Modnie i Zdrowo

Kora, jedlina, styropian i agrowłóknina – czym otulić rośliny na zimę

19 października 2016 | Jadwiga Brzozowska

Przymrozek pojawia się od kilku dni? Czas zabezpieczyć rośliny przed zimą. Fot. Pixabay

Gdy temperatura przez całą dobę, przez kilka dni będzie ujemna, należy zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem. Jeżeli spodziewamy się tylko przymrozków, to nie ma potrzeby okrywać roślin, ponieważ będzie im za ciepło.

Do okrywania roślin można użyć białej agrowłókniny: tradycyjnej lub biodegradowalnej, papieru falistego lub słomy, jedliny, trocin i kory. Nigdy nie używamy do owijania folii, ponieważ rośliny pod takim okryciem nie oddychają, zaparzają się i szybciej przemarzają.

Wrażliwe na mróz rośliny owijamy kilkoma warstwami włókniny, ale nie za luźno, żeby pomiędzy pędami nie hulał wiatr i nie za mocno, żeby nie połamać pędów. Powstały na roślinie kaptur spinamy zszywaczem lub owijamy sznurkiem.

Jedlina na cebulki

Świeżo posadzone tej jesieni cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów można obłożyć korą lub jedliną. Jeżeli posadziliśmy holenderskie odmiany roślin cebulowych, to warto dodatkowo obłożyć powierzchnię gleby warstwą agrowłókniny i obłożyć stroiszem. Wiosną lub po ustąpieniu mrozów ściągamy osłony.

Trawy i juki oraz kolumnowe formy iglaków, np. jałowce, cyprysiki, należy obwiązać sznurkiem, żeby świeży i mokry śnieg ich nie obłamał. Dodatkowo trawy można obłożyć jedliną.

Chochoły na róże

Róże, szczególnie część szczepioną, zawijamy w słomę lub agrowłókninę. Pędy wszystkich róż kopczykujemy do wysokości 30 cm, czyli obsypujemy ziemią, trocinami lub korą. Takie kopczyki można dodatkowo obłożyć jedliną.

Wszystkie posadzone w tym roku azalie, różaneczniki, żywotniki wschodnie, cyprysiki i szczepione formy krzewów ozdobnych owijamy agrowłokniną, żeby nie przemarzły.

Chronimy rośliny na tarasie

Rośliny ozdobne uprawiane w doniczkach na balkonie lub tarasie należy obłożyć ze wszystkich stron grubą warstwą styropianu lub folii bąbelkowej, a z wierzchu grubą warstwą torfu. Należy pamiętać o podlewaniu tych roślin, aż do nastania pierwszych mrozów i przy każdej odwilży.

W sadzie należy kopczykować (trocinami, torfem lub piaskiem) i zabezpieczyć jedliną najmłodsze drzewka posadzone w tym roku. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia mocnych mrozów, trzeba wyłożyć obornik dookoła drzewka (ale tak, żeby nie dotykał do pnia) i zasypać go ziemią.

Wycinamy z jeżyn wszystkie pędy, które owocowały w tym roku i zabezpieczamy je przed przemarznięciem. Można obłożyć pędy słomą lub zadołować.

W warzywniku na lekkich glebach można wysiać marchew, pietruszkę i koper w większej ilości nasion, bo mogą przemarznąć. Przed nastaniem mrozów grządkę zabezpieczamy białą agrowłókniną i jedliną.