Modnie i Zdrowo

Grzejniki pionowe czy poziome – które łatwiej dopasować do wnętrza?

11 grudnia 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Atlantic Polska

Zwykle szerokość grzejników jest większa niż ich wysokość, co sprawia, że zajmują więcej miejsca na ścianie. Z tego też powodu, często przy projektowaniu wnętrza, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad tym, gdzie zainstalujemy grzejnik, a dopiero później planujemy rozstaw mebli. A co gdyby zamiast tradycyjnego poziomego grzejnika wybrać pionowy?

Standardowo grzejniki mają formę poziomą, dlatego często zajmują miejsce, które moglibyśmy wykorzystać na ustawienie mebli. Zdarza się nawet, że jesteśmy zmuszeni zrezygnować z ustawienia sofy czy komody pod którąś ze ścian, bo akurat w tym miejscu znajduje się grzejnik. Ważne jest też byśmy nie zasłaniali go przeszkodami, jakimi są meble, bowiem wówczas ogrzewanie jest mniej efektywne.

Grzejnik pionowy – mniej niż pół metra szerokości

By uniknąć wyżej opisanych problemów, warto rozważyć zakup grzejników w układzie pionowym, których szerokość ma mniej niż 0,5 metra. Takie wąskie grzejniki można zainstalować niemal wszędzie. Jeśli będą znajdowały się w eksponowanym miejscu, staną się też interesującymi dekoracjami. Dzięki swojemu prostemu kształtowi, wpasują się bowiem szczególnie do wnętrz w stylu minimalistycznym.

Dodatkowo na rynku pojawiły się produkty, którymi można sterować za pomocą telefonu lub tabletu. Należy podłączyć je do routera internetowego, a następnie pobrać darmową aplikację mobilną, dzięki temu za pomocą tabletu możemy kontrolować parametry pracy urządzenia i wydatki dotyczące energii.

Grzejniki wertykalne

Grzejniki wertykalne są rozwiązaniem dla domów i mieszkań o ograniczonej przestrzeni. Dzięki małej szerokości, można zainstalować je na ścianach, które są za wąskie, aby ustawić przy nich meble wypoczynkowe czy szafki.

Ponadto grzejnik tego typu może znajdować się na wąskiej powierzchni ściany np. w pobliżu okien i drzwi oraz między dwoma oknami na jednej ścianie. Uzyskamy dzięki temu więcej miejsca wzdłuż pozostałych ścian. Jest to szczególnie istotne w przypadku pokojów mniej ustawnych, które nie mają typowego kształtu prostokąta lub kwadratu.

Grzejniki, które mają ponad 1,5 metra wysokości, zalecane są także do wysokich pokojów, w których można w pełni wyeksponować ich walory. Innym pomysłem jest zainstalowanie ich w kątach, które często są miejscami pustymi i bez wyrazu.