Modnie i Zdrowo

Jakie badania profilaktyczne koniecznie zrób raz do roku?!

29 kwietnia 2019 | Katarzyna Grzebyk

Fot. Materiały prasowe

Raz w roku warto wykonać podstawowe badania profilaktyczne. Najprostsze badania, czyli badanie krwi i moczu pozwolą skontrolować stan zdrowia, a co najważniejsze – mogą zapobiec wielu chorobom. Po ukończeniu 40. roku życia należy kontrolować także poziom cholesterolu.

Według zaleceń lekarzy, podstawowe badania profilaktyczne, czyli badanie krwi i moczu trzeba robić raz w roku.

Morfologia krwi pomocna jest w diagnostyce wielu chorób. Wykonuje się ją na czczo – przed badaniem nie wolno nic jeść ani pić. Natomiast dzień wcześniej ostatni posiłek powinien być lekki i najpóźniej o godz. 18. Obfity posiłek zjedzony późno podwyższy zarówno poziom glukozy we krwi jak i cholesterolu.

Badanie moczu przynosi wiele informacji na temat zdrowia dzięki sprawdzeniu m.in. zawartości glukozy, bilirubiny, ciał ketonowych, białka, pH i leukocytów w moczu. Pozwala ocenić funkcję układu moczowego, nerek i wątroby; wykrywa cukrzycę, choroby metaboliczne oraz zakażenia.

Po 40. roku życia badanie na poziom cholesterolu, czyli lipidogram. Podwyższony poziomu cholesterolu LDL, czyli „złego” może świadczyć o chorobach układu krwionośnego, takich jak miażdżyca, zawał serca, choroba wieńcowa. Wysoki poziom cholesterolu HDL, czyli „dobrego”, zmniejsza ryzyko tych chorób. Badanie warto wykonać ze względu na trój glicerydy – wzrost ich stężenia może wiązać się z występowaniem cukrzycy, niedoczynności tarczycy, chorób trzustki lub nerek, otyłości.

Kobiety powinny pamiętać o mammografii i cytologii; kobiety po 50. roku życia powinny wykonać mammografię raz na dwa lata. Kobiety po 25. roku życia co trzy lata powinny robić badanie cytologiczne i usg piersi.