Modnie i Zdrowo

Ile wody powinny pić dzieci? Sprawdź dzienne zapotrzebowanie

14 grudnia 2016 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Kaboompics

Woda to jeden z najważniejszych składników ludzkiego organizmu, dlatego do jej regularnego picia warto zachęcać dzieci już od najmłodszych lat. Dzienne zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest jednak od kliku czynników: wieku, trybu życia, a nawet płci. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że zapotrzebowanie na wodę u niemowląt jest aż czterokrotnie wyższe niż u dorosłych.

O tym, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa woda, nikogo nie trzeba już chyba przekonywać. Coraz więcej osób zdając sobie sprawę z jej dobroczynnych właściwości, zawsze ma pod ręką butelkę wody źródlanej lub mineralnej. O tym, że jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu, powinny wiedzieć również dzieci, dlatego już od najmłodszych lat, warto zachęcać je do jej picia.

Ile wody dziennie powinny spożywać dzieci?

U noworodków woda stanowi aż 75-85 procent masy ciała, u rocznego dziecka – 65, natomiast ciało dorosłego człowieka składa się z niej, aż w 54-66 procentach. – Mając na uwadze takie wartości, wyraźnie widać, że regularne uzupełnianie wody w organizmie, jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, a brak tej substancji może niekorzystnie odbić się na zdrowiu, wyglądzie i samopoczuciu dziecka – wyjaśnia Agnieszka Kopacz, dietetyk i ekspert marki Mama i ja.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wieku, trybu życia, a nawet płci

Najwięcej płynów powinny spożywać małe dzieci i niemowlęta, ponieważ ich zapotrzebowanie na wodę, jest aż czterokrotnie wyższe niż u dorosłych. – Dzieci w wieku od dwóch do trzech lat, powinny dostarczać do organizmu 1300 mililitrów wody dziennie, uwzględniając w tym również płyny z pokarmów stałych, a maluchy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (w wieku 4-8 lat) nawet 1600 mililitrów – wyjaśnia Agnieszka Kopacz. – Dla dziewczynek między dziewiątym a trzynastym rokiem życia, dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi już 1900 mililitrów, natomiast dla chłopców w tym samym wieku – to już ponad dwa litry.

W diecie maluchów nie może zatem zabraknąć odpowiedniej ilości płynów. – Warto jednak pamiętać, że u dzieci w wieku poniemowlęcym, a także u dzieci i młodzieży szkolnej, realne zapotrzebowanie na wodę bywa różne i często odbiega od wartości zamieszczanych w tabelach dietetycznych – tłumaczy ekspert marki Mama i ja. – Dlatego ilość spożywanych płynów, najlepiej dopasowywać indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno czynniki zewnętrzne, czyli klimat oraz nawyki żywieniowe, jak i wewnętrzne, czyli aktualny stan zdrowia, aktywność fizyczną i intelektualną.

– Ponadto zawsze warto obserwować dziecko i pamiętać, że nie zawsze małe pragnienie spowodowane jest zmniejszonym zapotrzebowaniem dziecka na płyny – wyjaśnia Agnieszka Kopacz. –  Niekiedy niewielkie stany infekcyjne, biegunki czy zakażenia dróg moczowych przebiegają z wysoką temperaturą, a towarzyszy im niechęć do picia. Do zaburzeń gospodarki wodnej przyczyniają się również różne zespoły metaboliczne. W takich sytuacjach koniecznie trzeba zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie dziecka, ponieważ ma ono wpływ na szybkość jego powrotu do zdrowia.

– Warto jednak pamiętać, że młody organizm potrzebuje odpowiednich płynów, dlatego zamiast soków lepiej podawać dziecku niskosodowa wodę źródlaną – dodaje dietetyk.