Modnie i Zdrowo

Biokominek – popularna koza we współczesnym wydaniu

28 listopada 2016 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Kratki.pl

Chęć posiadania kominka w domu wiąże się decyzją o wyborze miejsca, w którym zostanie umieszczony. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest kominek w centrum salonu, ale coraz częściej stosuje się również inne, nietypowe rozwiązania, które pozwalają optymalnie połączyć funkcjonalność i estetykę tego urządzenia. Jeśli jednak nie mamy możliwości wstawienia kominka opalanego drewnem, wtedy dobrym rozwiązaniem jest biokominek. Miejsce dla tego innowacyjnego urządzenia możemy wybrać samodzielnie, a nawet wielokrotnie zmieniać.

W nowych domach, o umiejscowieniu kominka najczęściej decyduje architekt, który robiąc projekt domu, bierze pod uwagę zarówno naszą wizję wymarzonego wnętrza, jak i wymagania prawne oraz warunki montażowe. Bo musimy pamiętać, że kominek jako sprawne urządzenie grzewcze musi spełniać kluczowe wymogi techniczne, a więc jego lokalizacja nie może być przypadkowa. Nie oznacza to jednak ograniczenia funkcji dekoracyjnej.

Jeśli jednak z różnych powodów nie możemy zdecydować się na kominek opalany drewnem, możemy wybrać rozwiązanie z możliwością wielokrotnego przestawiania, czyli biokominek.

Najlepiej, aby kominek znajdował się blisko komina

Najlepiej swoją funkcję grzewczą spełnia kominek, który usytuowany jest w centralnym punkcie domu. Dzięki temu możliwe jest naturalne i równomierne rozprowadzenie ciepła na dużą powierzchnię. Wybierając inne miejsce powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Najlepiej, aby kominek znajdował się blisko komina, bowiem przewód odprowadzający spaliny powinien mieć jak najmniej załamań mówi Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki, produkującej kominki, biokominki i akcesoria kominkowe. Należy też zwrócić uwagę na podłoże, które powinno wytrzymać obciążenie nawet do 900 kg, w zależności od specyfiki wkładu i obudowy. Ważne jest, aby pod podłogą nie znajdowały się instalacje elektryczne czy grzewcze.

Dobrym rozwiązaniem może być umiejscowienie kominka naprzeciw dużych przeszkleń lub między oknami, czyli tam, gdzie pomieszczenie najbardziej się wychładza. To pozwoli zminimalizować straty ciepła. Popularnym rozwiązaniem jest również montaż kominka w rogu pokoju lub na granicy dwóch pomieszczeń. W tym przypadku najlepiej zamontować wkład z podwójnym lub nawet potrójnym przeszkleniem, co umożliwia podziwianie ognia z każdej strony dodaje ekspert marki Kratki.

Biokominek do sypialni lub salonu kąpielowego

Chęć posiadania nietypowych rozwiązań dotyczy również umiejscawiania kominków. Nastrój, który tworzy skrzący ogniem kominek, może być udziałem gości zgromadzonych w salonie, ale także zarezerwowany jedynie dla domowników. Otóż, w nowoczesnych domach, kominki coraz częściej montuje się w dużych sypialniach lub salonach kąpielowych. Dla tego typu pomieszczeń dobrym pomysłem będzie montaż pieca wolnostojącego, biokominka czyli popularnej kozy przekonuje Sylwester Kałwiński. Będzie ona nie tylko wydajnym źródłem ciepła, ale także niezwykle oryginalną dekoracją wnętrza. Poza tym, zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjny wkład z obudową.

Współczesne kozy charakteryzują się nie tylko dobrymi parametrami technicznymi i czystością spalania, ale też nowoczesnym designem, co pozwoli dopasować je zarówno do klasycznych, jak i awangardowych aranżacji. Takie urządzenia można również łatwo zdemontować i umieścić w innym pokoju, gdzie tylko chcesz.

Fot. Kratki.pl

Fot. Kratki.pl

W bloku lub apartamentowcu

Posiadanie kominka, to marzenie wielu mieszkańców bloków lub apartamentowców. Dotąd  było to niemożliwe, ze względu na brak dostępu do komina. Teraz, komfort przyjemnego ciepła i wizja prawdziwego ognia, dostępna może być również dla nich. Biokominek, czyli urządzenie zasilane ekologicznym biopaliwem jest alternatywą dla tradycyjnych kominków w sytuacji, gdy ma możliwości zainstalowania kominka opalanego drewnem.

Biokominki nie wymagają żadnej instalacji, ponieważ nie produkują dymu ani sadzy, a jedynie znikomą ilość dwutlenku węgla i pary wodnej – tłumaczy ekspert marki Kratki. Paliwo spala się całkowicie i bezzapachowo, co zapewnia wygodę obsługi i ogranicza kwestie czyszczenia do minimum.

Obecnie na rynku dostępne są zarówno modele wolnostojące, jak i wiszące czy pod zabudowę, a więc jest to urządzenie, które można wykorzystać w nawet najbardziej niekonwencjonalnych wnętrzach. Większość modeli ma ergonomiczny kształt, są również takie o niewielkich rozmiarach, dostosowane do ustawienia np. na szafce lub przeznaczone do powieszenia na ścianie. Niektórzy producenci oferują również stworzenie biokominka według indywidualnego projektu, zarówno w kwestii wymiarów jak i wyglądu, co daje możliwość stworzenia niebanalnej aranżacji. Biokominki z powodzeniem sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, łazience, a także na tarasie lub balkonie.