Modnie i Zdrowo

Ogrodzenie posesji – gabiony czy efekt 'zamkniętego pudełka’ ?

13 czerwca 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Fot.materiał prasowy

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu. Sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Przy wyborze materiałów z jakich je zbudujemy powinniśmy kierować się nie tylko względami użytkowymi, ale też estetycznymi. Planując ogrodzenie, sprawdźmy, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie ma wytycznych co do jego formy, wysokości i rodzaju budulca.

Istotnym punktem odniesienia przy odgradzaniu posesji jest wygląd całej okolicy. Furtki, bramy, pełne mury lub słupki przedzielone sztachetami to dość standardowe elementy wykończenia tego typu konstrukcji. Mogą być wykonane z różnych materiałów i przybierać rozmaite formy. Decydując się na konkretny rodzaj i styl, powinniśmy przyjrzeć się zarówno swojej działce, jak i sąsiedztwu.

Planując ogrodzenie, sprawdźmy, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do jego formy, wysokości, rodzaju budulca. Fot.materiał prasowy

Kluczowy jest projekt

Dobrym zwyczajem jest np. stosowanie rozwiązań zbliżonych do stylistyki występującej w najbliższym otoczeniu. Ważne jest przy tym zachowanie odpowiedniego układu wszystkich części składowych, uwzględniającego m.in. określenie szerokości i sposobu otwierania bramy, montaż instalacji oświetleniowej, alarmowej czy domofonu itp. Aby uniknąć błędów, a jednocześnie stworzyć rozwiązanie spójne ze stylistyką całej działki, możemy zlecić wykonanie projektu architektowi krajobrazu lub projektantowi domu. Dobrze jest też skonsultować się z producentem lub profesjonalnym montażystą bramy. W zależności od właściwości i nośności gruntu rodzimego projekt powinien zawierać przy tym propozycje konstrukcji fundamentów całego ogrodzenia. Warto też pamiętać o dopilnowaniu formalności związanych z przepisami prawnymi, dotyczącymi zalegalizowania planowanej konstrukcji.

Pełne czy ażurowe?

Przed przystąpieniem do prac warto zastanowić się, czy chcemy by budynek był widoczny z ulicy czy też zależy nam na większej intymności.

 „Wybierając ogrodzenie możemy postawić na wersję pełną lub ażurową. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak lokalizacja budynku. Jeśli dom znajduje się przy ruchliwej ulicy albo obok mamy kłopotliwe sąsiedztwo (np. warsztat), przed hałasem i wzrokiem osób postronnych ochroni nas konstrukcja oparta pełnej zabudowie z betonowych bloczków” – podpowiada Kamil Drewczyński, ekspert firmy Libet.

Efekt „zamkniętego pudełka”

Nawet na małej działce  litą ścianę ogrodzenia  można urozmaicić dekorami lub roślinami, np.pnączami. Można też do oddzielenia posesji wykorzystać efektowne gabiony, wypełnione ozdobnymi kamieniami lub specjalnym szkłem dekoracyjnym. Takie ogrodzenie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Podnieść je może również zautomatyzowane zamykanie bram i furtek,  domofony czy wideodomofony. W przypadku, gdy okolica jest spokojna, pomyślmy natomiast o konstrukcji z prześwitami. Szczególnie w miejscach, gdzie poza granicami działki rozciąga się piękny widok, warto zastosować takie subtelniejsze formy.

Aby ogrodzenie przez długie lata wyglądało estetycznie, należy je regularnie konserwować. Dotyczy to przede wszystkim wyrobów z drewna i metalu, które bez zabezpieczania dość szybką niszczeją Fot.materiał prasowy

W dobrym stylu 

Choć na rynku dostępnych jest wiele materiałów, którymi można skutecznie oddzielić posesję od otoczenia, wybór odpowiedniego rozwiązania może przysporzyć nie lada dylematu. Nawet najpiękniejsze, ale niekomponujące się z aranżacją wokół, ogrodzenie może skutecznie zepsuć efekt estetyczny całości. Przykładowo – mocno zdobione, kute przęsła niekoniecznie sprawdzą się w połączeniu z niewielkim, skromnym budynkiem położonym na wsi, w otoczeniu natury, natomiast rustykalny, drewniany płot nie będzie współgrał z surową, nowoczesną architekturą.  Wciąż nie maleje popularność elementów betonowych. Umożliwiają one wzniesienie tradycyjnego muru, ale też mogą zostać wykorzystane do budowy podmurówki, na której zamocujemy sztachety lub przęsła. W obu przypadkach mamy do dyspozycji bardzo szeroką paletę formatów, kolorów i kształtów – od minimalistycznych, prostych bloczków, przez subtelne nawiązanie do postarzanych kostek, po nieregularną, różnobarwną strukturę kamienia na wszystkich bokach słupków. Warto przy tym zwrócić uwagę na rozwiązania systemowe, dzięki którym zbudujemy efektowne ogrodzenie, a jednocześnie wykończymy ogrodowe nawierzchnie i elewację budynku w podobnym stylu.