Modnie i Zdrowo

Najlepsza dieta dla świeżo upieczonej mamy

2 kwietnia 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Świeżo upieczona mama jest często zmuszona wprowadzić w swoje życie sporo zmian. Bardzo istotna jest również modyfikacja diety. Dostosowanie się do najważniejszych zasad żywieniowych wpłynie pozytywnie na samopoczucie, a także ułatwi powrót do formy sprzed ciąży.

Częstotliwość i rozmiar posiłków

Najważniejszą zasadę stanowi: jeść mało, a często. By ułatwić sobie to zadanie warto nakładać dania na mniejszy talerz lub miseczkę – w ten sposób porcja wyda się większa od dokładnie identycznej, lecz podanej w dużym naczyniu.

Najlepiej, jeśli mamy skupią się na spożyciu pięciu wartościowych posiłków dziennie, mniej więcej, co trzy godziny. Należy jednak zapomnieć o podjadaniu i piciu słodzonych napojów.

Dopuszczalna jest głównie woda mineralna. Jest to składnik, którego nie może zabraknąć w jadłospisie świeżo upieczonej mamy. Jest ona niezbędna, aby utrzymać prawidłową równowagę organizmu, a także przyśpieszyć pracę metabolizmu oraz wesprzeć laktację. Niestety w przypadku mam karmiących piersią, nie każda woda jest odpowiednia. Najlepszym, a przy tym najbezpieczniejszym wyborem będzie sięgnięcie po wersję niegazowaną, o obniżonej zawartości sodu, rekomendowaną przez instytucje wyspecjalizowane  w opiniowaniu produktów dla dzieci, jak np. wodę Mama i ja. Optymalna ilość jej dziennego spożycia powinna wynosić przynajmniej 1,5 l.

Wyeliminuj cukry i niezdrowe tłuszcze

Po porodzie należy pamiętać o wykluczeniu z diety produktów z dużą zawartością tłuszczów trans, cukru oraz niezdrowych dodatków w postaci konserwantów czy barwników. Należy unikać przede wszystkim sklepowych ciasteczek, batoników, chipsów, fast foodów, białego pieczywa, tłustych mięs i nabiału. Takie produkty są nie tylko ciężkostrawne, ale też tuczące, a przy tym ubogie w wartości odżywcze. Warto również zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania np. na parze lub grillowania czy pieczenia bez dodatku tłuszczu.

Postaw na produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce

Przy komponowaniu codziennego menu, młode mamy nie mogą zapomnieć o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin oraz składników odżywczych. Istotna jest również wysoka zawartość błonnika, wspierającego pracę układu trawiennego i zapewniającego uczucie sytości na dłużej. W tym celu zalecane jest spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych: pieczywa, kasz, makaronów oraz sezonowych warzyw i owoców.

Zapomnij o dietach odchudzających

Często zdarza się, że kobiety po porodzie chcą jak najszybciej uzyskać sylwetkę sprzed ciąży. Nie należy jednak śpieszyć się z treningiem, a tym bardziej z wprowadzeniem diety odchudzającej. Ciąża i poród stanowią bowiem spore obciążanie dla organizmu, który potrzebuje czasu na regenerację. Takie próby można zatem rozpocząć najwcześniej dwa miesiące po narodzinach dziecka.