Modnie i Zdrowo

Nowe Renault Scenic E-Tech electric: pierwszy w 100% elektryczny samochód rodzinny zaprojektowany w zrównoważony sposób

12 września 2023 | Źródło: Renault Polska

Scenic przejmuje pałeczkę od Megane. Nowa edycja modelu stanie się flagowym przedstawicielem nowej generacji samochodów elektrycznych Renault. Nowy Scenic E-Tech electric, zaprojektowany dla rodzin, jest doskonale dostosowany do ich potrzeb i swobodnych, bezpiecznych podróży. Model idealnie wpisuje się w plan strategiczny marki Renaulution – łączy nowoczesny napęd elektryczny, przydatne technologie i konstrukcję lepiej uwzględniającą założenia zrównoważonego rozwoju. To pierwszy samochód seryjny ucieleśniający ambicje Grupy Renault – producenta, który chce stać się firmą motoryzacyjną nowej generacji działającą na rzecz sprawiedliwej transformacji. Nowy Scenic jest przykładem realizowanej przez Grupę strategii zrównoważonego rozwoju, opartej na trzech filarach: ochronie środowiska, bezpieczeństwie i równości.

Scenic – 27 lat ewolucji

Historia modelu Scenic trwa od 27 lat. Gdy został wprowadzony w 1996 roku (czyli pięć lat po prezentacji concept caru o takiej samej nazwie w 1991 roku), zrewolucjonizował rynek. Był pierwszym kompaktowym vanem w Europie. Nazwa Scenic to skrót od „Safety Concept Embodied in a New Innovative Car”. Wówczas tłumaczono to jako „koncepcję bezpieczeństwa wyrażoną w nowym, innowacyjnym samochodzie”. Z upływem lat zmieniały się zarówno rodziny, styl podróżowania, jak i znaczenie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Scenic także stale się zmieniał, aby przewidywać i spełniać ich potrzeby. Dlatego dziś proponujemy nową koncepcję samochodu rodzinnego z segmentu C z w 100% elektrycznym napędem. Nowy model zaprasza do podróży, a jednocześnie zachowuje swoje DNA prekursorskiego i rodzinnego samochodu. Scenic od zawsze pełnił rolę głównego samochodu w rodzinie, którym wyjeżdżało się na dalekie podróże w weekendy lub wakacje. I nadal taki jest dzięki zasięgowi ponad 620 km. To pierwszy samochód elektryczny zaprojektowany w bardziej zrównoważony sposób i dbający o komfort pasażerów, a także o otaczający ich świat. Już dziś możesz zobaczyć samochód rodzinny jutra!

IDEALNY SAMOCHÓD RODZINNY

Dzięki atutom platformy elektrycznej CMF-EV – opracowanej przez Alians Renault, Nissana
i Mitsubishi, na której jest zbudowany – nowy model ma śmiały design, stosunkowo niewielkie jak na tę klasę wymiary, a przy tym zapewnia pasażerom rekordową ilość miejsca w środku. Do tego należy dodać kompaktowy akumulator trakcyjny (nawet 87 kWh), który zapewnia więcej wolnego miejsca i ułatwia zachowanie idealnych proporcji nadwozia. Silnik o mocy do 160 kW (220 KM) pozwala w pełni cieszyć się dynamiczną jazdą, dostosowaną do każdej trasy. Wnętrze zapewnia wysoki komfort pasażerom i imponującą ilość miejsca dzięki płaskiej podłodze i rozstawowi osi 2,78 m. To w zupełności wystarczy, by zapewnić wygodę pasażerom (miejsce na nogi na wysokości kolan z tyłu wynosi 278 mm), a także odpowiednie miejsce na bagaże w bagażniku o pojemności 545 litrów. Przeszklony, nowatorski dach Solarbay ze szkła o regulowanej przezroczystości i pomysłowy wielofunkcyjny tylny podłokietnik dopełniają komfortowego wyposażenia kabiny.

System multimedialny OpenR Link z ponad 50 aplikacjami pozwala użytkownikom samochodu na bezproblemowe zaplanowanie trasy i miłe spędzenie wspólnej podróży. Równie niepowtarzalne są dźwięki emitowane przez samochód – zostały opracowane w ramach wyjątkowej współpracy z Jeanem-Michelem Jarre’em – artystą, kompozytorem i autorem.

Nowy Scenic E-Tech electric będzie pierwszym modelem elektrycznym w gamie Renault oferowanym w sportowej wersji esprit Alpine, budzącej emocje. Samochód, który od pierwszej generacji jest produkowany w zakładzie w Douai (obecnie kompleks ElectriCity), zostanie wprowadzony do sprzedaży w pierwszej połowie 2024 roku.

ODWAŻNY I NOWOCZESNY DESIGN NADWOZIA, KTÓRY MA WIELE ZALET

Nowy Scenic E-Tech electric podąża z duchem czasu i proponuje nowy rodzaj pojazdu rodzinnego. Niektóre z jego cech i atrybutów są zaczerpnięte ze stylistyki SUV-ów, podczas gdy jego obniżona linia szyb i płynne kształty przypominają hatchbacka. Model jest zatem idealnym kompromisem między nowoczesnym stylem, wpisującym się w bieżące trendy, bezkompromisowym komfortem wnętrza i zoptymalizowaną aerodynamiką. Jego design jest doskonałym przykładem nowej stylistyki Renault, zapoczątkowanej przez Gillesa Vidala, łączącej nowoczesne, napięte linie nadwozia i elementy techniczne z obszernymi kształtami, typowymi dla samochodów rodzinnych marki.

NOWA STYLISTYKA


Zaprezentowany w roku 2022 samochód koncepcyjny Scenic Vision zainicjował nową stylistykę Renault, widoczną w obecnych w modelach i – po raz pierwszy – w modelu elektrycznym, Nowym Renault Scenic E-Tech electric. Obszerne i kształtne powierzchnie przypominają o tradycyjnych wartościach marki Renault, skoncentrowanej na człowieku i nieustannie się rozwijającej. Z kolei wyraziste, uporządkowane linie w połączeniu z wieloma detalami high-tech świadczą o przynależności samochodu do nowoczesnego i połączonego świata. Powierzchnie nadwozia współgrają ze sobą – odbijają smugi światła, które się rozpraszają i stapiają ze sobą, dzięki czemu samochód zyskuje silną osobowość.

Idealna architektura samochodu rodzinnego

Podczas gdy wcześniejsze generacje Scenica były zaliczane do minivanów jednobryłowych, w których maska i przednia szyba płynnie się ze sobą łączyły, Nowy Scenic E-Tech electric jest prawdziwym przełomem, jeśli chodzi o konstrukcję samochodu. Dzięki płaskiej podłodze, dużym 19- lub 20-calowym kołom, większemu rozstawowi osi i dachowi panoramicznemu Solarbay z przyciemnianymi panelami mamy do czynienia z innowacyjnym samochodem rodzinnym, który zaspokoi wszystkie oczekiwania i potrzeby.

