Modnie i Zdrowo

Ograniczamy ilość szkodników na działce

17 lipca 2017 | Jadwiga Brzozowska

Szkodniki na działce nie są niepokonane. Trzeba tylko wiedzieć, czym którego potraktować. Fot. Pixabay

Grządki to nie tylko podlewanie, nawożenie i pielenie, ale także nierówna walka ze szkodnikami. O tej porze roku ich nie brakuje, a ciężko z nimi walczyć w sezonie wyjazdowym.

Nasze uprawy licznie atakują różne mszyce, które roznoszą choroby roślin, dlatego trzeba je systematycznie i wytrwale likwidować. Jeżeli znajdziemy kilka niedużych koloni mszyc, to rozgniećmy je palcami. A gdy będą pokazywać się nowe osobniki, powtarzajmy zabieg. Jeżeli mamy dużo czasu warto zastosować wywar z piołunu lub wyciąg z cebuli, mniszka lekarskiego, krwawnika, skrzypu polnego, pokrzywy lub czosnku. Gdy wypatrzymy dużo koloni mszyc to należy zastosować Mospilan 20 SP lub Calypso 480 SC. Ważne, żeby stosować środki selektywne, czyli takie, które nie zabiją wszystkich owadów, jedynie wybrane grupy.

Zwróćmy uwagę na uprawy gruntowe i doniczkowe truskawek i poziomek. Jeżeli w pobliżu tych roślin pojawiły się mrówki, tzn., że mszyce żerują na korzeniach tych roślin. Warto zmienić podłoże do uprawy i opryskać korzenie w/w preparatami. Dodatkowo można pokropić powierzchnię gleby kroplami miętowymi lub żołądkowymi, które odstraszą i mszyce i mrówki.

Podobnie ma się sprawa z gąsienicami we wszystkich uprawach. Przy kilku sztukach nie warto stosować środków chemicznych. Gąsienice można zebrać i zniszczyć lub opryskiwać wywarem z krwawnika, zdrowych liści pomidora, żywokostu, siana, wilczomlecza sosnki lub wyciągiem z rumianku, łopianu większego, wrotyczu, lub piołunu. Ale zanim nasze uprawy zostaną zdziesiątkowane prze gąsienice koniecznie trzeba zastosować  Mospilan 20 SP lub Steward 30 WG. Odławiajmy motyle, formy dorosłe wielu szkodników, które składają jaja, a ich larwy, czyli gąsienice, zjadają nasze uprawy.

W owocach śliw żerują larwy owocnicy żółtorogiej i owocówki śliwkóweczki, a w małych jabłuszkach larwy owocnicy jabłkowej i owocówki jabłkóweczki. Systematycznie usuwajmy opadające zawiązki owoców, żeby larwy w nich żerujące nie weszły do gleby i nie przepoczwarzyły się. Przekopywanie gleby pod drzewami ma sens, ponieważ wyciągamy na zewnątrz szkodniki, które zostaną zjedzone przez ptaki. Warto pod drzewami ułożyć czarną włókninę, z której łatwiej jest posprzątać zawiązki ze szkodnikami, ponadto, włóknina jest skuteczna barierą dla szkodników. Nie przejdą przez nią do gleby ani nie wyjdą z gleby na zewnątrz. Na włókninę możemy wyłożyć korę lub żwirek – podniesiemy tym samym walory estetyczne kwatery sadowniczej.

Dodatkowo, na wysokości około 20 cm okręćmy pień drzew jabłoni i śliw papierem falistym. Pod koniec maja oraz w sierpniu owijamy pnie śliw. Zaś pod koniec czerwca owijamy pnie jabłoni. Co tydzień sprawdzajmy, czy nie ma w nich szkodników. To, co pożyteczne: skorki, chrząszcze, biedronki – wypuszczamy, a papier palimy i zakładamy nowy. Lustrację prowadzimy przez 3 tygodnie. W ten sposób możemy ograniczyć występowanie owocówek na jabłoni i śliwie.

W owocach czereśni i wiśni żeruje larwa nasionnicy trześniówki. Jeżeli mamy problem z białymi gąsienicami w owocach, to trzeba zerwać owoce przed ich pełną dojrzałością, żeby larwy z owocami nie spadły na ziemię i nie przepoczwarzyły się. Możemy też dla pewności przekopać ziemię pod drzewami albo rozłożyć włókninę, analogicznie, jak w przypadku jabłoni i śliw.

Na liściach lilii i cebuli żerują ceglaste, małe chrząszcze poskrzypki liliowej i cebulowej. Można je wyłapać i rozgnieść. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości.

W suche i upalne lato na roślinach doniczkowych i w szklarniach masowo pojawia się mączlik szklarniowy – mała, biała muszka siejąca spustoszenie wśród upraw i przędziorki – małe pajęczaki żerujące po spodniej stronie liści. Larwy wysysają soki, liście skręcają się i powoli zamierają. A małe muszki i dorosłe przędziorki nadal składają jaja i kolejne rośliny zamierają. Te szkodniki są dużym utrapieniem dla osób uprawiających zioła lub warzywa w doniczkach na balkonie. Przede wszystkim należy zwiększyć wilgotność powietrza w tych miejscach. Jest to trudne, ale możliwe.

Ustawiamy na balkonie duże podstawki z wysypanym żwirkiem, wlewamy wodę, która trzeba systematycznie uzupełniać i ustawiamy doniczkę. Oprócz tego wywieszamy żółte tablice lepowe, do których przyklejają się muszki. Po zauważeniu na tablicach pierwszych muszek warzywa i rośliny ozdobne opryskujemy preparatami: Confidor 200SL lub Juventox 040 SL albo Afik lub Admiral 100 EC. Jeżeli zaobserwujemy przędziorki to warto zastosować Omite 30 WP lub Afik i Envidor 240 SC. Jeżeli nie wygrywamy z tymi szkodnikami, to lepiej zrezygnować z uprawy balkonowej.