Modnie i Zdrowo

Napęd do bramy przesuwnej – czym się kierować przy wyborze?

28 stycznia 2019 | Materiał Partnera

Brama automatyczna pozwala nam otwierać ją bez wysiadania z auta. Aby jednak działała bez zarzutu potrzebny jest napęd, czyli mechanizm odpowiedzialny za automatyczne przesuwanie profili. Na co zwrócić uwagę wybierając napęd do bramy?

Polacy coraz chętniej inwestują w bramy otwierane automatycznie, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się bramy przesuwne. Ich konstrukcja i sposób otwierana pozwala nie tylko zaoszczędzić dużo miejsca, ale także zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Bramę wyposażoną w automatyczny napęd otwieramy pilotem i nawet nie musimy wysiadać z auta. To właśnie napęd jest sercem całego mechanizmu, więc jego wybór powinien być poprzedzony przynajmniej podstawowym researchem. Na co zwrócić uwagę wybierając napęd od bramy przesuwnej?

Nie w każdej bramie możemy zamontować napęd

Zacznijmy od podstaw. Napęd do bram wykorzystuje się nie tylko w bramach przesuwnych, ale także do sterowania pracą bramy skrzydłowej (jedno- lub dwuskrzydłowej) czy otwierania drzwi garażowych. Napędy podnoszą komfort użytkowania tych elementów przydomowej architektury, a ich szerokie zastosowanie spodoba się osobom, które nie przepadają za bramami przesuwnymi i wolą zamontować tradycyjną.

Fot. Montersi.pl

Najbezpieczniejszą metodą doboru napędu jest kupno gotowego zestawu brama + napęd. Decydując się na oddzielny zakup należy pamiętać, że nie w każdej bramie możemy zainstalować napęd i uczynić ją automatyczną. Ponadto sam zakup bramy musi być podyktowany warunkami, jakie stwarza nam ogrodzenie posesji. Brama przesuwna wymaga odpowiedniej szerokości ogrodzenia, tak aby zapewnić możliwość swobodnego przesunięcia na boki. Z tego powodu bramy przesuwne zaleca się do większych działek, a do wąskich – bramy skrzydłowe.

Zwróć uwagę na gwarancje i rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa

Wybierając napęd warto sprawdzić, czy producent daje gwarancję na swój produkt. Jak wszystkie urządzenia elektroniczne, także napęd może ulec awarii, więc dobrze, aby ewentualna naprawa nie była kłopotliwa. Kolejną sprawą są certyfikaty bezpieczeństwa oraz zabezpieczenia, które gwarantują że wybrany przez nas napęd będzie w stanie szczelnie zamknąć bramę i zmniejszyć ryzyko włamania. Sprawdźmy zatem czy interesujący nas napęd posiada elementy takie jak fotokomórki, listwy bezpieczeństwa czy lampy ostrzegawcze. Większość producentów napędów do bram oferuje własne systemy bezpieczeństwa i antywłamaniowe, w tym np. nowoczesne systemy blokady ruchu lub zmiany ruchu.

Ostatnia kwestia to cena napędu. Jego koszt powinien być adekwatny do jakości, oferowane gwarancji, rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, certyfikatów itd. Nie zawsze warto zbyt dużo oszczędzać na napędzie do bramy, ponieważ jest to inwestycja w bezpieczeństwo, a z drugiej strony warto podchodzić ostrożnie do podejrzanie atrakcyjnych promocji i przecen i zapytać sprzedawcę, z czego one wynikają.

Zestawy automatyki do bram przesuwnych znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl pod adresem: https://www.montersi.pl/automatyka-do-bram-przesuwnych