Modnie i Zdrowo

Piankowe czy pompowane? Jakie koła gwarantują wygodne spacery z wózkiem

26 czerwca 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Pixabay

Koła w wózku, poza ich oczywistą funkcją, powinny spełniać także szereg innych. Przede wszystkim powinny amortyzować ewentualne drgania, które powstają podczas jazdy po nierównym terenie, a także ułatwiać pokonywanie wysokich krawężników, progów i innych przeszkód. Na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych modeli, różniących się liczbą kół, ich wielkością, skrętnością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Na co więc trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wózka, jakie koła będą najwygodniejsze i najlepiej dopasowane do codziennych wyzwań i otaczających warunków?

Wybór wózka dziecięcego nie jest łatwą sprawą. Producenci prześcigają się w innowacyjnych pomysłach wypuszczając na rynek coraz to nowe modele, które mają sprostać rosnącym oczekiwaniom rodziców. Niemniej jednak, mimo usilnych starań wyprodukowanie wózka idealnego, który spełni wszystkie potrzeby i dopasuje się do każdej sytuacji jest raczej niemożliwe. Poszukując zatem wózka, który będzie wygodny, praktyczny i bezpieczny, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak rozmiar, waga, sposób składania, dodatkowe wyposażenie, a przede wszystkim na koła.

Pompowane, piankowe czy plastikowe?

Koła w wózkach mogą być pompowane, piankowe lub plastikowe. Te ostatnie, choć są lekkie i nie da się ich przebić, praktycznie nie amortyzują drgań. Dlatego jazda nawet po lekko urozmaiconym terenie, takim jak tradycyjny chodnik, może być dla dziecka nie tylko nieprzyjemna, ale  także niebezpieczna. Wózki z plastikowymi kołami, sprawdzają się wyłącznie na płaskim terenie np. na zakupach i na krótkich dystansach.

Najczęściej rodzice dokonują wyboru pomiędzy kołami piankowymi i pompowanymi. Koła piankowe wykonane są z czystej pianki poliuretanowej, czasem połączonej z kauczukiem. Są relatywnie lekkie i nie można ich przebić, jednak z biegiem czasu podczas eksploatacji mogą pojawić się na nich ubytki. Są pełne w środku, dlatego nie zapewniają dziecku odpowiedniej amortyzacji, można więc stosować je na płaskich, asfaltowych ścieżkach i gładkich, ubitych drogach.

– Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są koła pompowane łożyskowane, czyli zbudowane z opony i dętki – mówi Sylwia Skrzypek, ekspert firmy Pico Baby, polska ambasadorka wózków marki INDIGO. – Powietrze, które znajduje się w kołach, skutecznie zabezpiecza przed wstrząsami i wpływa na komfort oraz płynność jazdy. Koła pompowane z łatwością poradzą sobie nawet z najbardziej nieprzyjazną nawierzchnią – od kostki brukowej przez plażę, aż po świeży śnieg. Dlatego jeśli dziecko przychodzi na świat jesienią lub zimą, wózek z kołami pompowanymi może okazać się nieodzowny. Warto wybrać go także, jeśli mieszkamy na terenach wiejskich i podmiejskich, gdzie nie wszystkie drogi są utwardzone, lub jeśli lubimy spacerować z dzieckiem po lasach i polnych drogach.

Małe czy duże – rozmiar kół ma znaczenie

Średnica małych kół zwykle nie przekracza 15 centymetrów. Najczęściej montuje się je w wózkach miejskich i lekkich spacerówkach. Niestety, nie sprawdzają się one w wymagającym podmiejskim terenie, nie sprostają też ubytkom w płytach chodnikowych i wysokim krawężnikom. Zdarza się, że grzęzną w błotnistej lub ośnieżonej nawierzchni. Dlatego eksperci polecają koła duże, których średnica jest większa niż 20 centymetrów.

– Duże koła, szczególnie te pompowane, sprawdzą się w każdym, nawet najtrudniejszym terenie. Rodzic nie musi za każdym razem podnosić wózka, kiedy chce pokonać przeszkodę lub wyboje – wyjaśnia Sylwia Skrzypek. – Dodatkowo, koła takie lepiej chronią przed wstrząsami i zapewniają płynne prowadzenie. Są co prawda nieco cięższe od ich mniejszych, plastikowych odpowiedników, jednak w połączeniu z lekką, a jednocześnie wytrzymałą aluminiową ramą, waga wózka pozostaje optymalna.

Warto również zwrócić uwagę na inne parametry kół, takie jak ich skrętność, która umożliwia wykonywanie manewrów, a nawet obrót wózka w miejscu, co jest szczególnie cenne na wąskich ścieżkach czy np. w sklepie. Skrętne kółka powinny znajdować się z przodu wózka, najlepiej też, aby były mniejsze od kół tylnych. Zapewni to wygodę prowadzenia, a także precyzyjne manewrowanie wózkiem. Sprawdźmy też, czy koła wyposażone są w hamulec jednonożny, zapewniający szybkie i skuteczne zatrzymanie wózka, a także czy ich rozstaw jest dopasowany do miejsc, w których najczęściej bywamy: sklepowych ścieżek, wąskich drzwi windy czy klatki schodowej.

Wózki trzykołowe

Ostatnio bardzo modne są wózki trzykołowe – nowoczesne, lżejsze i bardziej kompaktowe. Jednak to, na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę to bezpieczeństwo dziecka. Stabilność wózka trójkołowego podczas jazdy po wyboistym terenie lub poprzez np. jednostronne obciążenie zakupami, może zostać zachwiana, co skutkować może przewróceniem konstrukcji. Dlatego najmniej ryzykownym rozwiązaniem są wózki czterokołowe z mniejszymi przednimi kółkami, zapewniającymi zwrotność i równowagę jednocześnie.

Równie istotne jak odpowiedni wybór kół, jest właściwa ich konserwacja. Warto pielęgnować je preparatami polecanymi przez producenta, czyścić systematycznie, najlepiej sprężonym powietrzem, gdyż bieżąca woda może powodować rdzewienie metalowych elementów, a także regularnie sprawdzać poziom napompowania. Wózek, choć wykorzystywany tylko przez kilka lat, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Warto więc dokładnie przemyśleć jego parametry i wybrać model, który zapewni nam i naszemu maleństwu zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania.