Modnie i Zdrowo

Jaki mandat za niewłaściwe przewożenie dzieci? Wkrótce może to być nawet 500 zł

14 września 2016 |

Fot. Fotolia

Zbliża się rok szkolny, a wraz z nim codzienne przejazdy do i ze szkoły, na zajęcia dodatkowe, zakupy, do lekarza i w wielu innych sprawach. Warto pamiętać o zasadach, jakie dotyczą przewozu dzieci.

Za niewłaściwe przewożenie dzieci możemy otrzymać wysoki mandat. Za przewożenie dziecka poza fotelikiem lub w niewłaściwym zabezpieczeniu do wieku dziecka obecnie zapłacimy 150 zł i otrzymamy 6 punktów karnych. Po ewentualnych zmianach będzie to 500 zł i 6 punktów karnych.

Niezależnie od tego, jaki mandat i liczbę punktów karnych przewidują taryfikatory, warto pamiętać o przepisach dotyczących przewozu dzieci. Od tego zależy ich bezpieczeństwo i zdrowie. Przynajmniej taki mają cel znowelizowane w 2015 roku przepisy.

Przyjęto, że dziecko mające powyżej 1,5 m wzrostu może jeździć bez fotelika. Nie ma natomiast kryterium wieku. Jeśli więc dziecko nie przekroczy tego poziomu, będzie musiało podróżować w foteliku aż do osiągnięcia pełnoletności. Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwa zapisy. Pierwszy z nich zabrania przewożenia dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim fotelu bez fotelika bezpieczeństwa. Drugi dopuszcza za to możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez dodatkowego zabezpieczenia dzieci, które mierzą minimum 135 cm, pod warunkiem zapięcia pasów. Jest to dozwolone jednak tylko wtedy, gdy ze względu na wzrost czy masę dziecka niemożliwe jest dobranie odpowiedniego fotelika.

W zapisach znalazło się również rozwiązanie, zezwalające na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie zupełnie bez fotelika. Jest to dopuszczone, jeśli pozostała dwójka dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma możliwości zamontowania w aucie trzeciego. Dziecko przewożonye bez dodatkowego zabezpieczenia musi mieć powyżej trzech lat i oczywiście musi być przypięte pasami. Ten zapis budzi najwięcej kontrowersji ekspertów. Nawet jeśli środkowe miejsce na kanapie posiada trzypunktowy pas bezpieczeństwa, jego dolna część przebiegać będzie po brzuchu dziecka, nie zaś po biodrach, a górna po bocznej części klatki piersiowej i szyi. W razie wypadku dziecko – o ile przeżyje – prawie na pewno odniesie poważne urazy narządów jamy brzusznej, kręgosłupa na odcinku lędźwiowym i szyjnym oraz żeber.

Nowe przepisy zakazują również przewożenia dzieci do trzeciego roku życia pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, z wyłączeniem taksówek. Przepisy nie pozwalają również na przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu, jeśli pojazd ma aktywną poduszkę bezpieczeństwa pasażera. Może ona eksplodować podczas wypadku i spowodować obrażenia. Jeśli natomiast przewozimy dziecko z przodu w foteliku, przodem do kierunku jazdy, odsuńmy maksymalnie fotel tak, by wybuchająca poduszka nie uderzyła w dziecko i nie spowodowała poważnych urazów. Ustawodawca zawarł w przepisach również wymogi dotyczące używania fotelików i innych urządzeń przytrzymujących dzieci. Ich wybór powinien uwzględniać wagę i wzrost dziecka, zgodność z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej, a ich instalacja w pojeździe musi być zgodna z zaleceniami producenta.