Modnie i Zdrowo

Naga dama – zimowit jesienny

17 września 2018 | Jadwiga Brzozowska

Fot.Pixabay

Przypomina popularnego krokusa, ale kwitnie u progu jesieni. Liście zaś wypuszcza wiosną.Zimowity, posadzone raz w ogrodzie, rozrastają się w większe malownicze kępy. Są dosyć odporne i nie wymagają okrywania na zimę. W naturze rośliny te można spotkać na podgórskich łąkach oraz na nizinach.Kwiatów nie wolno zrywać, ponieważ są pod ochroną i wykazują właściwości trujące.

Pod koniec sierpnia na krótkich łodyżkach pojawiają się liczne kwiaty, a gdy przekwitną pod ziemią powstaje owoc, który na wiosnę wyrasta ponad powierzchnię ziemi, aby dojrzały w nim nasionka. Wiosną wyrastają również wąskie, eliptyczne liście tworząc sporych rozmiarów rozetę. Przed posadzeniem należy tak dobrać dla zimowitów miejsce, aby liście nie zacieniały innych roślin.

Bulwy można sadzić do koszyczków

Zimowity preferują gleby cięższe ale przepuszczalne i żyzne ze sporym dodatkiem kompostu, który zawiera wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Najlepiej rosną i kwitną na stanowisku słonecznym i w podłożu wilgotnym, ale nie zalewowym o odczynie obojętnym. Rośliny te sadzimy w dużych grupach, aby uzyskać efekt barwnych plam na rabatach. Bulwy można sadzić do koszyczków, jak tulipany ale posadzone bez tej ochrony będą rosły dobrych kilka lat w ogrodzie. Bulwy zimowitów sadzimy do połowy sierpnia na głębokość odpowiadającą 2-3 długościom cebuli w rozstawie 10x10cm.

Kwiat zimowitu wyrasta na bezlistnej łodydze – stąd angielska nazwa rośliny „naga dama” (naked lady) Fot.Pixabay

Co 2-3 lata, późną wiosną, gdy liście będą zamierać, warto zimowity odmłodzić. Czyli: wykopujemy bulwy i oddzielamy najmniejsze tzw. przybyszowe. Jest to tym samym najbardziej skuteczny sposób na ich rozmnożenie. Jeżeli rośliny będą rosły w nadmiernym skupisku wówczas ich kwiaty będą drobniejsze, czyli mniej atrakcyjne.

Odmiany zimowita jesiennego:

– ‘Albiflorum’ o białych i drobnych kwiatach

– ‘Purpureum’ o purpurowych kwiatach

– ‘Album Plenum’ o pełnych i białych kwiatach

– ‘Plenum’ o pełnych i różowoliliowych kwiatach

– ‘Rubrum’ o ciemnopurpurowych kwiatach

– ‘Lilac Wonder’, ‘Herald’ o kwiatach w odcieniach różu

– ‘Waterlily’ o liliowych i pełnych kwiatach