Modnie i Zdrowo

Podkarpacka Giełda Domów i Mieszkań. Setki ofert w G2A Arena

6 sierpnia 2020 | Alina Bosak

Małe mieszkania, domy z ogródkiem to dziś najlepiej sprzedaje się w Rzeszowie i jego okolicach. Po 2-3 miesiącach epidemii wyczekiwana obniżka cen nie nastąpiła, a idealne „M” wciąż niełatwo znaleźć. Dostępne na rynku oferty będzie można poznać podczas Podkarpackiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbędzie się 12-13 września 2020 w G2A Arena, wraz z Targami Aranżacji Wnętrz HOME DESIGN oraz Targami Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDEN EXPO.

Rynek nieruchomości nie śpi. Epidemia wpłynęła na preferencje klientów, ale nie ceny zakupu nie poszły w dół. – Mieszkanie o niewielkim metrażu, w dobrej lokalizacji wciąż kosztuje ok. 7 tys. zł za mkw. i trudno je znaleźć. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – stwierdza Katarzyna Zawadzka, współwłaścicielka firmy Kąt-Nieruchomości w Rzeszowie. – Owszem, deweloperzy proponują apartamenty już w cenie 4,5-4,8 tys. zł za mkw., ale to cena przy mniej popularnych, dużych metrażach. Myśląc o kawalerce trzeba przygotować się na wydatek rządu 200 tys. zł, chyba, że zadowoli nas czwarte piętro bez windy. Na kawalerki popyt jest tak duży, że wystawione przez nas niedawno na sprzedaż 35-metrowe mieszkanie przy ul. Sienkiewicza sprzedało się w tydzień. 

Jak dodaje Katarzyna Zawadzka, niepokój wywołany kryzysem gospodarczym spowodował, że niektórzy klienci rezygnowali z umów zawartych z deweloperami wycofywali zaliczki, a deweloper te mieszkania sprzedał następnie o 20-30 tys. zł drożej. To dlatego, że ceny nieruchomości przed zastojem gospodarczym systematycznie rosły i nie da się kupić już mieszkania w takiej cenie jak rok temu. 

– I nie sądzę, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Musiałby nastąpić drugi „lockdown”, a tego się nie spodziewam. Owszem, wciąż jesteśmy na fali epidemii, ale rząd zdecyduje się znów zamrozić gospodarkę. Nie zanosi się także na zmiany stosunku podaży do popytu. Kiedy nastała gospodarcza niepewność, deweloperzy po prostu spowolnili inwestycje, z rozpoczęciem niektórych wstrzymali się, co powoduje, że na rynku nie ma więcej mieszkań niż chętnych – wyjaśnia Jaromir Rajzer, prezes agencji Certus Nieruchomości w Rzeszowie. – Owszem, pewna trudność pojawiła się po stronie kupujących. Dziś trzeba mieć 20 proc. wkładu własnego, a kiedyś wystarczyło 10 proc. w gotówce, by wziąć kredyt na mieszkanie. Są też pewne branże i zawody, które banki oceniają jako ryzykowne i ich reprezentantom odmawiają kredytu. 
Wspomniane zmniejszenie liczby inwestycji spowodowało jednak, że na rynku na idealne mieszkanie trzeba nieco „popolować”. Podobnie, jak na dom.   

Okres izolacji społecznej spowodował, że wiele osób zamarzyło o własnym ogródku. I zamiast o dużym apartamencie marzy o domu. – Widoczny jest wzrost zainteresowania takim zakupem, mimo, że to spory wydatek. Za dom w zabudowie bliźniaczej w Rzeszowie, w stanie deweloperskim, trzeba zapłacić 450-600 tys. zł. Na wysoka cenę wpływa koszt zakupu działki. Ar w Rzeszowie kosztuje już 40 tys. zł, w Krasnem nawet 30 tys. zł. 
Trudniejsze czasy przyszły jedynie dla rynku wynajmu, jednak sytuacja jest dynamiczna. Zależy od powrotu studentów na uczelnie i pracowników z Ukrainy.

Niełatwe poszukiwanie nieruchomości ułatwić może odwiedzenie Podkarpackiej Giełdy Domów i Mieszkań, która 12-13 września 2020 roku odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Na stoiskach deweloperów i biur nieruchomości będzie można zdobyć informacje na temat prowadzonych i planowanych inwestycji, rozeznać w cenach i możliwościach kredytowania zakupu nieruchomości. Setki ofert z rynku pierwotnego i wtórnego będzie można sprawdzić jednego dnia, w jednym miejscu. Oferta dotycząca nieruchomości prezentowana będzie w holu G2A Arena, stamtąd goście mogą przejść do głównej hali wystawienniczej, by zwiedzić Targi Aranżacji Wnętrz HOME DESIGN oraz Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDEN EXPO. Tam warto szukać inspiracji, jak urządzić dom, mieszkanie, jak zaprojektować ogród.  

Do udziału w tych trzech wydarzeniach upoważnia jeden, wspólny bilet.
Imprezie towarzyszą warsztaty, szkolenia, konferencje, prezentacje i oferty specjalne wystawców. 

W związku z epidemią Covid-19 na targach wdrożono rozwiązania, służące zapewnieniu bezpieczeństwa wystawcom oraz osobom zwiedzającym. Są one zgodne z wytycznymi Polskiej Izby Przemysłu Targowego i zaleceniami polskiego rządu. 

Organizatorami są: MTR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, Sagier, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena.    

Informacji na temat wynajmu stoisk uzyskać można na stronie www.targirzeszowskie.pl lub telefonicznie pod numerami telefonów: 17-850 75 99, +48-515 897 364, +48 -511 473 608 lub wysyłając zapytanie na adres e-mail: biuro@targirzeszowskie.pl