Modnie i Zdrowo

Bezpłatna kolonoskopia w nowej Pracowni Endoskopii PRO-FAMILIA

11 października 2016 |

Już w październiku w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA zostanie uruchomiona nowoczesna Pracownia Endoskopowa, gdzie po raz pierwszy na Podkarpaciu wykonywane będzie bezinwazyjne badanie przewodu pokarmowego tzw. kapsułką endoskopową. Pacjenci będą mogli skorzystać również  m.in. z bezpłatnej kolonoskopii. Już trwają zapisy. 

Zespół pracowni tworzyć będą doświadczeni specjaliści – gastroenterolodzy, chirurdzy ogólni, anestezjolodzy i wykwalifikowane pielęgniarki. To pierwsza pracownia na Podkarpaciu, gdzie wykonywane będzie bezinwazyjne badanie przewodu pokarmowego tzw. kapsułką endoskopową, zaliczane obecnie do najnowocześniejszych technik diagnostycznych na świecie. Specjaliści będą mieli do dyspozycji sprzęt medyczny najwyższej klasy –  wideokolonoskopy z kamerą do badania jelita grubego oraz wideogastroskopy do diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to nowoczesny sprzęt dający najwyższą jakość obrazowania z możliwością wykrycia nawet najmniejszych zmian oraz wykonania biopsji błony śluzowej, usunięcia polipów oraz innych zabiegów endoskopowych.

–   W pracowni realizować będziemy również Program Badań Przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Co oznacza, że pacjenci będą mogli zgłaszać się do nas na bezpłatne badanie kolonoskopowe – wyjaśnia dr Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych szpitala PRO-FAMILIA.
– Aby maksymalnie złagodzić stres związany z badaniem, zdecydowaliśmy się na wykonywanie go w znieczuleniu ogólnym. Oczywiście jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań medycznych – dodaje dyrektor. 

Cichy zabójca

Jak podkreśla dr n.med. Karolina Radwan, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenetrologii, rak jelita grubego w Polsce jest jednym z najczęściej występujących, ale niestety zbyt późno wykrywanych nowotworów. Jest to też drugi pod względem częstości „zabójca” wśród nowotworów złośliwych . Jak pokazują statystyki, każdego roku rozpoznaje się w Polsce ok. 14 tysięcy nowych przypadków.

–  Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów, nie dając przez wiele lat żadnych objawów. Zanim ostro zaatakuje i dojdzie do typowych objawów, może minąć kilkanaście lat a wtedy zwykle jest już za późno na skuteczne leczenie. Dlatego tak istotne są badania przesiewowe, mające na celu wczesne wykrycie zmian przednowotworowych zanim przekształcą się w raka jelita grubego  – podkreśla doktor Radwan.
–  To ważne, ponieważ kolonoskopia to nie tylko diagnostyka. Podczas jej wykonywania możemy zidentyfikować, a następnie skutecznie usunąć różne zmiany z przewodu pokarmowego, takie jak polipy, zapobiegając tym samym rozwojowi choroby.

Kto może skorzystać z bezpłatnego badania? 

W Pracowni Endoskopii w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA z bezpłatnego badania kolonoskopowego mogą skorzystać pacjenci z grup ryzyka, czyli wszystkie osoby między 50 a 65 rokiem życia bez objawów sugerujących obecność choroby oraz między 40 a 65 rokiem, jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego. Do badania kwalifikowane będą osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii przez ostatnie 10 lat.

Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 662 318 547