Modnie i Zdrowo

W poszukiwaniu czystej formy czyli minimalizm wnętrz

23 marca 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

" Mniej znaczy więcej " to podstawowy postulat minimalizmu Fot. Pixabay

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest stylem laboratoryjnym, wręcz szpitalnym. Lecz pomieszczenia tak urządzone wcale nie muszą być jednorodne i monotonne- mogą przypominać starą, pofabryczną przestrzeń  bądź proste w formie,przytulne mieszkania. Odpowiednio dobrane elementy dekoracji  i aranżacja pozwolą wprowadzić do przestrzeni prawdziwy szyk i harmonię.

Proste zabudowy- minimum aranżacji

Główne założenie stylu minimalistycznego? Im mniej tym lepiej. Rzeczy powinny zostać ograniczone do tych absolutnie niezbędnych. Porcelanowe statuetki i ozdoby? Owszem, pod warunkiem, że będą praktyczne. Trzy słowa, które wyznaczają tory tego nurtu to prostota, perfekcja oraz wyciszenie. Nic nie powinno rozpraszać naszej uwagi. Jednak nie ogranicza się to tylko do dekoracji – istnieją również elementy użytku codziennego, które świetnie potrafią wpasować się w ten coraz modniejszy styl. Wnętrza urządzone zgodnie z założeniami minimalizmu prezentują się wyjątkowo elegancko, przestronnie i wyrafinowanie. Przez przeciwników minimalizm nazywany jest stylem laboratoryjnym, wręcz szpitalnym. Lecz pomieszczenia tak urządzone wcale nie muszą być jednorodne i monotonne- mogą przypominać starą, pofabryczną przestrzeń  bądź proste w formie,przytulne mieszkania.

Mniej znaczy więcej

Projektowanie wnętrz w oparciu o styl minimalistyczny nie może ograniczać się do usunięcia wszelkich dekoracji. Konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które będą wyglądać jak najbardziej stylowo i elegancko, przy zachowaniu maksimum funkcjonalności. Zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązania zwłaszcza w strefie kuchennej. Istnieją produkty, które mimo mniejszej liczby elementów wykończeniowych, są bardziej praktyczne, a ich struktura estetyczna. Ważne też, by meble tworzyły spójną całość, szczególnie gdy kuchnia jest połączona z salonem. Prawdziwe minimalistyczne wnętrza to te otwarte, gdzie jedno pomieszczenie płynnie przechodzi w drugie, bez konieczności oddzielania ich drzwiami.

Styl minimalistyczny nie lubi ozdób. Fot.Pixabay

Co do salonu?

Salon, który często pełni rolę wizytówki naszego mieszkania, w stylu minimalistycznym musi być przede wszystkim stylowy, uporządkowany i przestronny. Będzie wyposażony jedynie w kilka podstawowych mebli o gładkiej powierzchni, z dominacją geometrycznych i prostych form. Tutaj również musimy pamiętać o małej liczbie dodatków i dużej funkcjonalności każdego elementu. Jeżeli salon jest połączony na przykład z garderobą, dobrym pomysłem będzie za stosowanie w niej drzwi przesuwnych. Dzięki temu nie zwracamy na nią tak dużej uwagi. Doskonale sprawdzą się niskie meble modułowe, które pozwolą wykreować niepowtarzalny styl wnętrza.

Kolory – oszczędniej z lepszym efektem

Wybierając barwę, która pojawi się na naszych ścianach, powinniśmy być szczególnie ostrożni. Kolory powinny być stonowane i jednolite. Lepiej darujmy sobie odważne wzory, które mogą zaburzyć atmosferę minimalizmu. Modny jest jednak kontrast, przełamywanie chłodnych barw na ścianie, mocniejszymi kolorami mebli. Połączenie bieli z krwistą czerwienią może nadać pomieszczeniu charakteru, którego nie sposób zapomnieć. Ciekawym rozwiązaniem może być również zieleń oraz brąz.

Minimalistycznie nie znaczy spartańsko

Ograniczając wszelkie dodatki, wywołamy wrażenie przestronności i czystości. Fot.Pixabay

Uporządkowana i funkcjonalna przestrzeń, której nie zagracają żadne zbędne przedmioty to znaki rozpoznawcze minimalistycznie zaaranżowanej łazienki. Naczelną zasadą będzie pozostawienie na widoku tylko najbardziej niezbędnych elementów. Ozdobę stanowić będzie nowoczesna armatura, bateria- z reguły podtynkowa- i świetnie zaprojektowane oświetlenie. Szarości, biel, czerń oraz jasnobrązowy zastąpią kolorowe panele ścienne i wzorzyste tapety. Klimat minimalistycznie urządzonej łazienki podkreślą meble o oszczędnej, geometrycznej formie, wyposażone w delikatne uchwyty. Tak urządzone wnętrze znajdzie z pewnością swoich zwolenników wśród osób szukających bezpiecznych i ponadczasowych rozwiązań.