Jego wymiary (4,47 m długości, 1,86 m szerokości i 1,57 m wysokości) sprawiają, że jest wyjątkowo proporcjonalny i oferuje obszerne wnętrze i bezkompromisowy komfort dla wszystkich podróżujących. Unikatowa koncepcja Scenica, zaprojektowanego zarówno z myślą o kierowcy, jak i pasażerach, sprawia, że każdy znajdzie w nim optymalne miejsce dla siebie. Fotel kierowcy łączy w sobie wysoką, pewną i bezpieczną pozycję siedzącą z typowym dla hatchbacków nachyleniem, zapewniającym dynamikę i przyjemność jazdy. Z kolei pasażerowie siedzący z tyłu mogą cieszyć się obszernym miejscem na wysokości kolan i dużą przestrzenią nad głową, których nie powstydziłyby się najlepsze samochody rodzinne z segmentu C.

Dynamiczna sylwetka, która nie pozostawi Cię obojętnym

Bardzo dynamiczna sylwetka Nowego Scenic E-Tech electric świadczy o tym, że jego projektanci postawili na aerodynamikę, aby zmaksymalizować wydajność i zasięg pojazdu. Wloty powietrza umieszczone z przodu, pod światłami do jazdy dziennej, poprawiają przepływ powietrza wokół pojazdu. Profil pojazdu zwraca uwagę połączeniem licznych krzywizn i ostrych krawędzi. Natomiast jego tył, z wyrazistą linią po obu stronach zderzaka, ma zmniejszać opór powietrza.

Wygląd 20-calowych felg, zwiększających wydajność samochodu, jest również wyjątkowy. Lekkie felgi „Oracle” wykonane z kutego aluminium wzbogacono o elementy, które zmniejszają powierzchnię wlotu powietrza i poprawiają aerodynamikę (SCx). Nowy Scenic E-Tech electric jest również wyposażony w nowoczesne i aerodynamiczne klamki drzwiowe typu „flush”.

Wyrazista osobowość

Projektanci wykorzystali rozliczne zalety modułowej platformy CMF-EV, takie jak nadzwyczaj długi rozstaw osi wynoszący 2,78 m (+ 10 cm w porównaniu z Megane E-Tech electric), bardzo krótki zwis przedni i tylny oraz koła maksymalnie przesunięte w narożniki nadwozia. Dzięki temu Nowy Scenic E-Tech electric emanuje solidnością i ma silną osobowość. Dolna linia szyb poprowadzona jest aż do tylnego słupka, co podkreśla dynamiczny kształt pojazdu i potęguje wrażenie mocno zarysowanych tylnych kół. Nakładki na progi, nakładki poszerzające nadkola oraz przednie i tylne osłony podwozia podkreślają zdecydowaną osobowość pojazdu. Uzupełnieniem aerodynamicznej i solidnej sylwetki są relingi dachowe. Są dostępne we wszystkich wersjach wyposażenia i idealnie dopasowane do rodzinnych potrzeb klientów.

Charakterystyczne koła

19- i 20-calowe felgi Nowego Scenic E-Tech electric, wyróżniające się charakterystycznym wzorem z logo Renault pośrodku, dopełniają nowoczesny wygląd pojazdu. Unikatowy design 20-calowych obręczy kół w wersji esprit Alpine odwołuje się do tożsamości marki Alpine: czarne diamentowane felgi są wykończone przydymionym lakierem z szarym kołpaczkiem pośrodku. Wszystkie te elementy uwydatniają dynamikę, subtelność i wysoki poziom techniczny samochodu.

Wyrazisty kształt maski silnika

Długa, pozioma maska Nowego Scenic E-Tech electric wyróżnia się symetrycznymi liniami, które stopniowo przechodzą w niemal poziomą linię krawędzi nad grillem. Maska wspiera się na bocznych wycięciach nad błotnikami, które dodają jej mocy i solidności.

Romby, które dodają finezji grillowi

Przód Nowego Renault Scenic E-Tech electric jest typowy dla marki – umieszczono na nim nowe logo i nową sygnaturę świetlną, które podkreślają jego przynależność do marki. Logo jest umieszczone pionowo na środku grilla, usianego małymi rombami, które pojawiają się lub znikają w zależności od padającego nań światła oraz kąta widzenia. Motyw stapia się z reflektorami w górnej części grilla i tworzy spektakularny efekt high-tech.

Nowy układ świateł i nowa sekwencja powitalna

Podobnie jak pozostałe modele Renault Nowy Scenic E-Tech electric posiada nowy układ świateł. Układ, nawiązujący kształtem do rombu, wyraża siłę i solidność oraz podkreśla tożsamość marki. Pionowe światła do jazdy dziennej (DRL) w kształcie półrombów umieszczone na obu krańcach przedniej części samochodu sprawiają, że inni użytkownicy dróg prawidłowo oceniają szerokość samochodu, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Ponadto przednie oświetlenie – światła do jazdy dziennej i reflektory – wita użytkowników zaawansowaną technologicznie sekwencją świetlną.

Zaawansowany technologicznie tył pojazdu

Tył Nowego Renault Scenic E-Tech electric zawiera liczne detale uwydatniające linie samochodu oraz jego nowoczesny charakter high-tech. Światła tylne, podobnie jak przednie światła do jazdy dziennej, zostały szeroko rozstawione na krańcach nadwozia niczym dwie strzałki sygnalizujące jego szerokość i poprawiające widoczność pojazdu. Światła wykorzystują technologie mikrooptyczne. Natomiast po ich wyłączeniu pojawia się efekt „pływającej kostki lodu”. Uzupełnieniem oryginalnego designu jest monogram „Scenic”, umieszczony pod nowym logo Renault, który podkreśla jego zaawansowany technologicznie charakter dzięki wyrafinowanej i unowocześnionej typografii, współgrającej z logo poprzez zastosowanie ostrzejszych kątów.

Sześć kolorów nadwozia

Nowe Renault Scenic E-Tech electric będzie dostępne w sześciu kolorach: czerwony flamme, niebieski nocturne, czarny etoile, szary schiste, szary schiste satin (wyłącznie w wersji esprit Alpine) i biała perła. Podkreślają one prostą, a zarazem bardzo bogatą estetykę samochodu oraz uwydatniają linie nadwozia. Istnieje możliwość wyboru dwukolorowego nadwozia, z innym kolorem dachu i słupków (czarny etoile lub szary schiste).

