Modnie i Zdrowo

Jak dbać o usta i dobrać odpowiedni kosmetyk kolorowy

27 września 2016 | Opracowanie Katarzyna Grzebyk

Fot. Materiały prasowe Rimmel, Georgia May Jagger

W chłodniejsze, wietrzne dni usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chcemy je pomalować. Żeby szminka lub błyszczyk dobrze się rozprowadzały, a efekt kolorystyczny utrzymywał jak najdłużej, należy używać kosmetyków dobrej jakości, starannie je rozprowadzać i dbać, aby usta były dobrze nawilżone.

Jesienią usta potrzebują szczególnej pielęgnacji. Chłodniejsze poranki oraz pierwsze przymrozki sprawiają, że stają się bardziej wysuszone, spierzchnięte, częściej pękają. Należy wtedy pamiętać o częstym nawilżaniu.

Balsamy ochronne i domowe sposoby

Usta najlepiej regularnie nawilżać balsamem lub pomadką ochronną zawierającą dużo witaminy A, aloesu, masła shea lub na bazie miodu. W drogeriach kosmetycznych jest wiele produktów ochronnych, ale przed ich zakupem należy dokładnie zapoznać się z składnikami, jakie zawierają i wybrać produkt, który najbardziej odpowiada potrzebom.

Jeśli nie mamy przy sobie balsamu ochronnego, warto skorzystać z domowego sposobu i nawilżyć usta cienką warstwą miodu lub oliwy z oliwek.

Aby usta lepiej wchłaniały wszelkie składniki odżywcze i były lepiej ukrwione, można je delikatnie masować miękką szczoteczką lub wykonać peeling przy pomocy drobnoziarnistego cukru.

Szminka czy błyszczyk na usta?

Na dobrze nawilżone i zadbane usta łatwiej nanieść kosmetyk kolorowy i dłużej się on utrzymuje. Ponieważ kosmetyki kolorowe także zawierają dużo składników pielęgnacyjnych, witamin i filtrów przeciwsłonecznych, dodatkowo dbają o poziom nawilżenia ust.

Błyszczyk – zawiera więcej olejków i lepiej natłuszcza usta. Zwykle występuje w podłużnym pojemniku z aplikatorem i ma rzadszą konsystencję. Błyszczyki dostępne są w całej gamie kolorystycznej, ale efekt kolorystyczny utrzymuje się krócej niż przy zastosowaniu szminki i wymaga częstszych poprawek. Ponieważ błyszczyki są kosmetykiem „lżejszym”, częściej stosuje się je wiosną i latem.

Szminka to kosmetyk kolorowy w sztyfcie, zapewniający dokładniejsze rozprowadzenie i utrzymanie koloru na ustach. Szminki występują w różnych wersjach: lekkie – transparentne, gęste – kremowe oraz pudrowe o przedłużonym działaniu (tzw. long lasting), które mogą się utrzymać nawet do 7 godzin. Jesienią i zimą warto postawić na kryjące pomadki klasyczne, ponieważ pielęgnacja warg wymaga wtedy większego nawilżenia i natłuszczenia.

Nowością w ofercie wielu producentów kosmetyków kolorowych są szminki hybrydowe, które w swej formule łączą efekty szminek nawilżających z trwałością koloru.

W sezonie jesień-zima 2016/2017 jako najmodniejsze kolory szminek lansowane są intensywne czerwienie, fiolety oraz kolor nude.