Modnie i Zdrowo

Jak kupić odpowiednie drzwi do łazienki?

10 stycznia 2019 | Materiał Partnera

Drzwi do łazienki muszą zapewniać bezpieczeństwo domownikom, a także odpowiednią wentylację oraz prywatność podczas kąpieli. Ich styl powinien pasować do wystroju całej łazienki z jednej strony, oraz do korytarza w mieszkaniu z drugiej. Można to osiągnąć łącząc dwa modele i dwa kolory na jednych drzwiach. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę szukając drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki – przepisy, kierunek otwierania

Kierunek otwierania drzwi do łazienki wyznaczają przepisy prawa budowlanego. Zgodnie z nimi drzwi takie muszą otwierać się na zewnątrz i mieć przynajmniej 80 cm szerokości oraz przynajmniej 2 metry wysokości. Oczywiście dotyczy to nowego budownictwa – w lokalach budowanych w latach 60., 70., i 80. najczęściej konieczne jest zamontowanie drzwi węższych, o szerokości 70 cm, a niekiedy nawet 60 cm.
Drzwi do łazienki muszą mieć także otwory wentylacyjne zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza i zapobiegające gromadzeniu się wilgoci. Rozwiązaniem łączącym użyteczność i dizajn jest szczelina wentylacyjna CAL – wyjątkowe na rynku rozwiązanie pozwalające uniknąć nieestetycznych tulei czy kratek wentylacyjnych, lub też podcięcie wentylacyjne.

Jak zapewnić prywatność, a jednocześnie bezpieczeństwo?

Fot. CAL. Drewniane drzwi łazienkowe CAL z Kolekcji Szlacheckiej wyposażone w szczelinę wentylacyjną. Model Zosia 1s w kolorze białym z koroną w wariancie soft i klamką Szlachecką.

Drzwi do łazienki należy wyposażyć w zamek, który zapewni poczucie intymności. Świetnym rozwiązaniem będzie montowana pod klamką blokada WC, którą można otworzyć także z zewnątrz w sytuacjach awaryjnych. Podniesie to bezpieczeństwo korzystania z łazienki i może zapobiec tragedii np. w momencie, kiedy ktoś z domowników zasłabnie w gorącej kąpieli.

A co z trwałością?

Skoro znamy już zasady bezpieczeństwa dotyczące drzwi do łazienki, przejdźmy teraz do ich wykonania. Z oczywistych powodów drzwi do łazienki powinny być wykonane z materiału jak najbardziej trwałego, jakim jest drewno. Dodatkowo drzwi muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią za pomocą specjalnych lakierów. Takie wykończenie pozwoli nam cieszyć się nawet pięknymi stylowymi drzwiami z drewna w łazience bez obaw, że się zniszczą.

Jaka szyba w drzwiach łazienkowych?


Fot. CAL. Duży wybór szyb pozwala dopasować do łazienki także drzwi z dużymi przeszkleniami zapewniającymi zarazem prywatność i więcej naturalnego światła (drzwi wewnętrzne drewniane CAL, model Jaczno 01 z Kolekcji Nova 3.1 z szybą decormat).

Klasycznie przyjmuje się, że drzwi do łazienki powinny posiadać w swojej górnej części szybę ze szkła matowego lub mlecznego, która nie pozwala zajrzeć do środka, ale pozwala szybko ocenić czy w łazience pali się światło, bo np. ktoś z niej korzysta. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi do łazienki o dużym przeszkleniu, które dodatkowo doświetli wnętrze – wybierając szyby decormat albo kryształek zapewniamy i doświetlenie wnętrza i intymność użytkowników.

Drzwi do łazienki warto dopasować stylem do wystroju całego pomieszczenia, ponieważ w spójnie i pięknie urządzonej łazience dużo przyjemniej spędza się czas. Nowoczesne drzwi znakomicie pasują do współczesnych łazienek i są w pewnym sensie bezpiecznym wyborem, który zawsze się sprawdzi. Z kolei do łazienki urządzonej w stylu retro będą pasować stylizowane drzwi z drewna z okuciami w stylu vintage. Podobnie jak modele drzwi, także okucia mogą być po każdej stronie skrzydła inne – od środka pasujące do łazienki, z zewnątrz – pasujące do korytarza. Takie rozwiązania oferuje np. firma CAL