Modnie i Zdrowo

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Podpowiadamy!

28 stycznia 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Pixabay

Zimowa pora to najtrudniejszy czas dla włosów. Kapryśna pogoda, niskie temperatury, suche powietrze w pomieszczeniach i oczywiście niesforne nakrycia głowy. To wszystko osłabia i niszczy naszą fryzurę. A wtedy ta nie tylko źle wygląda, ale może też świadczyć o kłopotach zdrowotnych. Są jednak sprawdzone sposoby na wzmocnienie włosów i zahamowanie procesu ich wypadania.

Wypadanie włosów to proces całkowicie naturalny, każdy z nas traci ich codziennie około 100. Wiąże się to z cyklem wzrostu włosa, podzielonym na trzy fazy: anagenową, katagenową i telogenową. Niepokoić powinno dopiero nasilone przerzedzanie się fryzury. Problem ten może mieć wiele przyczyn – od nieprawidłowej pielęgnacji po osłabienie organizmu, a nawet poważniejsze choroby.

Pielęgnacyjne podstawy

– Piękne i mocne włosy to oznaka zdrowia, dlatego jeśli zaczynają wypadać bardziej niż zwykle, warto zrobić badania krwi i zastanowić się nad kondycją organizmu.

Czasem wystarczy zmiana diety na bogatą w cynk, miedź i żelazo, które możemy znaleźć m.in. w gorzkiej czekoladzie, mięsie i kaszy gryczanej oraz zażywanie witaminy A, B, C i E zawartych w warzywach i owocach – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute.

Włosy osłabić może także nieodpowiednia pielęgnacja. Zbyt mocne ściskanie gumką, częste suszenie wysoką temperaturą i błędy popełniane podczas koloryzacji przyczyniają się przerzedzania fryzury. Słabe i delikatne włosy wymagają ograniczenia produktów do stylizacji, które mogą je nadmiernie obciążać. Lepiej wybierać kosmetyki, które pomogą w zahamowaniu ich wypadania. Na sklepowych i aptecznych półkach z łatwością można znaleźć szampony, odżywki oraz sera do wcierania w skórę i suplementy diety.

Chociaż koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne oferują szereg produktów obiecujących bujną fryzurę, od czasu do czasu nie zaszkodzi sięgnąć po babcine specyfiki, które mogą się sprawdzić lepiej niż niejeden kosmetyk. Maseczka z bogatych w witaminy jajek, rewitalizacja oliwą z oliwek czy pobudzający porost włosów wyciąg z pokrzywy są z pewnością warte wypróbowania w domowym Spa.

Domowe sposoby nie dla każdego

Warto jednak pamiętać, że zarówno domowe sposoby na wzmocnienie, jak i kosmetyki przeciw wypadaniu włosów mogą w pewnym stopniu poprawić wygląd fryzury, ale nie sprawdzą się, gdy mamy do czynienia z poważniejszym problemem.

– Suplementy i kosmetyki są dobre dla osób, u których problem z wypadaniem włosów jest stosunkowo niewielki i nie ma podłoża chorobowego – podkreśla dr Kuźmińska.

Gdy problem z utratą włosów przeradza się w łysienie, najlepiej poszukać informacji o profesjonalnych zabiegach przywracających gęstość fryzury.

– Łysienie może być objawem różnego rodzaju dolegliwości, zespołem chorobowym lub stanem dziedziczonym. U kobiet, bardzo często wypadanie włosów ma związek ze zmianami hormonalnymi, które mogą być następstwem menopauzy, porodu czy choroby tarczycy – dodaje.

Oprócz postępowania leczniczego warto wykonywać zabiegi na skórę owłosioną głowy. Jednym z nich jest mezoterapia. Polega na wprowadzaniu pod skórę głowy specjalnych substancji odżywczych takich jak mieszanka peptydów lub osocza bogato płytkowego. Te składniki pobudzają mikrokrążenie, powstrzymują nadmierne wypadanie włosów i stymulują ich wzrost.

Wypadanie włosów może zahamować także karboksyterapia, czyli zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę określonych dawek dwutlenku węgla, który ma za zadanie dotlenić skórę głowy i odżywić mieszki włosowe. Do tego dochodzi jeszcze poszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie przepływu krwi i stymulacja produkcji kolagenu.

– Zarówno mezoterapia, jak i karboksyterapia to zabiegi, które należy kilkukrotnie powtórzyć. Ich częstotliwość zależna jest od stanu wyjściowego i procesu regeneracji skóry głowy po pierwszych ostrzyknięciach – wyjaśnia dr Kuźmińska.

Warto podkreślić, że żaden z tych zabiegów nie wymaga okresu rekonwalescencji, zwykle niewielki dyskomfort po nakłuciach znika po kilku godzinach. W dniu zabiegu nie należy myć głowy.