Modnie i Zdrowo

Dzielżan jesienny- atrakcyjna bylina ogrodowa

31 października 2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot.Pixabay

Dzielżany nie są roślinami trudnymi w uprawie i nie mają szczególnie wysokich wymagań. Z roku na rok cieszą coraz większą popularnością. Najczęściej spotykanym w ogrodach gatunkiem dzielżanu jest dzielżan ogrodowy – mieszaniec o licznych odmianach ozdobnych.

Dzielżan jesienny wymaga stanowiska słonecznego, wówczas najlepiej kwitnie. Byliny te preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, próchniczne, przepuszczane o pH obojętnym. Nie lubią gleb podmokłych i piaszczystych – rosną i kwitną słabiej.

Jesienna Helena… nie wymaga szczególnych zabiegów ochronnych

Rośliny te wytrzymują nasze zimowe warunki i właściwie nie wymagają zimowego okrycia. Ale podczas mroźnych, bezśnieżnych zim lepiej okryć korzenie warstwą trocin lub stroiszem. Dzielżan nie jest podatny na choroby i szkodniki i nie wymaga szczególnych zabiegów ochronnych. Zgodnie z zasadą: im więcej kwiatów, tym roślina bardziej głodna Dzielżan wymaga systematycznego nawożenia kompostem lub nawozami do roślin kwitnących aplikowanych podczas podlewania lub dolistnie.

Pielęgnacja dzielżanów

Obrywamy przekwitłe kwiatostany dzięki czemu dłużej kwitną oraz podlewamy rośliny podczas suszy. Wysokie odmiany wymagają podpór w okresie kwitnienia, ponieważ obciążone kwiatami pędy często pokładają się. Warto przyciąć wierzchołki pędów w maju aby rozgałęziły się, co da nam więcej kwiatów, ale zabieg ten opóźni kwitnienie o 2-3 tygodnie. Wczesną Wiosną obcinamy pędy rośliny tuż nad ziemią aby wyrosły nowe. Dzielżany ogrodowe rozmnażamy co kila lat, przez podział karp na wiosnę. Ten sposób jest najszybszy i najpewniejszy. Przesadzanie jest wskazane również wtedy, gdy dzielżany słabiej kwitną. Rośliny te tworzą dużo nasion, ale młode roślinki pozyskane w ten sposób mogą nie zachować cech rośliny matecznej. Dzielżany mają tendencję do zrzucania liści z dolnych części pędów dlatego warto posadzić przy nich niskie rośliny zakrywające gołe pędy.

Fot.Pixabay

Odmiany:

– o kwiatach intensywnie żółtych: „Canaria”, „Golden Jugend”

– o kwiatach żółtych z podwójnymi płatkami zewnętrznymi i z żółtym środkiem „Double Trouble”,

–  o żółtych płatkach i brązowo-żółtym koszyczku „Goldrausch”, „The Bishop”

– o pomarańczowych lub czerwono-brązowych kwiatach „Moerheim Beauty”, „Crimson Beauty”

– o czerwonych płatkach i żółto-brązowym koszyczkiem” Rubinkuppel”

–  o dwubarwnych kwiatach „Feuersiegel”, „Flammenrad”, „Rauchtopas”, „Moerheim Beauty”

– żółto-czerwone płatki oraz brązowy koszyczek „Red Army”.