Modnie i Zdrowo

Jesień dla aktywnych. Gdzie? Podpowiadamy!

7 października 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Koniec wakacji nie oznacza końca pełnych wrażeń przygód. Dzięki umiarkowanym temperaturom i niesamowitym przemianom przyrody, jesień to idealna pora na wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto więc skorzystać z pogody i zahartować organizm przez zimowymi miesiącami.

Nie latem, ale właśnie wiosną i jesienią wyjazdy nad polskie morze są najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Dlaczego? Bo wiatr sprzyja roznoszeniu kropelek wody morskiej z jodem. Najlepiej, gdy połączymy pobyt nad morzem z wysiłkiem fizycznym i jazdą na rowerze. W okolicach Świnoujścia i Wyspy Wolin znajduje się ponad 100 kilometrów tras rowerowych. Poza prawie 20-kilometrową drogą, która jest częścią Bałtyckiego Szlaku Rowerowego R-10, reszta szos to trasy dla wymagających rowerzystów. Wspaniałe leśne ścieżki czy szutrowe drogi nie pozwalają przejechać obok nich obojętnie, a jadąc samotnie, warto wyposażyć się w oświetlenie, które pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do celu

Zgub się w Błędnych Skałach

Jesienne budowanie formy przed zimą nie musi oznaczać tylko i wyłącznie sportów ekstremalnych. Rekreacyjny spacer po górach w gronie rodziny również wyjdzie nam na zdrowie. Warto sprawić frajdę dzieciakom i zabrać je do Parku Narodowego Gór Stołowych. W skalnym labiryncie naprawdę można się zgubić, a dobrze zaplanowana wycieczka może nam zająć cały dzień. Do labiryntu warto wyruszyć świtem, by uniknąć tłumu turystów, a przechodząc skalnymi przesmykami trzeba mieć przy sobie dodatkowe oświetlenie. Pozwoli ono dokładniej przyjrzeć się grotom i ciemnym korytarzom, które stanowiły scenografię filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Jesienią bezpieczni na trasach

Jesienne wyprawy mogą być dla nas niezapomnianą przygodą. Warto jednak pamiętać, że o tej porze roku zmrok zapada bardzo szybko i trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie źródło światła. – Osoby, które spacerują po górach lub startują w nocnych biegach, powinny wybrać czołówkę, która oświetli drogę tuż przed nami i nie zajmie nam przy tym rąk – mówi Piotr Wychowaniec z firmy Mactronic i dodaje, że na wieczornych eskapadach doskonale sprawdzi się wielofunkcyjna latarka czołowa EDC Cyclope II. Można ją stosować jako lampę czołową, ale również jako źródło światła, które możemy, przy pomocy specjalnego klipsa, przytwierdzić do kieszeni kurtki lub plecaka.

Wybierając się na rower, koniecznie trzeba zadbać o sprzęt wysokiej jakości, który nie tylko oświetli nam drogę o zmroku i nie rozładuje się w trakcie wyprawy, ale również będzie wytrzymały i przede wszystkim wodoodporny. – Takie warunki spełnia nasza lampa rowerowa przednia NOISE XTR 04. Wykonana z aluminium lotniczego jest wytrzymała, odporna na deszcz i upadki – dodaje ekspert.

Najpiękniejsza pora roku oferuje wiele atrakcji zarówno dla amatorów outdoorowych wrażeń, jak i profesjonalistów, dla których bieganie czy jazda na rowerze to sposób na życie. Wyjątkowość jesieni leży także w jej nieprzewidywalności – często święci słońce, nierzadko trzeba również schować się przed deszczem. Taka jest właśnie polska, złota jesień. W różnych rejonach kraju inna jednak wszędzie tak samo piękna.