Modnie i Zdrowo

Judaszowiec – uprawa i pielęgnacja wiosennego drzewa

26 marca 2018 | Jadwiga Brzozowska

Niezwykle piękne drzewko, którego różowofioletowe motylkowe kwiaty, zebrane w krótkie grona wyrastają wprost z kory, jeszcze przed pojawieniem się liści. Fot.Pixabay

Kwitnący judaszowiec to naprawdę niezapomniany widok. Zauroczy każdego swoimi przepięknymi kwiatami, które pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Nazwa tego jakże pięknego drzewa wzięła się od Judasza Iskarioty, który zdradził Chrystusa i w pod wpływem wyrzutów sumienia powiesił się na judaszowcu.

W kwietniu i maju, wszystkie pędy, nawet starsze gałęzie, pokrywają się niezliczoną ilością drobnych, fioletowych, pięknie pachnących i całkiem smacznych kwiatów.  Jesienią z kwiatów powstają płaskie, brązowe strąki, które długo pozostają na drzewie. Po kwitnieniu pojawiają się duże, sercowate liście, które jesienią  przebarwiają się na piękny żółty kolor. Jeżeli zapewnimy tej roślinie odpowiednie warunki, przezimuje w naszym klimacie, choć w mroźne i bezśnieżne zimy może przemarzać. Judaszowiec chiński wymaga ciepłego – słonecznego i zacisznego stanowiska. Drzewo nie znosi przeciągów i cienia. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i zasadowej o pH 6,5 – 7. Nie lubi przesadzania. Przed wysadzeniem na miejsce stałe trzeba wyłożyć dno przygotowanego dołka warstwą drenażu, potem dodajemy przygotowane podłoże: ziemią ogrodowa mieszamy z dużą dawką kompostu. Dodajemy 2-3 paliki, żeby wiatr nie uszkodził młodej sadzonki i czekamy. Judaszowiec rośnie powoli.

Nawożenie

Drzewo to tworzy ogromną ilość kwiatów, dlatego musimy zadbać o jego nawożenie. Warto jesienią lub na wiosnę dostarczyć kompostu lub superfosfatu. Im więcej kwiatów dana roślina wytwarza, tym więcej nawozu potrzebuje. Jeżeli wyłożymy kompost jesienią, to w ten sposób „okryjemy” korzenie drzewa i uchronimy je przed przemarznięciem. Dodatkowo możemy okryć korzenie warstwą liści lub słomy i siatką, dzięki której wiatr nie wywieje nam liści.

Judaszowiec chiński dobrze reaguje na cięcie. Fot.Pixabay

Choć judaszowiec powinien przetrwać okresy suszy, to przy długotrwałej suszy trzeba drzewo podlewać, z tym, że jeżeli raz zdecydujemy się na podlewanie, powinniśmy je kontynuować systematycznie, aż do opadów deszczu. Drzewo to dobrze reaguje na cięcie. Możemy podjąć próbę nadania mu określonego kształtu. Na pewno usuwamy pędy połamane, uszkodzone i rosnące do środka korony.

Ochrona przed chłodem

Z nastaniem pory zimowej otulamy drzewo słomą lub białą, zimową agrowłókniną.  Koniecznie powinniśmy śledzić prognozy pogody i w porę dołożyć kolejne warstwy, np. z papieru falistego, które uchronią pędy przed przemarznięciem. Dobrym rozwiązaniem, choć trochę kłopotliwym, jest uprawa judaszowca w dużej donicy, którą na okres zimowy będziemy mogli przetransportować w bezpieczne miejsce.  Drzewo będzie wolniej rosło i będzie potrzebować więcej naszej uwagi. Podłoże w doniczce będzie szybciej przesychać, a podczas silnych wiatrów donica może się przewrócić. Pomimo tych niedogodności warto mieć judaszowca w ogrodzie.

Wysiew i kiełkowanie

W dobrych szkółkach możemy kupić doniczki z sadzonką już po 40 zł. Możemy spróbować wyhodować judaszowca z nasion. Jedna paczka z 5 nasionkami kosztuje 5zł. Uprawa może być kłopotliwa, ale warto spróbować. Nasiona  wymagają półrocznej stratyfikacji. W lutym wysiewamy je do ciepłego inspektu lub do doniczki, którą nakrywamy folią spożywczą i ustawiamy na południowym parapecie. Ważne jest, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Od czasu do czasu należy „wietrzyć” taką doniczkę, aby nie rozwinęły się pleśnie. Nasiona kiełkują w temperaturze 18-21°C. Siewki pikujemy, latem hodujemy na balkonie, zimą w domu, a na miejsce stałe wysadzamy po 2 latach domowej uprawy.

Szkodniki:

Na młodych przyrostach mogą pojawić się mszyce, a co za tym idzie, również mrówki. Jeżeli opryski wyciągiem z pokrzywy lub skrzypu nie przynoszą pożądanego rezultatu, wówczas można sięgnąć po Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC lub Provado Combi Plus AE. Preparaty zniszczą mszyce.

Choroby:

Na drzewie może pojawić się zamieranie pędów: późnym latem liście brązowieją, zasychają ale nie opadają. Koniecznie należy usunąć chory pęd z zapasem zdrowej tkanki i zastosować oprysk środkiem: Previcur WP, Signum 33 WG lub Switch 32,5 WG (zawsze zgodnie z dołączoną etykietą). Na martwych pędach pojawia się gruzełek cynobrowy. Jeżeli na pędach zauważymy czerwone wypukłe kropki, to koniecznie takie pędy usuwamy. Drzewo profilaktycznie opryskujemy Miedzianem.