Modnie i Zdrowo

Pierwsze zabiegi leczenia otyłości zakończyły się sukcesem

4 kwietnia 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

fot. Patryk Ogorzałek

W podkarpackim Centrum Leczenia Otyłości przeprowadzono pierwsze zabiegi bariatryczne. We wszystkich przypadkach zastosowano metody, które obecnie uznawane są najlepsze w chirurgicznym leczeniu otyłości.  Jak podkreślają chirurdzy, tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego, wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Rzeszów dołączył więc do grona wiodących ośrodków chirurgicznych w zakresie chirurgii jamy brzusznej.

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości zostało uruchomione miesiąc temu w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. To pierwszy ośrodek w województwie, zajmujący się kompleksowym leczeniem otyłości olbrzymiej. W skład zespołu medycznego wchodzą nie tylko chirurdzy, ale także inni specjaliści, m.in. psychologowie, dietetycy, kardiolog oraz pulmonolog. To ważne, ponieważ do zabiegu pacjent musi zostać odpowiednio przygotowany. Pierwsze zabiegi przeprowadzono w ubiegły czwartek.

– We wszystkich przypadkach, zastosowaliśmy metody, które są uznawane aktualnie za „złoty standard” w chirurgicznym leczeniu otyłości – wyjaśnia chirurg dr n. med. Maciej Matłok,  kierujący oddziałem chirurgii endoskopowej i metabolicznej w PRO-FAMILII. – U pierwszego pacjenta wykonaliśmy laparaskopowe wyłączenie żołądka  na pętli Roux, a w kolejnych dwóch przypadkach zastosowaliśmy  laparoskopową rękawową resekcję żołądka

Jak podkreślają chirurdzy, tak skomplikowane, małoinwazyjne zabiegi z dostępu laparoskopowego – czyli przez kilka niewielkich nacięć – wykonywane są tylko w kilkunastu ośrodkach w Polsce. Tym samym Rzeszów dołączył do grona wiodących ośrodków chirurgicznych w zakresie chirurgii jamy brzusznej.

Już po kilku godzinach od operacji, pacjenci samodzielnie wstali z łóżek i rozpoczęli przyjmowanie pierwszych płynnych pokarmów, a po kilku dniach opuścili szpital – dodaje dr Matłok. –  Było to możliwe dzięki zastosowaniu kompleksowego protokołu opieki okołooperacyjnej ERAS©, który nasz szpital wprowadził także jako pierwszy na Podkarpaciu. Pamiętać jednak musimy, że operacja to dopiero pierwszy krok na drodze do sukcesu. Przed  pacjentami kolejne etapy rekonwalescencji prowadzone już w warunkach domowych i w ścisłej współpracy z zespołem dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów.

Efekt operacji? Utrata wagi nawet do 60 procent nadmiaru masy ciała

Warto wiedzieć, że chirurgiczne leczenie otyłości to ostateczny etap, stosowany wtedy gdy inne metody zawodzą. Wówczas należy zgłosić się do poradni, gdzie lekarze wykonają odpowiednią kwalifikację. Wstępne kryterium to tzw. wskaźnik masy ciała (BMI). Jeżeli przekracza 40, rozważane jest leczenie operacyjne.

Zabieg bariatryczny zmienia sposób funkcjonowania przewodu pokarmowego. Zmienia się jednak nie tylko objętość żołądka, ale także produkcja i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za uczucie głodu. Zwiększa się natomiast produkcja hormonów wywołujących uczucie sytości – wyjaśnia specjalista. – Dzięki operacji chory może stracić zbędne kilogramy, ale co najważniejsze – poprawia się poziom glukozy, normalizuje się ciśnienie tętnicze, a także poprawie ulega funkcjonowanie układu krążenia czy układu oddechowego. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko śmierci z powodu otyłości, która dziś na świecie zabija więcej ludzi niż nowotwory – dodaje.

Leczenie otyłości bez operacji

Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości PRO-FAMILIA planuje w najbliższym czasie zapewnić kompleksową opiekę również dla tych pacjentów z problemem otyłości, którzy nie są zainteresowani zabiegami chirurgicznymi.

–  Oferta naszego centrum spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Okazało się, że wiele osób z problemem otyłości szuka wsparcia nie tylko w zakresie leczenia operacyjnego, ale również kompleksowej pomocy ze strony dietetyka, psychologa i trenera personalnego. Dlatego podjęliśmy decyzję o poszerzeniu naszej oferty. W najbliższym czasie zaprezentujemy pacjentom efekty naszej pracy – wyjaśnia  lek. med. Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA.