Modnie i Zdrowo

Smoothies – jak przygotować smaczną, witaminową bombę

3 marca 2017 | Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

Smoothies, czyli koktajle owocowe lub warzywno-owocowe są sycące oraz proste i szybkie w przygotowaniu. Dodają energii, wspomagają odchudzanie, wzmacniają odporność, a przede wszystkim są smaczne. Koktajle warzywno-owocowe powinny być stałym elementem diety, bez obaw można je pić codziennie. Są też świetnym sposobem, aby „przemycić” warzywa w diecie dziecka. Jak przygotować smoothies? Z jakich składników je komponować, aby koktajl zapewnił organizmowi bogactwo witamin i minerałów?

Smoothies to powszechnie znane i lubiane koktajle owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne. W zależności od tego, jakich składników użyjemy, będą miały wiele kolorów. Jednak oprócz tego, że pięknie wyglądają i kuszą swoim wyglądem, mają bardzo dużo właściwości odżywczych i składników mineralnych.

Smoothies powinny zawierać zielone warzywa

Smoothies mają tę zaletę, że można je przygotować nawet bez specjalnego przepisu. Wystarczy kilka różnych składników: warzywa, owoce, woda lub produkty mleczne, trochę zdrowego tłuszczu, np. w postaci orzechów.

– Owoce i warzywa stanowią w koktajlach bardzo ważną część. Przede wszystkim użyte produkty muszą być różnorodne, można użyć praktycznie każdego warzywa lub owocu, w zależności od naszych upodobań – mówi Aleksandra Majewska, pasjonatka zdrowego stylu życia, doradca dietetyczny (www.aleksandramska.blogspot.com). – W „rankingu” koktajli wygrywają te, które są przygotowane na bazie szpinaku. Ostatnio coraz częściej czytam na stronach poświęconych zdrowemu żywieniu: „dodaj garść szpinaku”. Sugerując się tymi informacjami, w efekcie możemy zacząć go dodawać do każdego koktajlu. Jasne, zielone warzywa powinniśmy dodawać, ale trzeba je zmieniać. Po pierwsze nie wkradnie się monotonia, po drugie poznajemy nowe smaki, po trzecie wykształcamy nawyk jedzenia warzyw, a po czwarte i pewnie nieostatnie, różnorodność pozwoli nam uniknąć szkodliwego wpływu szczawianów, zawartych w szpinaku. Szczawiany to rozpuszczalne sole sodu i potasu i nierozpuszczalne sole szczawianu wapnia. Spożycie ich w nadmiernej ilości może powodować obniżenie się poziomu przyswajania wapnia, a co za tym idzie zmniejsza się jego zawartość w organizmie, niezbędna do m.in. prawidłowej budowy kości i zębów.

Jak nie przesadzić z owocami w smoothies

Podstawą dla smoothies są również owoce. Powinny być one dojrzałe i podobnie jak warzywa muszą być bardzo dobrze wymyte i wyszorowane pod ciepłą bieżącą wodą. To bardzo ważne, ponieważ kiedy trafiają na nasz stół, mają już na sobie bakterie, ponadto często są pryskane i woskowane. Nawet jeśli owoc wygląda na idealnie czysty i ładny, powinien być dobrze umyty. Warzywa i owoce myjemy tuż przed przygotowaniem koktajlu.

Fot.Pixabay

Fot. Pixabay

Ile owoców powinien zawierać koktajl? – Owoce są z jednej strony pożywne, ale z drugiej strony są źródłem dość dużej ilości cukru, co może nie za dobrze wpływać na naszą wagę i poziom insuliny we krwi. Odpowiedni poziom insuliny daje stabilny i stały poziom energii naszemu organizmowi. Nie ograniczajmy owoców, ale starajmy się je dodawać z umiarem, raczej tak, by zmienić smak koktajli, a nie tak, by były one podstawą naszego smoothie – radzi Aleksandra Majewska.

Zdaniem Aleksandry Majewskiej, bazą dla smoothies mogą być produkty mleczne (jogurt, mleko zwierzęce, bądź roślinne, maślanka), a także zwykła woda lub zielona herbata. – Zielona herbata daje gorzkawy posmak, ale można do niego przywyknąć. Jako bazę warto stosować mleko roślinne, najlepiej wykonane samodzielnie. Zajmuje to co prawda nieco więcej czasu, ale dzięki temu, wiemy co jest w składzie. Takie mleko jest też o wiele tańsze niż kupowane ze sklepu – radzi.

Smoothie najlepiej pić na śniadanie

Koktajl powinien zawierać zdrowe tłuszcze. – Warto dodać odrobinę siemienia lnianego, nasiona chia, garść orzechów albo odrobinę awokado. Są one źródłem cennych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, pomagają też zachować szczupłą sylwetkę – zwraca uwagę Aleksandra Majewska. – Soki najlepiej spożyć od razu albo przechowywać w szklanej butelce w lodówce do 2 dni.

Bardzo ważna jest porta picia koktajli. Najlepiej pić je z samego rana, zanim zjemy coś gotowanego, przetworzonego. Organizm wtedy najlepiej trawi surowe owoce i warzywa, dostaje też mnóstwo energii. Warto je spożywać także przed lub po wysiłku fizycznym, np. treningu. – Smoothie ze wszystkimi wcześniej wspomnianymi elementami może zastąpić kawę do śniadania, a także stanowić drugie śniadanie w szkole, pracy, czy też na uczelni. Owoce zawarte w nim są źródłem zdrowia i energii – dodaje Aleksandra Majewska. – Sama robię dużo różnych koktajli na bazie nie tylko szpinaku, ale też buraków, marchewki, jarmużu. Wszystkie składniki zawsze są surowe. Do niektórych koktajli dodaję przyprawy, np. do smoothies na bazie wody z buraków i jabłek dodaję odrobinę pieprzu cayenne. Do koktajlu z pomarańczy i bananów zawsze dodaję kurkumę. Zachęcam do eksperymentowania i zabawy ze smakami. W najgorszym wypadku twoje kubki smakowe krzykną: mamy Cię dość, a Ty będziesz wiedzieć, że podniebienie uraczyć trzeba czymś innym.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay