Modnie i Zdrowo

Jak przywrócić skórze blask? Domowe sposoby na zmęczoną skórę

15 grudnia 2016 | Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Za utratę blasku i zdrowego kolorytu twarzy, odpowiada wiele czynników – zarówno wewnętrznych jak zewnętrznych. Bez względu na wiek, może to być stres, brak snu, zła dieta, ale również nieodpowiednia pielęgnacja. Podpowiadamy więc, jak za pomocą domowych zabiegów pielęgnacyjnych, przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na nasz codzienny wizerunek ma skóra twarzy. Zmęczona, ziemista i pozbawiona blasku cera dodaje nie tylko lat. Często świadczy o jej zaniedbaniu lub np. o nieprzespanej nocy czy o przebytej chorobie.

W przywracaniu skórze zdrowego wyglądu na pewno pomoże kosmetyczka. Lepiej jednak nie czekać na zabieg kosmetyczny. By przywrócić cerze zdrowy wygląd, wystarczy odpowiednia dieta, systematyczna pielęgnacja oraz kilka sprawdzonych sposobów, które szybko i skutecznie sprawią, że nasza cera rozświetli się naturalnym blaskiem, a skóra stanie się bardziej napięta i elastyczna.

Złuszczanie martwego naskórka, dogłębne nawilżanie i odżywianie skóry

Za szarość cery najczęściej odpowiada gruba warstwa martwych komórek, które zalegają na powierzchni twarzy. Skóra regeneruje się, odbudowując nowy naskórek średnio co 28 dni. Zdarza się jednak, że z przyczyn często niezależnych od nas, naturalny proces złuszczania martwego naskórka jest zaburzony. W efekcie, skóra wygląda na zaniedbaną i zmęczoną, a w dodatku jest nierówna i pełna zgrubień. Często towarzyszą jej widoczne cienie pod oczami, które dodają twarzy kilku lat.

Złuszczanie to podstawa przywracania skórze blasku

Do zabiegu złuszczania, możemy wykorzystać tonik złuszczający, zastosować peeling lub nałożyć maseczkę złuszczającą. Tego typu kosmetyki najczęściej zawierają kwas salicylowy, glikolowy lub kwasy owocowe, które pozostawione na skórze rozpuszczają zrogowaciały naskórek. Najszybszym sposobem na dodanie blasku cerze jest jednak peeling. Usuwa on zrogowaciały naskórek, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz przywraca cerze świeżość.

Rada: Jeśli podczas zimy nie wykonywałaś regularnego peelingu, stosuj tonik złuszczający codziennie przez tydzień. Po tym czasie wykonuj regularnie peelingi, raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że przy stosowaniu toniku przez tydzień, warto dodatkowo nałożyć serum zawierające witaminę C lub antyoksydanty pochodzenia roślinnego.

Rodzaj peelingu dobieramy do rodzaju cery

Przy cerze tłustej, mieszanej i normalnej, należy stosować peelingi drobnoziarniste. Natomiast w przypadku cery wrażliwej, suchej i naczyniowej, lepiej wybrać peelingi enzymatyczne.

Gotowy peeling możemy kupić w sklepie, lub jeśli ze względu na ich skład, są jakieś przeciwwskazania, można peeling wykonać samodzielnie w domu. Są w stu procentach naturalne, a zadziałają równie dobrze jak te gotowe, kupione w sklepie.

Świetnym naturalnym peelingiem jest np. miód zmieszany z jogurtem, bądź fusy po zmielonej kawie z oliwą z oliwek i kilkoma kroplami cytryny.

Poszarzała cera to znak, że skórze brakuje wody

By szybko nawilżyć cerę, zacznij używać kremów silnie nawilżających z witaminami C, B5 i E, ponieważ pobudzają one mikrokrążenie. Ponadto, przynajmniej raz w tygodniu przez min. 20 min należy stosować maseczki. Mogą to być te kosmetyczne lub przygotowane  w domu – owocowe, warzywne bądź ziołowe.

Przy cerze suchej sprawdzi się maseczka z banana, awokado, mango lub ziemniaka, natomiast cerę tłustą, oczyści i odżywi maseczka z jabłka, kiwi lub poziomek. Najbardziej uniwersalny jest kosmetyk z ogórka. Nawilża, wygładza, zwęża rozszerzone pory oraz łagodzi podrażnienia. Przed aplikacją maseczki warto wykonać ziołową parówkę z nagietka lub lipy – zabieg przygotuje skórę do przyjęcia odżywczych składników, nawilży i odświeży.

Pij co najmniej 1 litr niegazowanej wody dziennie

Samo stosowanie kremów i maseczek nie wystarczy. By odpowiednio nawodnić skórę, trzeba zwiększyć dzienne spożycie wody. To najlepszy, naturalny kosmetyk dla skóry, utrzymujący ją w doskonałej kondycji, a nas w świetnym nastroju.

Nie jest jednak obojętne, jaką wodę pijesz.  Powinna ona zawierać składniki mineralne, ale nie sztuczne barwniki, cukier czy inne składniki pobudzające. Warto też zwrócić uwagę na zawartość sodu – wody niskosodowe można pić bez ograniczeń.

Ale uwaga! Żeby woda nie magazynowała się w naszym organizmie, jej spożywanie powinno być rozłożone w ciągu całego dnia. Tylko wtedy będzie wchłaniana w większym stopniu do tkanek i nie ulegnie szybkiemu wydaleniu. Najlepiej jeśli dzień rozpoczniemy i zakończymy wypiciem szklanki wody, a w ciągu dnia wypijemy ją zamiast kawy lub herbaty. Pilnowanie odpowiedniego spożycia wody sprawi, że już w niedługim czasie efekty takiego działania będą widoczne twojej twarzy.

Stosuj kremy z witaminą C

Oprócz dobroczynnych właściwości odmładzających, kremy z witaminą C poprawiają również koloryt skóry. Mogą to być złuszczające kremy z kwasami owocowymi, czyli kremy z kwasami AHA. Kwasy te działają dużo delikatniej niż peelingi w tubce. Są rozpuszczalne w wodzie, dlatego przenikają przez warstwę sebum, wnikając w głąb skóry, gdzie zaczynają działać.

Kosmetyki z kawasami AHA polecane są zwłaszcza do cery suchej, ale również trądzikowej. Kuracja takim kremem powinna trwać kilka miesięcy, później należy zrobić przerwę, ponieważ zdolność kwasów do aktywnego działania obniża się z czasem. Warto jednak sięgać po nie kilka razy w roku.

Codzienność a zdrowa skóra

Niewątpliwie na wygląd naszej cery ma wpływ odpowiednia pielęgnacja, ale również codzienne nawyki. Pamiętaj, że żaden krem czy peeling nie zastąpi snu oraz odpowiedniej diety, która odżywia organizm. Ważne jest też, aby w domu dać skórze odpocząć i pozwolić sobie na zmycie makijażu zaraz po powrocie z pracy. Ponadto codziennie, tuż przed nałożeniem kremu, wykonuj delikatny masaż twarzy przed lustrem. Palcami podrzucaj policzki i skórę twarzy od dołu czyli od żuchwy ku górze.

Ale – jeśli palisz! – to wszystkie powyższe rady zdadzą się na nic.