Modnie i Zdrowo

Jak poprawnie wykonać demakijaż twarzy?

4 stycznia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Makijaż dodaje nam urody, dlatego tak chętnie z niego korzystamy. Ale równie ważne jak wykonanie, jest dokładne jego zmycie. Bez odpowiednio wykonanego demakijażu, skóra nocą nie może swobodnie oddychać, a rano traci blask. Podpowiadamy jakich kosmetyków używać i jak je aplikować, by skóra była zrelaksowana i gotowa na kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Choć może tego nie widać, wieczorem twarz jest po prostu brudna. Kurz, spaliny, nadmiar sebum, pot, bakterie i inne osady zatykają pory, a obciążona skóra, nie może swobodnie „oddychać”. Pojawiają się również szpecące zaskórniki i krostki. Niestarannie zmyty makijaż to przyczyna podrażnień cery, ale także zaczerwienionych, swędzących i opuchniętych oczu o poranku. Ponadto, źle oczyszczona skóra to bariera dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Dlatego konieczne jest codzienne staranne mycie twarzy i od czasu do czasu peeling, który usuwa martwe komórki naskórka.

Najważniejsze jest zmycie makijażu z oczu

Do ich demakijażu możesz wybrać specjalny kosmetyk zwyczajny lub dwufazowy. Ten drugi świetnie poradzi sobie również z makijażem wodoodpornym, bowiem zawarte w nim olejki, skutecznie rozpuszczą kosmetyki, a składnik wodny złagodzi podrażnienia. Przed użyciem należy wstrząsnąć, aby oba płyny wymieszały się.

Skóra na powiekach i wokół oczu jest bardzo cienka, dlatego musimy postępować z nią delikatnie. Nie trzyj powiek, tylko przyłóż do nich wacik nasączony np. mleczkiem i poczekaj kilkanaście sekund, aż rozpuści on kolorowe kosmetyki. Następnie delikatnie przesuwaj wacik – zawsze od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni. Wykonuj tę czynność tyle razy, aż kolejny płatek będzie czysty.

Z kolei tusz zmywaj ruchami pionowymi, a pod dolne rzęsy podłóż chusteczki. Dzięki temu unikniesz rozsmarowania mascary na dolnej powiece i tzw. efektu „pandy”. Natomiast ruchami poziomymi usuniesz resztki eyelinera i cieni, które zostały między rzęsami.

Pianka, mleczko czy żel? To zależy od typu cery

Mleczka i śmietanki kosmetyczne są najchętniej stosowane do oczyszczania skóry. Mogą być uniwersalne lub dedykowane dla konkretnego typu cery. Podobnie jest w przypadku żelu, pianki, kremów oraz kostek myjących.

Jeżeli nie ma żadnych problemów ze skórą, możesz wybrać kosmetyk wedle własnych upodobań. Mleczko do codziennego użycia, praktyczne chusteczki do demakijażu znakomite w służbowej podróży, a na urlop – 2w1 czyli mleczko i tonik lub nawet 3w1 – mleczko do oczyszczania twarzy, demakijażu oczu oraz tonik.

Jeśli jednak jesteś posiadaczką cery tłustej, najbardziej odpowiednie do oczyszczania twarzy  będą beztłuszczowe żele, pianki i mydła, które wzbogacone o składniki antybakteryjne pozwolą oczyścić pory. Śmietanka kosmetyczna lub mleczko dla tego typu cery są byt tłuste, ale za to cera sucha przyjmie je z wdzięcznością.

Gorzej jest w przypadku skóry wrażliwej. By uniknąć nieprzyjemnych i nieestetycznie wyglądających podrażnień, najlepiej wybrać kosmetyk recepturze specjalnie opracowanej dla wrażliwców. To również dotyczy demakijażu oczu.

Tonik skutecznie usuwa resztki makijażu

Chociaż po demakijażu skóra wydaje nam się czysta, nadal mogą na niej zalegać resztki makijażu. By je usunąć warto użyć toniku, przywróci on również cerze naturalne pH (5,5). Ale uwaga, tonik dobierajmy odpowiednio do określonego typu skóry, bowiem tonik przeznaczony do skóry trądzikowej będzie obsuszał skórę wrażliwą, a ten do skóry wrażliwej nie poradzi sobie ze skórą tłustą. Lepiej unikać również kosmetyków uniwersalnych. Tego typu produkty przeznaczone są bowiem dla posiadaczy cery idealnej.

Do skóry, która łatwo ulega podrażnieniom, użyj toniku hipoalergicznego – zawiera m.in. bioflawonoidy działające przeciwzapalnie oraz łagodząco. Toniki do skóry tłustej i wrażliwej często w swoim składzie mają pudry, które przynajmniej na kilka godzin pozwolą cieszyć się matową cerą. Zdarza się, że zawierają też dodatek kory wierzby, która rozjaśnia twarz i dobrze ściąga pory. Tonik do cery tłustej i suchej nie powinien mieć alkoholu.

Problem dopasowania toniku do własnych potrzeb można rozwiązać, stosując preparat tej samej firmy i z tej samej serii, co używany już kosmetyk oczyszczający. Produkty tej samej linii pielęgnacyjnej mają tak opracowaną recepturę, aby wzajemnie wzmacniały i uzupełniały swoje działanie. Tonik to kosmetyk, który pozostawia na skórze uczucie świeżości, dlatego warto używać go również rano.

Od czasu do czasu warto zrobić peeling

W naturalnym cyklu, naskórek odnawia się co ok. 28 dni. Teoretycznie powinno to wystarczyć, jednak praktyka pokazuje, że warto ingerować w naturalny rytm odnowy, używając peelingów. Peeling złuszcza martwy naskórek, poprawia też ukrwienie skóry, dzięki czemu twarz nabiera ładnego kolorytu.

Ale pamiętaj! Codzienne złuszczanie jest przesadą, ale zabieg ten warto wykonać raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli masz suchą cerę, używaj peelingów ziarnistych, tzw. mechanicznych. Najbezpieczniejsze są te z granulkami jojoba – to naprawdę małe drobinki.

Dla pań o tłustej, mieszanej, wrażliwej lub naczynkowej przeznaczone są peelingi enzymatyczne. W swoim składzie mają one enzymy, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka. Nakłada się je na oczyszczoną skórę jak maskę, a po krótkim czasie zmywa.

Przy zmianach trądzikowych polecane są peelingi typu peel-off. Po zastygnięciu ściąga się je na sucho. Robiąc taki peeling, nie roznosimy bakterii po całej twarzy i nie zaogniamy podrażnionych obszarów. Po złuszczeniu skórę warto przetrzeć tonikiem.

Ile powinien trwać rytuał oczyszczania twarzy?

Rytuału oczyszczania twarzy nie warto przesadnie wydłużać, bo oprócz składników pielęgnacyjnych i nawilżających, każdy zmywacz zawiera również detergenty. Nadmierny pośpiech też jednak nie jest wskazany. Mleczko kosmetyczne najlepiej wmasowywać w twarz palcami, przez 30-40 sekund, a potem przetrzeć skórę płatkiem kosmetycznym nasączonym tonikiem.