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ: OD SCENICA VISION DO NOWEGO SCENICA E-TECH ELECTRIC

W 2022 roku koncepcyjny Scenic Vision był zwiastunem pierwszego samochodu seryjnego, który miał ucieleśniać zobowiązania Grupy i marki Renault na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzisiaj Nowy Scenic E-Tech electric urzeczywistnia tę wizję i toruje drogę bardziej zrównoważonej mobilności, przyjaznej klimatowi i środowisku naturalnemu. Poczyniono odpowiednie wysiłki na każdym etapie łańcucha wartości (zasoby, materiały, komponenty, procesy itd.).

Zero emisji CO2 podczas jazdy dzięki napędowi elektrycznemu

Z uwagi na zmniejszoną emisję gazów cieplarnianych zarówno podczas jazdy, jak i w całym cyklu życia samochód elektryczny powinien stanowić wzorzec w zakresie zrównoważonej mobilności. Zerowa emisja podczas użytkowania, bez CO2 i zanieczyszczeń atmosferycznych określonych w obowiązujących przepisach* sprawia, że Nowe Renault Scenic E-Tech wpisuje się w tę dynamikę. Ponadto dzięki bezgłośnej pracy nie zanieczyszcza otoczenia hałasem. Aerodynamiczna sylwetka i wszystkie elementy służące optymalizacji zarządzania energią zespołu napędowego pozwalają zmaksymalizować jego efektywność energetyczną.

*Według cyklu homologacyjnego WLTP, z wyłączeniem materiałów eksploatacyjnych.

PLATFORMA I SILNIKI – DŁUGIE TRASY NA NAPĘDZIE ELEKTRYCZNYM

Nowe Renault Scenic E-Tech electric to doskonałe połączenie przyjemności jazdy, zwrotności
i pełnego komfortu. Dzięki zastosowaniu modularnej platformy CMF-EV Aliansu
i innowacyjnych rozwiązań technicznych samochód zapewnia wyjątkowe wrażenia z jazdy
i wykazuje się osiągami godnymi dużego sedana. Pozostaje jednocześnie samochodem rodzinnym zarówno do codziennej jazdy, jak i na dalekie trasy. Posiada w 100% elektryczny napęd zapewniający zasięg do 620 km według WLTP*.

Niespotykana zwrotność

Inżynierowie dołożyli wielu starań, by Nowy Scenic E-Tech electric miał tę samą zwrotność i elastyczność w prowadzeniu co samochody typu sedan czy hatchback. Mimo większych rozmiarów nadwozia i dłuższego rozstawu osi niż Megane E-Tech electric, przełożenie przekładni kierowniczej jest identyczne jak w hatchbacku i wynosi 12, co jest najniższą wartością na rynku i zapewnia natychmiastową reakcję układu na działania kierowcy. Elektryczne wspomaganie układu kierowniczego oraz wielowahaczowe tylne zawieszenie Parallel Link dostosowane do wielkości samochodu przyczyniają się do pewnego trzymania się drogi i precyzji w prowadzeniu. Średnica zawracania kół wynosi 10,9 metra, co jest znakomitym wynikiem jak na samochód tej wielkości.

Stabilne prowadzenie i komfort na najwyższym poziomie

Przechyły boczne Nowego Scenica E-Tech ograniczone są do zaledwie 0,4 stopnia, co stanowi idealny kompromis pomiędzy zwrotnością i komfortem jazdy, a kontrolowane ruchy nadwozia pozwalają na stabilne pokonywanie zakrętów. Dłuższy rozstaw osi, szerszy rozstaw kół, ustawienia skoku sprężyn amortyzatorów, a także parametrów pracy zawieszenia również powodują, że samochód jest wyjątkowo stabilny w czasie jazdy, a zarazem zwrotny i pewny w pokonywaniu zakrętów.

Cztery poziomy siły hamowania z odzyskiwaniem energii

Nowe Renault Scenic E-Tech electric jest wyposażone w cztery poziomy siły hamowania z odzyskiwaniem energii. System jest aktywny w czasie jazdy (dźwignia zmiany przełożeń w pozycji D), a odzyskiwanie energii podczas zwalniania i hamowania rozpoczyna się z chwilą zwolnienia pedału gazu. W ten sposób energia kinetyczna ruchu pojazdu przekształcana jest w energię elektryczną, która gromadzona jest w akumulatorze. Silnik elektryczny służy jako generator energii podczas wykorzystywania hamowania do odzyskiwania energii.

Zależnie od upodobań oraz rodzaju trasy kierowca ma do wyboru cztery poziomy działania systemu, uruchamiane dwiema łopatkami pod kierownicą: od poziomu 0 (brak odzyskiwania energii przy hamowaniu, samochód utrzymuje prędkość po zwolnieniu pedału gazu – przykładowo podczas jazdy autostradą) do poziomu 3 (maksymalne odzyskiwanie energii podczas jazdy po mieście, kiedy nie ma konieczności wciskania pedału hamulca, a w większości przypadków do zmniejszenia prędkości jazdy wystarczy hamowanie silnikiem po puszczeniu pedału gazu). Każde hamowanie przyczynia się więc do odzyskiwania energii i powiększa całkowity zasięg samochodu przy zachowaniu jednocześnie optymalnych i przyjemnych dla kierowcy warunków jazdy.

Dwie jednostki napędowe do wyboru

Nowe Renault Scenic E-Tech electric posiada silnik synchroniczny z wirnikiem uzwojonym z 8 biegunami magnetycznymi o zmniejszonej masie i gabarytach. Samochód jest oferowany w dwóch wersjach:
– 125 kW (170 KM) i 280 Nm
– 160 kW (220 KM) i 300 Nm

Silnik, opracowany w ramach Aliansu i produkowany w Megafactory w Cléon, nie zawiera żadnego z pierwiastków ziem rzadkich. W ten sposób zmniejsza swój negatywny wpływ na środowisko. Ponadto korzysta ze zrównoważonego ekosystemu produkcji zlokalizowanego we Francji.

Dwa rodzaje akumulatora i zasięg do 620 km

W nowym modelu Scenic E-Tech electric proponowane są akumulatory o dwóch pojemnościach:
– 60 kWh dla uzyskania zasięgu ponad 420 km*
– 87 kWh dla uzyskania zasięgu ponad 620 km*

  • Dane wg cyklu WLTP w trakcie homologacji.

Akumulator został dopracowany w najdrobniejszych detalach, by perfekcyjnie pasował do platformy CMF-EV (moduły rozłożone w dwóch warstwach) i zapewniał jak najlepsze osiągi. W wersji o pojemności 87 kWh składa się z 12 modułów po 16 ogniw każdy, zaś w wersji 60 kWh – 12 modułów po 24 ogniwa w każdym z nich. Moduły akumulatora mogą być łatwo wymieniane i oddzielnie naprawiane.

