Przygotuj okna na zimę
5 października 2018 |Do „babcinych” sposobów na lśniące okna należy podejść z rozwagą, za to koniecznie powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producentów. Niewłaściwe mycie profili z aluminium lub PCV może prowadzić do powstawania wad ich powłoki – uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji czy dekoracyjnych oklein.
O sezonowym sprawdzeniu stolarki okiennej zdarza nam się zapomnieć, a przecież to jej stan techniczny w dużej mierze chroni nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Już jesienią warto pomyśleć o nadchodzącej zimie, by wiosną nie liczyć strat spowodowanych przez niesprawne lub uszkodzone okna.
Na początek – wielkie mycie
Jesienny serwis okien warto zacząć od ich gruntownego mycia. To nie tylko zwiększy ilości światła w pomieszczeniu – co jest szczególnie istotne w obliczu krótkich, zimowych dni – ale również pozwoli nam łatwiej dostrzec ewentualne pęknięcia, rysy i niedoskonałości skryte pod warstwą zabrudzeń. – Do „babcinych” sposobów na lśniące okna należy podejść z rozwagą, za to koniecznie powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producentów. Niewłaściwe mycie profili z aluminium lub PCV może prowadzić do powstawania wad ich powłoki – uszkodzenia lub odbarwienia konstrukcji czy dekoracyjnych oklein – przestrzega Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus. Bezwzględnie nie powinniśmy wykorzystywać w tym celu mocno kwaśnych preparatów czy płynów na bazie rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę aluminiowego profilu.
Kontakt z detergentami
Do mycia należy użyć czystej wody, o temperaturze nieprzekraczającej 25°C, z dodatkiem niewielkiej ilości neutralnych lub lekko alkaicznych detergentów oraz miękkiej, irchowej ściereczki, która nie zarysuje czyszczonej powierzchni. Jeśli zabrudzenia są mocniejsze, wykorzystajmy ropopochodne rozpuszczalniki, wolne od związków aromatycznych. Pamiętajmy również, by nie narażać profilu na długotrwały kontakt z detergentami. Mogą reagować z jego powłoką, powodując blaknięcie koloru czy zmatowienie ramy. Po każdym myciu aluminiowe okna powinny zostać opłukane zimną wodą. Jeśli zachodzi konieczność powtórnego czyszczenia, lepiej zrobić to dopiero po upływie 24 godzin.
Wystarczy ciepła woda
Ze względu na swoje właściwości elektrostatyczne, okna wykonane z PCV, w porównaniu do okien aluminiowych, łatwiej przyciągają kurz, dlatego o ich estetykę musimy dbać zdecydowanie częściej. Na szczęście nie wymaga to specjalistycznych zabiegów – wystarczy ciepła, ale nie gorąca, woda z dodatkiem delikatnych środków chemicznych i miękka ściereczka.
Wyreguluj okucia
Po dokładnym myciu nadszedł czas na przegląd okien i weryfikację ich stanu technicznego. Widoczne odkształcenia, wyraźne ślady zużycia, uszkodzone mechanizmy lub obluzowane elementy lepiej pozostawić do regulacji lub wymiany przez fachowca. Z równą uwagą powinniśmy potraktować okucia. To jeden z ważniejszych elementów wpływających na funkcjonalność okna, decydujący o jego szczelności, komforcie termicznym czy zabezpieczeniu antywyważeniowym. Mocno zużyte elementy należy wymienić, a pozostałe wyregulować i zabezpieczyć. – Jeśli chcemy zapewnić ich niezawodną i lekką pracę, ochronić mechanizm przed zbyt wczesnym zużyciem i korozją, przynajmniej raz w roku należy je przesmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym, ale bez dodatków żywic i kwasów– zaleca Tomasz Grabka.
Zadbaj o odpowiednią szczelność
Dopełnieniem technicznego duetu, odpowiedzialnego za zapewnienie wymaganej szczelności okien, są uszczelki. By należycie pełniły swoją funkcję, muszą zachować odpowiednią elastyczność – po odkształceniu powinny szybko wracać do pierwotnego kształtu. Te popękane, wykruszone lub zgniecione należy wymienić – w innym przypadku wystarczy je zabezpieczyć za pomocą wazeliny technicznej lub smaru silikonowego. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie silikonu w aerozolu. Po naniesieniu preparatów pozostawmy otwarte okno na ok. 15-20 minut.Warto przed załamaniem pogody sprawdzić stan swoich okien, by zapobiec uciążliwym przewiewom i kosztownej ucieczce ciepła z mieszkania. Nawet jeśli poświecimy na to wolną sobotę pamiętajmy, że na kilka zimowych miesięcy zyskujemy komfort życia bez przeciągów i oszczędzamy energię potrzebną do ogrzania domu czy mieszkania.