Modnie i Zdrowo

Skleroterapia – małoinwazyjny sposób leczenia żylaków

22 czerwca 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

Żylaki to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza kobiet po 45. roku życia, ale żylaki dotyczą także mężczyzn. Nie dość, że nieestetycznie wyglądają, to nieleczone mogą stanowić zagrożenie zdrowia. Jedną z małoinwazyjnych i przy tym bezpiecznych metod leczenia żylaków jest skleroterapia.

Skleroterapia to małoinwazyjna i jedna z najbezpieczniejszych metod leczenia żylaków kończyn dolnych i tzw. pajączków naczyniowych. Polega na precyzyjnym wstrzyknięciu do żyły odpowiedniego leku – w postaci pianki lub roztworu zawierającego preparat obiterujący.

W tym celu lekarz wykorzystuje strzykawkę z bardzo cienką igłą, a cała procedura często wykonywana jest pod kontrolą specjalnego źródła światła lub aparatu USG. Wstrzyknięty lek powoduje obkurczenie ścian naczyń, wywołując proces zapalny, który następnie przechodzi we włóknienie. W efekcie dochodzi do zrośnięcia rozszerzonego naczynia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dlatego nie ma konieczności stosowania znieczulenia.

Jedna sesja trwa zaledwie 20 minut i wykonywana jest w gabinecie zabiegowym, a pacjent bezpośrednio po zakończeniu może wrócić do codziennej aktywności. Przez kilka dni konieczne jest noszenie pończochy uciskowej.

Proces zamykania naczyń trwa od 3 dni 4 tygodni, a miejscowo mogą pojawić się siniaki, które z czasem znikają nie pozostawiając śladu po zabiegu i chorej żyle.

Zabiegi skleroterapii wykonuje w rzeszowskim Szpitalu PRO-Familia lek. med. Tomasz Stąpor, specjalista chirurg.