Pełna kompatybilność przy ładowaniu

Przyjemność prowadzenia Nowego Scenica E-Tech electric to także spokój wynikający z kompatybilności pojazdu z wieloma systemami ładowania. Wszystkie wersje samochodu posiadają ładowarkę pokładową kompatybilną z systemem DC w stacjach szybkiego ładowania usytuowanych przy autostradach, ale także z systemem ładowania AC z domowych, jednofazowych stacji ładowania. Kompatybilność z systemem ładowania AC trójfazowym o mocy do 22 kW, typowym dla publicznych stacji ładowania w miastach, pozwalających na dość szybkie naładowanie akumulatora za często rozsądną cenę, jest proponowana w standardzie lub jako opcja, w zależności od kraju.

Atuty przy pokonywaniu dalekich tras

Kontrola warunków termicznych w systemach akumulatorów ma pierwszorzędne znaczenie dla prawidłowego działania samochodów elektrycznych, ponieważ skrajne temperatury mogą mieć negatywny wpływ na sprawność, niezawodność i trwałość. Liczne urządzenia i innowacje zastosowane w systemach akumulatora pozwalają na optymalizację zasięgu Nowego Scenica E-Tech electric, szczególnie przy pokonywaniu dalekich tras.

Na przykład zwiększono gęstość energetyczną akumulatora o 6% w porównaniu z Megane E-Tech electric, dzięki wdrożeniu nowej technologii NMC (Nikiel, Mangan, Kobalt. Ponadto ciepło emitowane przez akumulator i jednostkę napędową jest odzyskiwane przy hamowaniu i zwalnianiu i wykorzystywane do ogrzewania kabiny z zastosowaniem pompy ciepła. Jest to urządzenie montowane w standardzie we wszystkich wersjach samochodu.

Wszystko to zapewnia użytkownikowi Nowego Scenica E-Tech electric spokój podróżowania
i możliwość ładowania akumulatora podczas planowanego postoju na trasie. Nie musi zatrzymywać się, by doładować akumulator” – może podróżować zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami. Przykładowo na trasie Paryż – Bordeaux po długim, pierwszym odcinku trasy (do 370 km po autostradzie) kierowca może się zdecydować na tylko jeden, godzinny postój (na przykład na obiad) lub na dwa krótkie postoje, trwające mniej niż pół godziny. Trasę Paryż – Marsylia można pokonać w ten sam sposób z dwoma lub trzema postojami, zaś by przejechać z Hamburga do Monachium, wystarczy zatrzymać się dwa razy.

Optymalne czasy ładowania

Wcześniejsze doprowadzenie akumulatora do właściwej temperatury jest jednym z kluczowych elementów, który pozwala uzyskać jak najwyższą skuteczność ładowania. Dzięki nawigacji Google Maps funkcja dostosowania temperatury akumulatora uruchamia się automatycznie przy zbliżaniu się do wybranej stacji ładowania. W ten sposób akumulator osiąga idealną temperaturę, gdy samochód dojeżdża do zaplanowanej na trasie stacji ładowania, by doładowanie akumulatora odbyło się jak najszybciej i/lub w jak najpełniejszym stopniu.

Obniżenie temperatury akumulatora do optymalnych 25°C podczas ładowania w połączeniu z jego nowymi właściwościami chemicznymi sprawia, że parametry ładowania Nowego Scenica E-Tech electric wykazują lepszy przebieg krzywej mocy i dłużej utrzymujące się jej wypłaszczenie. W związku z tym w ciągu 30 minut ładowania można uzyskać zasięg pozwalający na jazdę do dwóch godzin po autostradzie (czyli około 50 kWh przy ładowaniu mogącym osiągnąć 150 kW).

Nowe interfejsy użytkownika

Interfejsy służące do programowania funkcji przygotowania akumulatora do ładowania zostały zmodyfikowane zarówno w systemie OpenR Link, jak i w aplikacji My Renault, aby ułatwić ich skuteczną obsługę. Przykładowo – użytkownik może teraz zaprogramować godzinę wyjazdu i swój tygodniowy plan przejazdów z jednoczesnym uwzględnieniem działania klimatyzacji i ładowania akumulatora. Liczne możliwości dokładnych ustawień pozostają dostępne w systemie (wstępne ustawienie temperatury, wybór elementów do wstępnego podgrzewania, precyzyjne ustawienie czasu itd.).

Kompletny ekosystem Mobilize

Rozwiązania „all-inclusive” opracowane we współpracy z firmą Mobilize będą oferowane przez Renault użytkownikom Nowego Scenica E-Tech electric, by ułatwić im ładowanie w domu lub na trasie*. Dzięki tak kompletnej ofercie przejście do elektrycznej mobilności jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Do domowego ładowania akumulatora użytkownik będzie mógł zamówić odpowiadające mu rozwiązanie – stację lub wzmocnione gniazdo wraz z instalacją – bezpośrednio u doradcy handlowego w chwili zakupu samochodu elektrycznego. W zależności od usytuowania stacji ładowania w domu klienta ustalana jest stała cena usługi bez potrzeby wcześniejszej wizyty technicznej dzięki użyciu innowacyjnego narzędzia korzystającego z Google Maps.

Mobilize oferować będzie nowatorską stację ładowania Powerbox o mocy sięgającej 22 kW, co pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału pokładowej ładowarki AC 22 kW oferowanej w samochodzie w standardzie lub jako opcja. Jest ona produkowana we Francji i wpisuje się w ekosystem i wartości, jakie uosabia Scenic, na rzecz zrównoważonej i odpowiedzialnej mobilności. Stacja zapewnia klientom liczne korzyści, takie jak łatwa obsługa, kontrola zużycia energii oraz możliwość zdalnego wyłączenia lub włączenia ładowania. Może być zainstalowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu i posiada system blokowania i odblokowania, by zapobiec podłączeniu do niej samochodów osób niepowołanych. Powerbox wyróżnia się także systemem zapobiegającym rozłączeniu ładowania poprzez automatyczne obniżenie mocy w przypadku zwiększonego poboru energii przez inne urządzenia znajdujące się w domu. Dodatkowym atutem jest możliwość zdalnej diagnostyki i naprawy w razie awarii lub też wysłania serwisanta w celu wykonania określonej operacji.

Nowy Scenic E-Tech electric korzysta również z usługi Mobilize Smart Charge, pozwalającej na uzyskanie oszczędności w zużyciu energii i zmniejszenie śladu węglowego przy domowym ładowaniu akumulatora. Aplikacja posiada funkcję ładowania samochodu bez udziału kierowcy w czasie, gdy energia elektryczna jest najtańsza i najmniej emisyjna. W ten sposób można obniżyć kwotę na fakturze za prąd i nawet uzyskać rekompensatę za elastyczne korzystanie z sieci. Mobilize Smart Charge będzie w pierwszej kolejności dostępny we Francji, Holandii oraz w Belgii.

