2 maja 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot Pixabay

Kasza jęczmienna obecna jest w polskiej kuchni od dawna. Przez dietetyków i lekarzy uznawana za jedną z najbardziej wartościowych odmian. To też składnik diety, który posiada prozdrowotne właściwości dla naszego organizmu. Oprócz tego, że wyśmienicie smakuje jest pełna witamin i składników odżywczych.

Kasza jęczmienna wytwarzana jest z ziaren jęczmienia, który często używany jest jako pasza dla zwierząt. Charakteryzuje się szarym kolorem, wpadającym w zielono-żółty odcień. Dzielimy ją na kaszę pęczak i perłową. Są to odmiany, po które Polacy sięgają najchętniej. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to jedne z najzdrowszych rodzajów kasz.

Zaletą kaszy jęczmiennej jest wysoka zawartość błonnika, który pomaga regulować pracę jelit. To właśnie jęczmień i owies spośród wszystkich zbóż posiada jego największą ilość. Działają korzystnie na nasz cholesterol, który zostaje obniżony. Kasza jęczmienna pomaga także utrzymać w prawidłowej formie poziom glukozy we krwi.

Dzięki umiejętności pęcznienia w układzie pokarmowym, po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości kaszy jęczmiennej poczujemy sytość, dzięki której nie będziemy głodni. Pomaga to w walce z nałogowym podjadaniem, które jest kluczowym elementem, jaki trzeba wyeliminować w zdrowej diecie.

Kasza jęczmienna jest bardzo dobrym składnikiem diety podczas walki z anemią. Jest także pomocna przy bolesnym oddawaniu moczu. To dobroczynny składniki w przypadku problemów z pęcherzykiem żółciowym. Wzmacnia też układ nerwowy naszego organizmu.

Marki kasz niekiedy proponują nam najwyższej jakości kaszę jęczmienną, która poza bogactwem składników odżywczych dodatkowo wzbogacona jest przez kilka najpopularniejszych warzyw, jak np. marchew, seler, por, pietruszkę oraz cebulę. Kasza jęczmienna z warzywami nadaje się do spożycia zarówno samodzielnie danie ale i jako dodatek do mięsa, farszu czy gulaszu.

Kasza jęczmienna jest bogatym źródłem witamin: B, B1, B2 i B6, E, K, PP, kwasu foliowego krzemu, cynku, wapnia, manganu oraz miedzi. Zawartość witaminy K w organizmie wspomaga pracę układu krwionośnego i reguluje przepływ krwi. Dzięki temu jest skuteczna  walce z powstawaniem zakrzepów i żylaków, siniaków i krwiaków.