Modnie i Zdrowo

Odpływy liniowe – czym się charakteryzują?

29 września 2022 | Materiał PartneraW coraz większej ilości domów spotkać możemy prysznice typu walk-in z zamontowanym odpływem liniowym. Są one na ogół elementem nowoczesnych wnętrz łazienkowych. Czym jest odpływ liniowy, jakie wyróżniamy jego rodzaje i dlaczego warto go posiadać? Podpowiadamy.

Czym jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to element instalacji łazienkowej, którego zadaniem jest odprowadzanie wody z kabiny prysznicowej. Możemy go również spotkać pod nazwami odwodnienie liniowe lub rynienka prysznicowa. Tego rodzaju armatura stosowana jest w prysznicach walk-in, które nie wymagają posiadania specjalnego brodzika.

Odpływy liniowe są najczęściej spotykane w nowoczesnych aranżacjach łazienkowych. Niestety nie w każdym domu istnieje możliwość ich zamontowania. Podłoga musi posiadać odpowiednią grubość wylewki. Jeżeli więc chcemy zamontować odpływ liniowy musimy najpierw poznać wartość wspomnianego parametru. W tym zadaniu powinien nam pomóc wykwalifikowany fachowiec.

Odpływy liniowe – rodzaje

Można wyróżnić kilka rodzajów odpływów liniowych. Różnią się one od siebie długością oraz sposobem montażu. Najczęściej spotkanym typem jest odpływ liniowy klasyczny. Ma on postać prostokątnej kratki, która montowana jest na podłodze wewnątrz kabiny prysznicowej. Innym rodzajem jest ultra slim. Jest to bardzo cienki odpływ, który bywa wręcz niezauważalny na posadzce.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest bez wątpienia odpływ liniowy przyścienny. Montowany jest on przy samej ścianie prysznica. Dzięki posiadaniu tylnej ścianki do montażu płytek nie jest wymagane robienie kilkucentymetrowego odstępu od ściany do odpływu. Jego ogromną zaletą jest wykonanie spadku wody z trzech stron, a nie z czterech jak w przypadku klasycznych odpływów.

Dlaczego warto posiadać odpływ liniowy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – odpływ liniowy znajduje swoje zastosowanie w kabinach typu walk-in. Tego rodzaju prysznice znakomicie komponują się z nowoczesnymi wnętrzami łazienek i pozwalają na duże możliwości aranżacyjne. O montażu tego typu prysznica należy pomyśleć już na etapie projektu domu, jednak można go zamontować w dowolnym miejscu.

Tego rodzaju prysznice są łatwe w utrzymaniu czystości. Podłoga jest o wiele prostsza do umycia niż brodzik, a odpływ liniowy wymaga jedynie wyjęcia kratki wyczyszczenia rynienki i syfonu. Brak wysokiego progu sprawia, że prysznice te są bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Znakomicie sprawdzą się w sytuacji, jeżeli mieszkańcami domu są dzieci lub osoby niepełnosprawne.