Na potrzeby wyjazdów w dalekie trasy użytkownicy mogą także skorzystać z karty Mobilize Charge Pass, dostępnej w aplikacji My Renault. Jest to karta umożliwiająca płatność za doładowanie akumulatora w największej sieci terminali w Europie (ponad 500 tysięcy punktów w 25 krajach Europy, z czego 50% o mocy 22 kW) przy użyciu smartfona, bez konieczności kupowania wielu abonamentów. Doładowywanie akumulatorów z terminali sieci Ionity, zainstalowanych przy autostradach (ponad 2600 punktów ładowania), będzie możliwe po preferencyjnych cenach po wykupieniu specjalnego abonamentu.

  • Dotyczy początkowo wybranych krajów.

KOMFORT WE WNĘTRZU – DLA WSZYSTKICH PASAŻERÓW

Nowe Renault Scenic E-Tech electric wprost zaprasza kierowcę i pasażerów do podróżowania. Wnętrze zostało zaprojektowane tak, abyś poczuł się komfortowo, jak w domu. Jasność, przestronność, ciepły wystrój wnętrza i jego funkcje pozwalają cieszyć się każdym kilometrem, bez martwienia się o porę przyjazdu. Ten nowy świat świadczy o odrodzeniu modelu Scenic, który bardziej niż kiedykolwiek jest połączony z otoczeniem, zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Solarbay – inteligentny szklany dach z przyciemnianymi panelami

Nowy Scenic E-Tech electric jest wyposażony w panoramiczny szklany dach Solarbay, zaprojektowany we współpracy z Saint-Gobain. Dzięki technologiom „AmpliSky” i dyspersji ciekłych kryształów PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), opartej na przemieszczaniu się cząsteczek w wyniku działania pola elektrycznego, ten unikalny system może przyciemniać się strefowo na żądanie użytkownika. Renault jest pierwszym producentem, który zastosował ten system, oferujący możliwość pełnego lub częściowego przyciemnienia każdej strefy.

 Spersonalizowane ustawienia

Kierowca i pasażerowie mają do dyspozycji cztery ustawienia: dach całkowicie przezroczysty, dach całkowicie nieprzezroczysty, dach przezroczysty w przedniej części i nieprzezroczysty
w tylnej i odwrotnie. System ten, bardziej praktyczny niż klasyczna przesłona dachu, pozwala na przykład pasażerom siedzącym z tyłu zaciemnić lub rozjaśnić znajdujący się nad nimi fragment dachu w sposób całkowicie niezależny od pasażerów siedzących z przodu. Solarbay jest łatwy w obsłudze: można nim sterować głosowo za pośrednictwem Asystenta Google lub za pomocą przycisku umieszczonego przy lampce sufitowej. Strefowe sterowanie dachem pozwala wywołać efekt „wow” wśród pasażerów.

 Większy komfort i elegancja

Przyciemniany dach Solarbay w Nowym Scenic E-Tech electric z jednej strony minimalizuje „efekt szklarni” we wnętrzu pojazdu, a z drugiej strony utrzymuje komfort cieplny zarówno latem, jak i zimą równie skutecznie, co przesłona mechaniczna. Co więcej, po wyłączeniu zapłonu
i opuszczeniu samochodu przez pasażerów automatycznie przełącza się do trybu nieprzezroczystego. Natomiast przy ponownym uruchamianiu samochodu wraca do ostatniego ustawienia. Poczucie otwartej przestrzeni i jasności wzmacnia również powiększona szklana powierzchnia i większa przestrzeń nad głową. To unikatowe rozwiązanie, zastępujące mechaniczną lub elektryczną przesłonę okna dachowego, zwiększa przestrzeń nad głową podróżujących o 30 milimetrów, co jest istotne zarówno z punktu widzenia ich komfortu, jak i ograniczenia wysokości pojazdu w celu poprawy jego efektywności energetycznej.

 Projektowanie uwzględniające założenia gospodarki cyrkularnej

Oprócz zachowania komfortu termicznego i spersonalizowanego wyboru nasłonecznienia wnętrza szklany dach panoramiczny Solarbay, przyciemniany na żądanie, ma mniejszy ślad węglowy niż standardowy szklany dach. Wyeliminowanie prowadnic, tkanin i silnika elektrycznego pozwoliło zmniejszyć jego masę o 6 do 8 kg, co przyczynia się do ograniczenia zużycia energii. Dzięki składowi szkła, uzyskanemu w blisko 50% z pierwotnych surowców, a w pozostałej części – z recyklingu szyb i szkła samochodowego, a także dzięki optymalizacji masy i wysokości, dach został zaprojektowany w sposób bardziej zrównoważony i wpisuje się w podejście oparte na gospodarce obiegu zamkniętego. Jego unikatowa konstrukcja sprawia, że jest łatwy w naprawie, a wszystkie jego części można wymieniać pojedynczo. Po zakończeniu użytkowania szkło można poddać recyklingowi poprzez kruszenie i filtrowanie oraz ponownie wykorzystać do innych celów. Pozwala to uzyskać ogólną zdolność do recyklingu na poziomie powyżej 90%.

Pomysłowe schowki

Na pokładzie tego rodzinnego samochodu znajduje się wiele przemyślanych schowków
o całkowitej pojemności 38,7 l, największej w tej kategorii pojazdów. Oprócz schowka w desce rozdzielczej (4 l) i kieszeni w drzwiach (13,6 l), w przedniej części konsoli środkowej znajdziemy duży otwarty schowek (6,6 l) z dwoma dużymi uchwytami na kubki (2 l). Natomiast w 3,4-litrowym schowku pod podłokietnikiem możemy trzymać klucze lub inne przedmioty osobiste. Centralny podłokietnik przesuwa się o 70 mm do przodu, co wpływa na poprawę komfortu kierowcy i pasażera na przednim siedzeniu. Również pod centralnym ekranem dostępna jest duża przestrzeń z matą do bezprzewodowego ładowania smartfona. Z tyłu siedzeń znajdują kieszenie, każda o pojemności 2,4 litra, w których pasażerowie mogą przechowywać czasopisma i urządzenia elektroniczne.

Tylny podłokietnik „ingenious”

Podłokietnik „ingenious” optymalizuje komfort pasażerów zajmujących tylne siedzenia. Jest wyposażony w dwa ruchome ramiona, skierowane w stronę każdego pasażera. Posiada również schowek na laptopa i tablet oraz rozkładane podpórki do wygodnego korzystania z ekranów tych urządzeń. Oprócz tego ten zaawansowany technologicznie podłokietnik ma dwa specjalne schowki na napoje i dwa gniazda USB typu C. Jego łączna pojemność wynosi 3,6 litra. Klapka między bagażnikiem a kabiną umożliwia przewożenie długich przedmiotów w kabinie pasażerskiej bez konieczności składania tylnej kanapy lub zdejmowania rolety bagażnika.

