Modnie i Zdrowo

Jak prawidłowo korzystać z sauny, czyli kultura saunowania

23 września 2016 | Ewelina Czyżewska

Fot. Tadeusz Poźniak

O zaletach korzystania z sauny mówi się wiele. Bardzo korzystnie wpływa m.in. na układ sercowo-naczyniowy, mięśniowy i oddechowy. Jest jednak miejscem, które często dzielimy z innymi osobami. Dlatego powinniśmy przestrzegać zarówno zasad higieny, jak i dobrego wychowania. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju sauny korzystamy, musimy pamiętać, że kultura saunowania to cały szereg rytuałów. Jak korzystać z sauny i jak często można pozwalać sobie na taki relaks?

Wizyta w saunie jest dość wyczerpująca dla organizmu, dlatego powinna być ostatnim punktem dziennego planu zajęć. – Najlepiej jeśli z sauny będziemy korzystali wieczorem, ponieważ po zakończeniu sesji możemy odczuwać zmęczenie i rozleniwienie  – radzi Łukasz Leniar, właściciel firmy Sauna Relax w Rzeszowie. – Do sauny nie powinniśmy również wchodzić z pustym lub przepełnionym żołądkiem. Głód może doprowadzić do omdlenia, natomiast po jedzeniu nasz organizm zajęty jest trawieniem, a co za tym idzie nie jest przygotowany na prawidłową regulację procesów cieplnych. Najlepiej przestrzegać zasady, która mówi o tym, że najbezpieczniej korzystać z sauny godzinę od spożycia ostatniego posiłku. Wskazana jest również po wysiłku fizycznym, bo rozluźnia mięśnie.

Wchodzimy do sauny – rytuały i zasady dobrego wychowania

W saunie publicznej, jak wszędzie powinniśmy przestrzegać zasad dobrego wychowania. Dzięki temu będzie panowała przyjazna i swobodna atmosfera. Jeśli wchodzimy do sauny parowej, powinniśmy unikać głośnych rozmów czy śmiechów, pamiętając że jest to miejsce relaksacyjne. – Przy wejściu do łaźni parowej, najczęściej znajduje się wąż z wodą, którym powinniśmy opłukać siedzisko zarówno przed jaki i po skorzystaniu z sauny – zaleca Łukasz Leniar. – W ten sposób usuniemy ślady potu po sobie i poprzednim saunowiczu.

W przypadku sauny suchej, przed każdorazowym wejściem, powinniśmy się umyć i wytrzeć do sucha, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, gruczoły potowe aktywniej pracują a pory skórne rozszerzają się. Przyśpiesza się proces usuwania toksyn i zanieczyszczeń z organizmu.

Planując wizytę w saunie, musimy wiedzieć, że jest to tzw. strefa nagości. – Jest to związane z zasadami higieny oraz własnego bezpieczeństwa – wyjaśnia właściciel Sauna Relax w Rzeszowie. – Mokry kostium lub ręcznik, pozostawia ślady naszego potu i wydzielin na deskach. Ponadto ciało osłonięte mokrym kostiumem może ulec poparzeniu. Przed wejściem do sauny należy również zdjąć biżuterię i zegarek, ponieważ rozgrzane mogą nas poparzyć.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

– Z sauny powinniśmy korzystać raz w tygodniu, a sesja powinna trwać bez przerwy od pięciu do piętnastu minut, a nawet krócej, jeżeli korzystamy z sauny po raz pierwszy – zwraca uwagę Łukasz Leniar. – To sprawi, że nasz organizm będzie stopniowo dostosowywał się do  panujących w niej warunków. Należy również nawilżać i nawadniać organizm w czasie sesji.

Jeżeli w trakcie korzystania z sauny poczujemy zawroty głowy, powinniśmy opuścić pomieszczenie i odpocząć, by tętno i temperatura ciała wróciły do normy. – Przyczyną zawrotów głowy lub omdlenia może być odwodnienie organizmu – tłumaczy specjalista. – Dlatego godzinę przed wizytą w saunie, powinniśmy nawodnić organizm np. wodą mineralną. Nawodnienie organizmu jest konieczne także po zakończeniu sesji w saunie. Ponadto nie powinniśmy gwałtownie podnosić się z ławki. Po zmianie pozycji leżącej na siedzącą, należy odczekać około 1-2 minut, by zapobiec nagłemu odpływowi krwi z mózgu

Po kąpieli schłódź ciało i odpocznij

Po wyjściu z sauny należy schłodzić ciało prysznicem, by zatrzymać proces pocenia. – Po prysznicu ważny jest też odpoczynek, który powinien trwać od dziesięciu do dwudziestu minut – wyjaśnia Łukasz Leniar. – Należy również przyjmować napoje w umiarkowanej ilości, by uzupełnić niedobór wody i soli mineralnych, które utraciliśmy wraz z potem.

Gdy odczujemy, że temperatura naszego ciała wróciła do normy, możemy się ubrać. –  Błędem jest ubieranie się zaraz po wyjściu z sauny – mówi właściciel Sauna Relax w Rzeszowie. – W ten sposób przepocimy ubrania, ponieważ nasze ciało długo oddaje ciepło, które skumulowało się w nas w saunie.

W związku z tym, że korzystanie z sauny cieszy się coraz większą popularnością, ludzie decydują się na budowę sauny we własnym domu, a nawet w mieszkaniu. – Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, a koszty budowy z czasem się zwracają – dodaje Łukasz Leniar. – Jeśli zatem często korzystamy z tego typu relaksu, warto pomyśleć o indywidualnej strefie relaksu.