Modnie i Zdrowo

Dlaczego zieleń w biurze odgrywa tak ważną rolę?

14 listopada 2018 | Opracowanie Angelika Fila

Fot. Pixabay

Współczesny tryb życia zmarginalizował nasz kontakt z naturą. Z pracy przemieszczamy się do domu zwykle samochodem lub autobusem. Czasami wychodzimy w tygodniu na basen czy na siłownię. Jednak wszystkie te miejsca to zamknięte przestrzenie, w których brakuje zieleni. Co to oznacza dla naszego organizmu?

W sytuacji, gdy mamy ograniczony kontakt z naturą i żywą roślinnością, zwykle czujemy się gorzej. Pogarsza się nasze samopoczucie. Dodatkowo obniża się poziom koncentracji, łatwiej popadamy w irytację, jesteśmy rozdrażnieni. Zmniejsza się nasza kreatywność, a nawet chęć do życia. W efekcie łatwo wówczas o stany depresyjne. Tak więc brak kontraktu z naturą negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak temu zaradzić?

– Obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy, według badań, potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy – tłumaczy Beata Dziedzic, doświadczona specjalistka w zakresie wprowadzania zieleni do przestrzeni publicznych.

Zdrowe biuro

Wystarczy częściej przebywać na świeżym powietrzu, natomiast w przestrzeniach zamkniętych wprowadzić więcej żywej roślinności.

– Badania naukowe wskazują, iż w otoczeniu zieleni ludzie czują się szczęśliwsi, bardziej zrelaksowani, więc pierwszym benefitem będzie wpływ na obniżenie stresu pracowników i polepszenie ich samopoczucia, nastroju, łagodzenie sytuacji konfliktowych. Rośliny produkują tlen i nawilżają powietrze oraz w dużej ilości wspomagają oczyszczanie powietrza z lotnych związków organicznych wydzielanych przez wykładziny, meble czy urządzenia elektroniczne. Zmniejszają też ilość smogu elektromagnetycznego. Lepsze powietrze to mniej problemów zdrowotnych z układem oddechowym, skórą czy oczami – dodaje Beata Dziedzic.

Według badań, obecność odpowiedniej ilości zieleni w miejscu pracy potrafi zwiększyć kreatywność, efektywność i wydajność pracy. Pomaga skupić się w biurze i zmniejszyć ilość dystrakcji, a przy okazji jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, dzięki czemu pracownicy mają poczucie przebywania w przyjaznej eko-przestrzeni, co daje poczucie harmonii – tłumaczy specjalistka.

W jaki sposób wprowadzić zmiany w przestrzeni zamkniętej, by dała ona odpowiednie efekty? Jakie rośliny zastosować oraz jak wiele ich potrzeba, by np. oczyścić powietrze ze smogu? O tym Beata Dziedzic opowiedziała szerzej w wywiadzie dla Zielonej Linii.