Przestronna kabina pasażerska, godna Scenica

Mimo że Nowy Scenic E-Tech electric jest bardziej kompaktowy niż przeciętny pojazd segmentu C, oferuje doskonałą przestronność wnętrza za sprawą elektrycznej platformy CMF-EV i płaskiej podłogi. Dzięki długiemu rozstawowi osi (2,78 m) miejsce na wysokości kolan w drugim rzędzie wynosi 278 mm, co zapewnia komfort pasażerom z tyłu. Oprócz tego, w wersjach wyposażonych w przyciemniany dach Solarbay, mają oni 884 mm przestrzeni od siedziska do dachu. Bagażnik o pojemności 545 litrów, największej w tym segmencie, pozwoli w pełni cieszyć się rodzinnymi wakacjami. Po złożeniu siedzeń pojemność bagażnika wynosi 1670 litrów.

Jasne fotele skąpane w świetle

Oprócz światła przedostającego się przez dach panoramiczny Solarbay poczucie przestrzeni w kabinie potęgują jasne odcienie tapicerki. Nowoczesne i eleganckie wzornictwo gwarantuje niespotykany dotychczas komfort. Tylną kanapę zdobi asymetryczny wzór, unikalny dla każdego samochodu. Wersja esprit Alpine ma nieco ciemniejsze fotele, podkreślające jej sportowy charakter.

Lipowe drewno w kabinie pasażerskiej

Lipowa okleina, pokrywająca deskę rozdzielczą i panele drzwiowe w wyższej wersji iconic, nadaje kabinie ciepły, a zarazem ekskluzywny charakter. Użyte drewno posiada certyfikat FSC, poświadczający zrównoważone zarządzanie surowcami.

Niepowtarzalne dźwięki stworzone we współpracy z Jeanem-Michelem Jarre’em

Wyjątkowa współpraca pomiędzy Renault a Jeanem-Michelem Jarre’em została zainicjowana w celu stworzenia nowych, unikalnych doznań dźwiękowych w przyszłych samochodach elektrycznych marki, w tym Nowym Renault Scenic E-Tech.

Wykonawca, kompozytor i autor, pionier muzyki elektronicznej i pasjonat technologii… Jean-Michel Jarre zaangażował się wraz z francuskim instytutem IRCAM i zespołem odpowiedzialnym za projektowanie dźwięków w Renault we współpracę nad opracowaniem dwóch rodzajów dźwięków. Będzie to tzw. VSP (Vehicle Sound for Pedestrians), czyli dźwięk emitowany przy prędkości poniżej 30 km/h w celu ostrzegania pieszych, oraz sekwencja powitalna, emitowana przy wsiadaniu do samochodu. Wszystko zostało dopracowane do ostatniego decybela, tak aby stworzone motywy muzyczne kojarzyły się z marką Renault, były rozpoznawalne w krajobrazie dźwiękowym naszych miast i symbolizowały mobilność. Motyw VSP został zainspirowany fragmentem utworu Crystal Garden z najnowszego albumu artysty „Oxymore”. Natomiast w sekwencji powitalnej pasażerowie oglądają krótki film zawierający unikalne kompozycje stworzone specjalnie dla tego pojazdu przez Jeana-Michela Jarre’a, w tym jedną wyłącznie dla wersji esprit Alpine.

Ponadto Jean-Michel Jarre i jego zespół wziął udział w dopracowaniu systemu audio Nowego Renault Scenic E-Tech electric, we współpracy z dostawcą systemów dźwiękowych premium ¬– firmą Harman-Kardon. W efekcie uzyskano głęboki i immersyjny dźwięk. Opracowano również pięć trybów odsłuchu, aby zapewnić optymalny efekt w zależności od wybranego źródła dźwięku, zwłaszcza w trybie „podcast”, wprowadzonym w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na możliwość słuchania tego typu mediów w samochodzie.

MULTI-SENSE – więcej niż personalizacja

Ustawienia MULTI-SENSE oferują intensywne, spersonalizowane wrażenia sensoryczne. Dzięki rozlicznym konfiguracjom technologia stymuluje wzrok, dotyk oraz prowadzenie pojazdu i zapewnia kierowcy zróżnicowane doznania, a pasażerom – niezrównany komfort. Dostępne są cztery tryby: Comfort, Sport, Eco i Perso. Każdy z nich łączy różne ustawienia funkcji ambientowych (oświetlenie ambientowe, komfort fotela kierowcy, komfort cieplny, wybór koloru ekranu) i tych związanych z prowadzeniem pojazdu, takich jak siła wspomagania, kalibracja układu przeniesienia napędu i reakcja pedału gazu.

Ustawienia MULTI-SENSE służą również do spersonalizowania oświetlenia Living Lights za pomocą palety 48 kolorów oświetlających deskę rozdzielczą czy listew w przednich i tylnych drzwiach. W pełni ledowe źródła światła mogą być obsługiwane w sposób niezależny i mogą wytwarzać progresywne oświetlenie podkreślające design i poprawiające samopoczucie podróżujących. To żywe oświetlenie może być sterowane w trybie automatycznym, w którym co 30 minut system dostosowuje barwę światła do dobowego cyklu biologicznego człowieka i pory dnia (zimne światło w dzień, ciepłe w nocy).

Wygodna pozycja ciała podczas postojów

W trakcie postoju i ładowania pojazdu kierowca może przyjąć bardzo wygodną pozycję, zregenerować się i skorzystać z szerokiej gamy usług pokładowych. Po uruchomieniu opcji „relax” elektryczny fotel automatycznie dostosowuje się do ustawień zapisanych wcześniej przez kierowcę, aby zapewnić mu większy komfort. Z kolei opcja masażu z regulacją intensywności pozwoli mu cieszyć się pełnym relaksem. W trosce o samopoczucie kierowcy inne usługi, takie jak multimedia, ładowarki USB, oświetlenie ambientowe, komfort termiczny i przyciemniany szklany dach Solarbay, pozostają aktywne przez 45 minut.

PRAKTYCZNE I INTUICYJNE TECHNOLOGIE SPRZYJAJĄCE WSPÓLNEJ ZABAWIE

Nowe Renault Scenic E-Tech electric dzięki technologiom w nim zainstalowanym zachęca wszystkich podróżujących do interakcji przy użyciu ekskluzywnych treści, które są lepiej niż kiedykolwiek dostosowane do potrzeb użytkowników. System multimedialny OpenR Link – najbardziej intuicyjny na rynku – oferuje teraz kilka nowych funkcji, pozwalających na planowanie i personalizację podróży za pośrednictwem Google Maps, oraz ponad 50 aplikacji, pozwalających cieszyć się każdą minutą podróży.

