Modnie i Zdrowo

10 pomysłów na wakacje z dzieckiem w domu

7 lipca 2017 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Pixabay

 

Mimo dłuższych wakacyjnych wyjazdów urlopowych oraz weekendowych wycieczek, okazuje się, że i tak sporo czasu trzeba spędzać z dzieckiem w domu. Jak wtedy zorganizować mu czas nie wydając pieniędzy? Jak znaleźć pomysły na zabawy i różne aktywności, aby dziecko nie spędzało godzin przed telewizorem, smartfonem lub tabletem?

Oto propozycje 10 zabaw, które zajmą dziecku sporo czasu w ciągu dnia

  1. Klocki

Klocki, zarówno Lego, jak i klocki drewniane czy plastikowe Stecki to pole do popisu i dla dziecka, i dla rodzica. Zamiast robić konstrukcje według instrukcji, pozwól dziecku uruchomić wyobraźnię. Zorganizuj zawody w budowaniu konstrukcji na zadany temat (litery przestrzenne, wieże, mosty itp.)

  1. Zabawa w teatr lalek

Nic nie potrzebujesz kupować, pod warunkiem, że masz w domu duże tekturowe pudło, które będzie pełnić rolę np. okna. Jeśli nie masz pudła, wystarczy, że ustawisz dwa krzesła oparciem do widowni, rozciągniesz między nimi dowolny nieprzezroczysty materiał (ręcznik, narzuta, itp.) i zza tej konstrukcji wcielisz się w lalkarza poruszającego ulubionymi lalkami czy maskotkami twojego dziecka. Pamiętaj, żeby odegrać jakąś ciekawą scenę.

  1. Wspólne pieczenie, gotowanie

Pozwól dziecku, aby pomogło ci w kuchni, nawet jeśli zrobi przy tym bałagan. Upieczcie razem ciastka, muffinki; nadziewajcie wspólnie naleśniki; pozwól, by pokroiło składniki na sałatkę. A może dziecko wyręczy cię w przygotowaniu śniadania lub podwieczorku?

  1. Maski ulubionych bohaterów

Przydadzą się: tektura, farby, papier kolorowy, klej, nożyczki i gumka. Przy ich użyciu zróbcie wspólnie maski ulubionych bajkowych bohaterów, np.: Batmana, Zorro, Supermana, Hello Kitty itp.

  1. Zabawy z wykorzystaniem masy solnej

1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, pół szklanki wody –  wymieszaj dokładnie, a potem róbcie z powstałej masy co tylko chcecie: figurki, biżuterię itp.

  1. Poszukiwanie skarbów

Pobawcie się w łowców skarbów. Ukryj w różnych miejscach w domu różne przedmioty, słodycze lub zabawki i przygotuj jakąś kreatywną instrukcję, aby dziecko mogło je odnaleźć.

  1. Oglądnijcie film edukacyjny

Jeśli włączysz telewizor lub laptop, zrezygnuj z wypełniania czasu bajkami. Jeśli decydujecie się na wspólne oglądanie, wybierz film edukacyjny – przyrodniczy lub o problemach cywilizacyjnych. W sieci jest dużo filmów o tej treści, można je oglądać bezpłatnie.

  1. Maraton czytelniczy

Urządźcie sobie maraton czytelniczy. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie czytać, czytaj mu jak najwięcej. Już po kilku takich „sesjach” zobaczysz, jak trudno dziecko odciągnąć od czytania.

  1. Gry planszowe

Masz w domu gry planszowe? Wykorzystaj je, czas płynie przy nich niesłychanie szybko i nawet nie obejrzysz się, jak minie popołudnie.

  1. Talent show

Przygotujcie wspólnie talent show. Jeśli twoje dziecko przejawia czymś duże zainteresowanie, zorganizuje talent show, poprzedzone przygotowaniami (dobór stroju, próby występu itp.)