Modnie i Zdrowo

Narożnik – czy to dobry wybór do salonu?

12 stycznia 2018 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Kanapy narożne posiadają wiele zalet i możliwości aranżacyjnych. Pasują zarówno do małych, jak i dużych wnętrz. Fot. Meble Wajnert

Dobór odpowiednich mebli do salonu nie należy do najłatwiejszych. Muszą one łączyć design z funkcjonalnością. Często słyszy się, że dobrym wyborem są narożniki. Co przemawia na ich korzyść?

Gdy urządzamy swój wymarzony dom, staramy się zrobić wszystko, żeby był on efektowny i praktycznie umeblowany. Szukamy więc funkcjonalnych mebli wypoczynkowych. Coraz częściej wybór pada na sofę narożną. W naszym wywiadzie podpowiada jak praktycznie wykorzystać to narożnik w aranżacji wnętrz.

– Kanapy narożne posiadają wiele zalet i możliwości aranżacyjnych. Pasują zarówno do małych, jak i dużych wnętrz – mówi Aldona Czechowska, manager marki Wajnert. – W niewielkich mieszkaniach są świetnym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia, a w większych przestrzeniach pomagają, wyznaczyć podział między różnymi strefami salonu.

Narożnik to mebel, który zajmuje w salonie dużo miejsca, ale gdy jest odpowiednio dobrany jego rozmiar i ułożenie do wielkości pomieszczenia, sprawdza się idealnie. – Rzeczywiście, wybór odpowiednio dużego narożnika, zależy od jego przeznaczenia i wielkości pomieszczenia, w którym ma być ustawiony – wyjaśnia Aldona Czechowska. – Jeśli dysponujemy przestronnym wnętrzem, a do tego mebel ma być główną ozdobą, salonu warto wybrać obszerniejszą bryłę – na przykład z kolekcji mebli modułowych, które ułatwią nam stworzenie wygodnego, obszernego narożnika zarówno w kształcie litery L, jak i U. Zastosowanie takich kanap w dużym salonie pomoże nam optycznie zamknąć część wypoczynkową, dzięki czemu zyska ona na przytulności. Narożniki sprawdzą się również w domach dużych rodzin oraz w sytuacji, gdy będziemy przyjmować większą liczbę gości.

Sofa narożna w małym pomieszczeniu

W dużych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na wiele różnych kombinacji, ale czy narożnik nie będzie zbyt obszerny w przypadku małych pomieszczeń? – Każdy mebel powinien być rozmiarowo dostosowany do wielkości pomieszczenia – tłumaczy manager marki Wajnert. – Jeśli mebel ma stanąć w niewielkim pokoju i służyć przede wszystkim do odpoczynku i oglądania telewizji, to warto wybrać małą, kompaktową bryłę, zakończoną z jednej strony bokiem a drugim tzw. otomaną. Dzięki temu wygodnie będzie można położyć nogi i komfortowo wypocząć. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w kawalerkach i małych mieszkaniach, gdzie salon pełni również rolę sypialni.

Fot. Meble Wajnert

O czym powinniśmy pamiętać przy wyborze mebli wypoczynkowych

– Cechą, na którą warto zwrócić uwagę są wygodne i komfortowe siedziska – mówi Aldona Czechowska. – Powinny być na tyle głębokie, by podpierać udo na całej długości i sięgać aż do kolana. W naszej ofercie są też komplety wypoczynkowe, które dodatkowo mają wysuwane siedziska. To duże udogodnienie dla osób wysokich oraz dla tych, które potrzebują do wypoczynku wyjątkowo dużej powierzchni do siedzenia. Osobom wysokim polecamy również narożniki, które posiadają wysokie oparcie bądź regulowane zagłówki, które znacząco podnoszą komfort wypoczynku. Wiele narożników zaopatrzonych jest również w praktyczne schowki i półki na gazetę, ładowarkę do telefonu lub panel audio. Jest to nowatorskie rozwiązanie, dzięki któremu można posłuchać muzyki z telefonu na głośnikach, nie ruszając się kanapy.

Design kanapy a jego funkcjonalność

Luksus pojawia się wtedy, gdy produkt zaspokaja nasze podstawowe potrzeby, pozwala na uzyskanie niecodziennego poziomu komfortu oraz cieszy użytkownika na co dzień. W tym kontekście ważny jest również design mebla oraz jego wykonanie. Dlatego dobrze jest wybierać te meble, które pokryte są tkaninami łatwo czyszczącymi i hydrofobowymi, a do tego miłymi w dotyku i  wytrzymałymi na ścieranie.