System multimedialny OpenR Link zapewnia łączność lepszą niż kiedykolwiek

Nowe Renault Scenic E-Tech electric ułatwia korzystanie z Internetu dzięki wbudowanemu systemowi OpenR Link z Google, działającemu na systemie Android Automotive OS 12. Można zainstalować w nim ponad 50 aplikacji z Google Play – w tym quizy muzyczne, gry rodzinne i planowanie podróży – aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w samochodzie. W zasadzie system ten działa dokładnie tak samo jak smartfon. OpenR Link jest prosty, intuicyjny, zastępuje tablet i można nim sterować głosowo. Jest kompatybilny z Android Auto i Apple CarPlay, współpracuje z połączeniami przewodowymi i bezprzewodowymi.

OpenR Link, podobnie jak smartfon, bezproblemowo aktualizuje się zdalnie przez FOTA (firmware over the air).

Łatwe planowanie podróży

OpenR Link w nowym Renault Scenic E-Tech electric zawiera funkcję planowania podróży dla pojazdów elektrycznych, zoptymalizowaną niedawno przez inżynierów Renault i zespół Google. W szczególności funkcja ta uwzględnia, na początku procesu planowania, potrzebę rozpoczęcia wstępnego dostosowania temperatury akumulatora, gdy samochód zbliża się do przystanku na trasie. W rezultacie system, biorąc pod uwagę maksymalną prędkość ładowania pojazdu, podejmuje trafniejsze decyzje dotyczące miejsca ładowania. Tym samym optymalizuje jego czas, co znacznie skraca całkowity czas podróży.

Ulepszono również opcje zmiany trasy. Na przykład – jeśli kierowca będzie chciał skorzystać z innej drogi i zdecyduje się pominąć, dodać lub usunąć przystanek, system szybko wyznaczy alternatywną trasę.

Kolejnym usprawnieniem jest wykorzystanie informacji o pogodzie dostarczanych przez Google. Uwzględnienie na przykład kierunku i prędkości wiatru pomaga dokładniej i bardziej realistycznie oszacować pozostały zasięg akumulatora i czas jazdy.

Nowe możliwości personalizacji pomogą również zoptymalizować podróże. Kierowca może teraz ustawić swój dom i miejsce pracy jako punkty ładowania, dzięki czemu będzie mógł dotrzeć do obu miejsc docelowych z poziomem naładowania od 12% do 9%, a tym samym rzadziej zatrzymywać się podczas podróży. Może również zmienić kolejność przystanków po drodze, podobnie jak w aplikacji Google Maps na smartfony, i wybrać punkty ładowania na podstawie ich mocy (na przykład zatrzymywać się tylko na ultraszybkich). Może też wybrać stacje akceptujące metodę płatności, z której kierowca chce skorzystać. Google Maps bierze pod uwagę wszystkie te preferencje i sugeruje trasy dopasowane do życzeń i potrzeb podróżnych. Podczas planowania trasy oprogramowanie zawsze wyświetla maksymalną odległość, jaką można przejechać bez ładowania. Cały system został zoptymalizowany pod kątem uproszczenia podróży i maksymalizacji wygody prowadzenia pojazdu elektrycznego.

Zaawansowane funkcje planowania tras dla pojazdów elektrycznych w Google Maps będą dostępne również na smartfonach. Dzięki temu będzie można jeszcze przed wyjazdem ustawić miejsce docelowe i preferencje bezpośrednio w telefonie, a następnie wysłać plan podróży z telefonu do samochodu.

Nowoczesne efekty wizualne high-tech na wszystkich ekranach

Cyfrowy kokpit OpenR Nowego Renault Scenic E-Tech electric przyciąga wzrok z dwóch powodów: wyjątkowo ergonomicznego usytuowania i dużego wyświetlacza. Dzięki temu łatwo jest korzystać z menu. Kokpit ma kształt litery L i składa się z dwóch powierzchni: poziomego ekranu TFT na desce rozdzielczej (321 cm² o przekątnej 12,3”, 1920 x 720 pikseli) oraz pionowego ekranu dotykowego pośrodku konsoli (453 cm² o przekątnej 12”, 1250 x 1562 pikseli).

Nowy, awangardowy interfejs graficzny podkreśla identyfikację wizualną marki w kabinie samochodu i doskonale wpisuje się w założenia samochodu, który zapewnia pełnię życia w nowym wydaniu. Grafika, poprzez wznoszący się pod kątem 28 stopni ukośny segment, subtelnie nawiązuje do logo w kształcie rombu. Segment ten, widoczny wszędzie, nadaje strukturę informacjom wyświetlanym na desce rozdzielczej i na centralnym panelu, które łączą się w podwójny ekran OpenR.

Na zespole zegarów umieszczonym przed kierowcą, typowy okrągły licznik prędkości zastąpiono linią pod kątem 28 stopni, która zmienia kolor w zależności od prędkości silnika lub prędkości samochodu. Wyświetlany jest również pozostały zasięg akumulatora i wybrany tryb jazdy. Nowa, grubsza i bardziej płaska czcionka pięknie komponuje się z tym supernowoczesnym cyfrowym uniwersum. Samochód jest wyposażony w nowy ekran do wybierania i dostosowywania systemów wspomagania kierowcy (ADAS).

Po każdym przełączeniu ustawień MULTI-SENSE na desce rozdzielczej wyświetlany jest nowy zestaw wzorów i kolorów. Jest tam również wyświetlana sylwetka pojazdu w kolorze dopasowanym do koloru nadwozia.

Proaktywne zalecenia, generowane przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja w nowym Renault Scenic E-Tech electric jest wykorzystywana na wiele sposobów i zawsze ma na celu poprawę komfortu kierowcy i pasażerów. Na centralnym wyświetlaczu system na bieżąco przekazuje sugestie dotyczące poziomu temperatury i możliwości multisensorycznych. Może na przykład doradzić włączenie klimatyzacji, jeśli w kabinie pasażerskiej zrobi się zbyt ciepło, albo – zamknięcie okien, jeśli włączony jest obieg recyrkulacji lub oczyszczania powietrza. Gdy system wykryje, że przednia szyba zaczyna pokrywać się parą, zaproponuje włączenie systemu usuwania zaparowania. A jeśli kierowca zawsze jeździ w tym samym trybie, może zasugerować wypróbowanie innych. Te proaktywne zalecenia wynikają z rutynowych czynności, które system rejestruje i analizuje w miarę upływu czasu.

Ekskluzywne treści związane z podróżami, sportem i wiadomościami

Dzięki szerokiemu wyborowi aplikacji dostępnych w Nowym Renault Scenic E-Tech electric można słuchać muzyki za pomocą ulubionej aplikacji, poznawać historię okolicznych miejsc lub pobliskie atrakcje turystyczne, bądź też być na bieżąco z informacjami sportowymi i innymi wiadomościami. Podczas postoju na odpoczynek lub ładowanie akumulatora można też obejrzeć film. Oferowane aplikacje to między innymi Deezer, Spotify, Amazon Music, Waze, Les Incollables for Renault, SongPop for Renault, L’Equipe, Vivaldi, Kabriol, Karacal i wiele innych. Urozmaicą one wrażenia z jazdy dzięki bogactwu ekskluzywnych treści opracowanych przez Renault wraz z firmami partnerskimi.

