Modnie i Zdrowo

Dekoracje, które ocieplą wnętrza zimą

1 stycznia 2020 | Opracowanie Monika Moskwa

Zimą najchętniej spędzamy czas we własnych czterech kątach. W optycznym ociepleniu wnętrza bardzo ważną rolę odgrywa kolor. Zima lubi ciepłe, miłe dla oka barwy, takie jak rubin, fiolet, czekoladowy brąz czy słoneczna żółć. Dzięki nim wnętrze nabiera przytulnych, przyjaznych tonów, które pięknie kontrastują z białymi krajobrazami za oknem.

Zimowe, długie wieczory i chłód za oknem sprawiają, że czujemy się mniej komfortowo. Najlepszym sposobem na poprawę samopoczucia jest rozjaśnienie wnętrza. Najprostszym sposobem na zwiększenie przytulności jest światło. Umiejętne dobranie oświetlenia jest nie lada sztuką. Oprócz odpowiednio rozplanowanych lamp sufitowych, podłogowych, stołowych czy ściennych warto zastosować inne triki, które dodadzą jasności. Rewelacyjnie sprawdzi się w tej roli jasna cegła oświetlona sączącym się z sufitu blaskiem czy jasna farba.

Chcąc podkreślić zimowy charakter wnętrza można wprowadzić do niego niewidoczne drzwi, czyli drzwi zlewające się konstrukcyjnie i kolorystycznie ze ścianą, a dla miłośników naturalnych surowców – drewniane, podobnie jak drewniane czy kamienne parapety. Dodatkowy element stanowią kaloryfery, grzejniki, kominki. Funkcjonalne i estetyczne kaloryfery bywają przepiękną dekoracją. A gdy zechcemy, z łatwością możemy je ukryć za wymyślnymi obudowami, które świetnie komponują się z resztą stylizacji. Jeżeli wolimy dyskretniejsze źródła ciepła, wybierzmy ogrzewanie podłogowe, które sprawdza się nie tylko w łazience. Możemy kłaść na nim płytki ceramiczne, kamień lub ponadczasowe drewniane deski.

Wspaniałym rozwiązaniem, który pozwoli na ocieplenie wnętrza jest kominek. To również najprostszy sposób na nastrojowy klimat. Entuzjastom romantycznych stylizacji, którzy nie mogą pozwolić sobie na ten element wyposażenia spodoba się alternatywa w postaci biokominka. Niewymagający instalacji, nie wytwarzający popiołu czy sadzy oraz nieemitujący szkodliwych dla zdrowia substancji, idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Prócz przyjemnego światła wprowadzi do wnętrza odrobinę ciepła emitowanego przez ogień.

Doskonale w zimowej aranżacji wnętrz sprawdzą się zarówno narzuty, koce z wełny o grubych splotach w delikatnych kolorach takich jak biel, beż, szarość czy pudrowy róż, jak również wełniane bądź futrzane dywaniki. Chociaż dawniej popularne były modele z naturalnej skóry np. owczej, coraz częściej producenci oferują sztuczne futra dobrej jakości, które mogą posłużyć nie tylko za dywanik przy łóżku czy kanapie, ale także jako ocieplacz na siedzisko drewnianego bądź metalowego krzesła.

Z dekoracji można sięgnąć po drewniane elementy, które nadadzą wnętrzu sypialni czy salonu blasku i przytulności. Mogą to być między innymi: podkładki pod kubki, świeczniki, lampiony, zegary czy bardzo obecnie modne – drewniane miski na owoce.