Modnie i Zdrowo

Pieprz obniżą ciśnienie krwi. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko

8 października 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Mimo że mały i niepozorny, potrafi odmienić smak każdej potrawy. Rodzajów pieprzu jest jednak kilka – czarny mielony, ziarnisty czy pieprz ziołowy? Do czego i kiedy go dodać, żeby najlepiej podkreślić smak i aromat potraw?

Pieprz pochodzi z południowo-wschodniej Azji i ma mnóstwo właściwości zdrowotnych, o których mało kto wie. Dziś pieprz uprawia się także w Afryce, Brazylii czy w Indiach. Pnące krzewy, z których zbiera się ziarna muszą mieć minimum 3 lata.

Owoce pieprzu czarnego suszy się na słońcu, a pieprzu białego moczy w soli morskiej. Dzięki temu można łatwiej usunąć osłonkę, która pokrywa ziarno.

Pieprz idealnie sprawdzi się jako napar, który pobudza wydzielaniu soków żołądkowych. Najlepiej, gdy połączysz go z miętą. Niestety wzmaga także apetyt. Warto wiedzieć, że pieprz działa rozkurczowo i obniża ciśnienie krwi! Jeżeli masz problem ze stanem zapalnym lub dolegliwościami reumatycznymi, sięgnij po olejek pieprzowy, który uśmierzy ból. Jest to na tyle silny lek, że jego stosowanie należy konsultować z lekarzem.

Co istotne, pieprz, podobnie jak cytrusy, wzmaga działanie innych leków, przede wszystkim antybiotyków. Należy więc uważać z jego użyciem.

Niektóre z gatunków pieprzu używane są jako rośliny ozdobne, kilka rodzajów tej rośliny używane jest nawet… do żucia.

Pieprz czarny

Pieprz czarny to oprócz soli jedna z najbardziej uniwersalnych przypraw. Jego wartość doceniono już wieki temu – w średniowieczu płacono za niego złotem. Przyprawę stanowią owoce piper nigrum – pnącej rośliny, którą można uprawiać w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Co ciekawe, aby uzyskać pieprz czarny, zbiera się jeszcze niedojrzałe owoce, które nabierają czarnej barwy dopiero podczas suszenia na słońcu. W środku ziarenka pozostają jasne, dlatego grubo mielony pieprz nie ma jednolitego koloru, a drobno sproszkowany wydaje się szary. Za jego ostrość odpowiada piperyna – alkaloid, który w ostatnich latach budzi zainteresowanie pod kątem możliwości wykorzystania go w medycynie.

Pieprz czarny ma intensywny zapach i palący, lekko korzenny smak. Pasuje praktycznie do wszystkiego – dań na bazie mięs, ryb, warzyw, jaj czy makaronów. Jego szczypta może podkreślić też smak słodkich smakołyków, takich jak niektóre syropy, czy egzotyczne owoce… bądź truskawki. To właśnie pieprz mielony jest najczęściej wybieraną przyprawą. Jego wielką zaletą jest wygoda użycia. Z kolei pieprz w postaci całych ziaren jest niezastąpiony do przygotowania wielu przetworów na zimę, czy chociażby zup. Warto po niego sięgnąć również do dekoracji potrawy. Pieprz mielony dodaje się na końcu, a ziarnisty na początku przyrządzania potrawy.

Pieprz ziołowy

Alternatywą dla czarnego pieprzu jest popularny w polskiej kuchni pieprz ziołowy. Idealnie podkreśla smak mięs, zwłaszcza dań z mięsa mielonego i pieczeni, a także potraw z kapusty, roślin strączkowych i jaj. Pieprz ziołowy ma ostrość porównywalną do pieprzu naturalnego. Jest kompozycją wyrazistych ziół i przypraw: gorczycy, kolendry, majeranku, kminku i chili, której odrobinę słodkości zapewnia papryka. Bogactwo składników tej mieszanki sprawia, że nadaje ona potrawie nie tylko pikantności, lecz także wyjątkowego smaku i aromatu. Pieprz ziołowy dodaje się do dań mięsnych na początku ich przyrządzania, do pozostałych – w trakcie lub pod koniec.