Quizy muzyczne w SongPop for Renault

SongPop for Renault, pierwsza na świecie aplikacja opracowana przez Gameloft wyłącznie dla Renault, zamienia długie podróże we wspólną zabawę. Wszyscy pasażerowie mogą próbować odgadnąć tytuł piosenki i wybrać odpowiedź w aplikacji na swoim telefonie. Gra jest bezpłatna, dostępna w pięciu językach (francuskim, angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim) i zapewnia bogate wrażenia – muzyka jest odtwarzana przez dziewięciogłośnikowy system dźwiękowy Harman Kardon, charakteryzujący się wyjątkową wiernością odtwarzania dźwięku (very-high-fidelity).

Doskonałe parametry świateł

Reflektory Nowego Renault Scenic E-Tech electric w niektórych wersjach wykorzystują technologię LED Adaptive Vision, która dostosowuje wiązkę światła do warunków jazdy i pozwala uniknąć używania świateł przeciwmgłowych. Kierunkowskazy są sekwencyjne: poruszają się od środka na zewnątrz i dostarczają dodatkowych informacji o zmianie kierunku jazdy pojazdu, a także reagują bardzo szybko.

BEZPIECZEŃSTWO – DBAMY O WSZYSTKO

Program „human first”, wprowadzony przez Renault w 2023 roku, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich: kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi na całym świecie dzięki różnorodnym przełomowym technologiom. Renault od ponad 50 lat optymalizuje istniejące systemy bezpieczeństwa i kreuje przyszłe rozwiązania. Od 1970 roku firma opatentowała ponad dwa tysiące systemów bezpieczeństwa. W Nowym Renault Scenic E-Tech electric zastosowano ponad 30 systemów wspomagających kierowcę i systemów bezpieczeństwa. Jest to pierwszy samochód w ofercie Renault wyposażony w innowacyjne systemy wspomagające kierowcę podczas jazdy.

Asystent bezpieczeństwa Safety Coach – indywidualnie dobrane wskazówki zachęcające do bardziej odpowiedzialnej jazdy

Aby dotrzymać kierowcom towarzystwa i zmniejszyć ryzyko wypadków, Nowe Renault Scenic E-Tech electric jest teraz wyposażone w narzędzie Safety Coach, czyli asystent bezpieczeństwa. System dostarcza kierowcy informacji na temat jego obiektywnie ocenionych zachowań i nawyków oraz zapewnia porady dotyczące stylu jazdy i korzystania z systemu ADAS, dostosowane do jego potrzeb.

Bezpieczeństwo po wypadku: QRescue Renault, SD Switch oraz Fireman Access

Nowe Renault Scenic E-Tech electric jest wyposażone w nowatorską technologię ułatwiającą służbom ratowniczym pracę po wypadku i skracającą czas akcji ratunkowej.

Po pierwsze, gdy dojdzie do zderzenia, system automatycznego hamowania po wypadku samoczynnie blokuje hamulce pojazdu, aby zapobiec dalszym kolizjom.

QRescue Renault, SD Switch i Fireman Access to trzy systemy, które są już dostępne w innych pojazdach elektrycznych Renault. QRescue Renault to kod QR umieszczony na przedniej i tylnej szybie, dostarczający pełnych informacji o układach technicznych i elektrycznych pojazdu, dzięki czemu służby ratownicze mogą pracować szybciej i bezpieczniej. SD Switch to mechaniczny przełącznik umieszczony na akumulatorze trakcyjnym, służący do odłączania go od obwodu elektrycznego, aby zapewnić strażakom bezpieczeństwo w pobliżu pojazdu całkowicie elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in. Z kolei w przypadku pożaru pojazdu Fireman Access zapewnia strażakom łatwy dostęp do wnętrza akumulatora trakcyjnego w celu zalania go wodą. Jest to jedyny sposób na szybkie i trwałe ugaszenie pożaru, a czas reakcji skraca się z kilku godzin do dziesięciu minut.

Bezpieczeństwo i komfort dzięki Active Driver Assist

Asystent jazdy po autostradach i w mieście nowej generacji umożliwia jazdę autonomiczną poziomu 2 na wszystkich rodzajach dróg, nie tylko ekspresowych. Łączy on w sobie aktywny regulator prędkości, system Stop & Go, system utrzymywania samochodu w osi pasa ruchu, dane geolokalizacyjne i specjalne mapy, które umożliwiają pojazdowi dostosowywanie toru jazdy do przebiegu drogi. Przy niskich prędkościach (na przykład w korkach) system utrzymywania samochodu w osi pasa ruchu może zostać tymczasowo skorygowany przez kierowcę, tak by utrzymywać pojazd na jednej stronie drogi i umożliwić pojazdom, które mają pierwszeństwo, wyprzedzenie go z drugiej strony.

Nowe Renault Scenic E-Tech electric porównuje informacje z kamery przedniej pojazdu z informacjami z mapy, aby wyświetlać dozwoloną prędkość z większą dokładnością. W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości system ostrzega kierowcę za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych. Jeśli włączony jest inteligentny regulator prędkości, który jest elementem systemu Safety Coach, automatycznie dostosowuje on prędkość pojazdu.

GAMA I DANE TECHNICZNE

Wersje
Zasięg samochodu w wersji standardowej
• Silnik 125 kW
• Akumulator trakcyjny 60 kWh
• Moment obrotowy 280 Nm
• Szybkie ładowanie DC do 130 kW
• zasięg > 420 km WLTP
• 0–100 km/h 9,3 sec
• Vmax 150 km/h

Zasięg samochodu w wersji o zwiększonym zasięgu
• Silnik 160 kW
• Akumulator trakcyjny 87 kWh
• Moment obrotowy 300 Nm
• Szybkie ładowanie DC do 150 kW
• zasięg > 620 km WLTP
• 0–100 km/h 8,4 sec
• Vmax 170 km/h

Wymiary i masa
Długość: 4470 mm
Szerokość: 1864 mm
Wysokość: 1571 mm
Rozstaw osi: 2785 mm
Przedni zwis: 842 mm
Tylny zwis: 842 mm
Masa: 1842 kg (w wersji 87 kWh)
Pojemność bagażnika: 545 litrów

Redakcja serwisu dziękuje firmie Auto Spektrum za udzielenie wszystkich niezbędnych informacji na temat Nowego Renault Scenic E-Tech electric.

Więcej informacji na temat wszystkich modeli Renault można uzyskać w Autoryzowanych Salonach Auto Spektrum w Rzeszowie przy al. Armii Krajowej 82, tel. 17 859 15 00 i w Ładnej 82B koło Tarnowa, tel. 14 628 45 45 oraz na stronie www.autospektrum.renault.pl

Foto: Renault Polska