Modnie i Zdrowo

Opalanie natryskowe – bezpieczna alternatywa dla słońca i solarium

2 marca 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Opalanie natryskowe uznawane jest za najbezpieczniejszą metodę opalania. Dzięki niej możemy cieszyć się złocistym odcieniem skóry, bez konieczności narażania się na szkodliwe promieniowanie UV. Polecana niemalże wszystkim – również tym, którym ze względów zdrowotnych odradza się tradycyjne opalanie. Są jednak przeciwwskazania, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zabieg. 

O metodzie opalania natryskowego mówi się, że jest bezpieczna dla wszystkich. Dzięki niej osoby te mogą cieszyć się zdrową i brązową skórą nie narażając się na oparzenia czy powikłania. Jest doskonałą alternatywą m.in. dla osób o bardzo bladej karnacji, tych opalających się „na czerwono” oraz dla osób z zaburzeniami wytwarzania melaniny. Może być również stosowana przez kobiety w ciąży.

Na czym polega zabieg opalania natryskowego?

Zabieg opalania natryskowego może być stosowany do  całego ciała – twarzy, szyi i dekoltu, od pasa w górę i od pasa w dół. Wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych i polega na nałożeniu na skórę ciała cienkiej warstwy preparatu opalającego.

Zabieg trwa około trzydziestu minut, przy czym, samo nakładanie substancji brązującej zajmuje kwadrans. Mając na uwadze względy higieniczne, dobrze opalać się w bieliźnie lub dwuczęściowym stroju kąpielowym, nie ma jednak przeciwwskazań do opalania się nago.

W pierwszej kolejności wybiera się kolor bronzera – najbardziej naturalnie wygląda odcień o 2-3 tony ciemniejszy od naturalnej karnacji. Substancję brązującą nakłada się na stojąco w specjalnej kabinie za pomocą urządzenia rozpylającego. Dzięki temu na skórze nie pojawiają się przebarwienia spowodowane nierównomiernym nałożeniem preparatu. Trzeba pamiętać również o nałożeniu czepka chroniącego włosy – ma to zapobiec zabrudzeniu miejsc, które trudno będzie domyć. Po nałożeniu preparatu następuje osuszenie ciała przyspieszające wchłanianie.

By uzyskać najlepsze efekty opalania, warto się do zabiegu nakładania bronzera odpowiednio przygotować.  Dwa dni przed zabiegiem wykonujemy depilację. Następnie dzień przed, dobrze jest wykonać peeling dokładnie złuszczający martwy naskórek. W dniu opalania należy zrezygnować z makijażu, kremów,  balsamów, dezodorantów i perfum. A bezpośrednio przed zabiegiem, dokładnie osuszyć ciało.

Ważne jest również to, w jakim ubraniu przyjdziemy do gabinetu. Przylegający do ciała strój, ubrany tuż po zabiegu, może zetrzeć świeżą opaleniznę i zniszczyć efekty. Dlatego najlepiej do gabinetu kosmetycznego wybrać się w luźnych i ciemnych ubraniach oraz w klapkach.

Pielęgnacja skóry po opalaniu natryskowym

W przeciwieństwie do tradycyjnego opalania, opalanie natryskowe nie powoduje zwiększenia ilości wytwarzanego w skórze barwnika, dlatego opalenizna jest nietrwała i ulega zmywaniu. Dlatego aby przedłużyć efekt opalenizny, należy zadbać o odpowiednią pielęgnacji opalonej skóry. Zaraz po zabiegu nie wolno się kąpać – trzeba odczekać od 4 do 8 godzin, a podczas pierwszej kąpieli nie należy używać gąbki. Tuż po opalaniu lepiej także zrezygnować z wysiłku fizycznego powodującego pocenie, nie używać perfum i dezodorantów zawierających alkohol.

Po opalaniu natryskowym, bardzo ważne jest częste nawilżanie skóry – ciało należy balsamować co najmniej dwa razy dziennie oraz unikanie peelingów i wizyt w saunie lub jacuzzi. Po każdej kąpieli należy delikatnie osuszać skórę bez mocnego pocierania jej ręcznikiem – dzięki  temu opalenizna utrzyma się dłużej.

Jak długo utrzymują się efekty opalania natryskowego?

Opalenizna wywołana bronzerem zmywa się  po ok. 7-14 dniach, w zależności od tego, z jaką dbałością traktowana będzie skóra. Częste nawilżanie i stosowanie dodatkowych, delikatnych balsamów brązujących pozwala na dłuższe zachowanie ciemniejszego kolorytu skóry.

Niektóre osoby efekt opalania natryskowego utrzymują poprzez późniejsze opalanie się w solarium oraz na słońcu. Nie jest to zabronione, ale należy pamiętać, że zdrowe opalanie wymaga stosowania filtrów chroniących skórę przed promieniowaniem UV – opalenizna nie jest w ich przypadku skutkiem wytworzenia się ochronnej warstwy melaniny i bardzo łatwo ją poparzyć.

Przeciwwskazania do opalania natryskowego

Mimo że opalanie natryskowe jest zdecydowanie zdrowsze od solarium czy długiego eksponowania skóry na słońcu, nie każdy powinien się na nie decydować. Zdecydowanie odradza się je osobom, które cierpią na choroby skóry – łuszczycę i alergie skórne oraz astmę, a także tym, którzy cierpią nadmierną potliwość. Nie powinno wykonywać się zabiegu opalania natryskowego również w przypadku ran i skaleczeń skóry oraz kiedy są  wypryski.

Osoby podejrzewające, że istnieją powody uniemożliwiające poddanie się zabiegowi powinny powiedzieć o swoich obawach w gabinecie – specjalista oceni czy istnieją przeciwwskazani do opalania natryskowego.