Modnie i Zdrowo

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać je do kształtu twarzy?

21 lutego 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Quiosque

Damskie okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ochrona oczu przed promieniami słońca. Coraz częściej to dodatek, który dopełnia całość stylizacji, a nieraz, dodaje jej osobliwego charakteru. Warto jednak wybierać te, które pasują do owalu twarzy.

Niektóre dodają tajemniczości, inne opanowania i pewności siebie. Każda z nas ma też te ulubione, które sprawdzą się przy każdej okazji. Okulary przeciwsłoneczne podobnie jak odzież, buty, czapki i torebki, dzielimy na te ponadczasowe jak i te najmodniejsze w danym sezonie. Warto jednak przy ich wyborze sprawdzić, w których jest  nam rzeczywiście ładnie.

Do małej twarzy nie pasują duże okulary i odwrotnie. Ważne jest też, aby oprawki nie wychodziły poza linię brwi, a ich dolna krawędź nie dotykała policzków. Okulary nie mogą być też zbyt luźne, aby nie zsuwały się podczas ruchów głową, ani zbyt mocno przylegające bo mogą zostawiać ślady na nosie, a nawet powodować bóle głowy.

Okulary muszą być proporcjonalne do wielkości twarzy

Jeśli masz owalny kształt twarzy, możesz poszaleć przy wyborze oprawek. Bowiem pasują do niego prawie wszystkie rodzaje okularów. Zwróć jednak uwagę na to, aby oprawki nie były szersze niż szerokość twarzy na wysokości oczu.  W tym wypadku wysokość i szerokość twarzy są zbliżone, dlatego oprawki należy dobierać tak, aby nieco zmieniły proporcje twarzy. Żeby dodatkowo wysmuklić twarz, najlepszym wyborem będą okulary w ciemnym kolorze i delikatnej oprawie.

Do „kwadratowej” twarzy idealnie pasują tzw. „kocie oczy”, ponieważ wyrównują proporcje twarzy, a do tego nadają jej zmysłowego, trochę tajemniczego charakteru. Jeśli jednak masz bardzo mocno zarysowaną szczękę, lepiej wybieraj oprawki prostokątne, zwłaszcza te, które mają krótką linię poziomą i szeroką pionową. By okulary jednocześnie poszerzały twarz w okolicach oczu, dobrze jest by miały szerokie lub dekoracyjne zauszniki.

Wąskie czoło i szczęka z mocno zarysowanymi i szerokimi policzkami to kształt twarzy, do którego świetnie sprawdzą się kanciaste i lekko zakrzywione okulary, ale pod warunkiem, że nie będą one szersze od twarzy. Alternatywą mogą być też okulary bezoprawkowe czyli na tzw. żyłkach. Jeśli jest odwrotnie masz twarz szerszą u góry z wąską szczęką, powinnaś dobierać oprawki zmiękczające rysy twarzy, jednocześnie akcentując okolicę oczu. Idealne będą więc okulary o zaokrąglonej dolnej krawędzi, okrągłe lub bez dolnej krawędzi. Unikaj natomiast oprawek kwadratowych i prostokątnych.