Modnie i Zdrowo

Podnośniki meblowe- mniej siły większa swoboda

25 kwietnia 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Fot.materiał prasowy

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja. Za ich zastosowaniem opowiadają się nie tylko esteci. Proste wykończenie i możliwość doboru szafki bez zbędnych uchwytów ucieszy i tych, którzy lubią gładkie powierzchnie.

Trendy meblarskie odzwierciedlają nasze potrzeby, a te na przestrzeni ostatnich kilku lat zmieniły kurs z wielkości na jakość i funkcjonalność. Skoro znacznie zmniejszyła się powierzchnia naszych mieszkań, zmianie musiały też ulec meble, którymi je zapełniamy.

– Dziś stawia się na sprytne rozwiązania – mówi Michał Kichler z firmy Häfele, od lat będącej w czołówce dostawców akcesoriów budowlanych i meblowych w Polsce. – Projektujemy systemy, które są nie tylko ergonomiczne, ale też pozwalają uzyskać więcej miejsca w małych pomieszczeniach. Właśnie w tym tkwi geniusz wszelkiego rodzaju podnośników. Otwieranie szafki do góry to ekonomia przestrzeni.

Podnośniki mają swoje miejsce

W idealnie zaprojektowanej kuchni istnieje coś na wzór stref roboczych – miejsc, w których wykonujemy kuchenne czynności. Aby strefy te były w pełni funkcjonalne i wygodne, mieszczące się w nich meble muszą spełniać te same wymogi. Wiszące szuflady z mechanizmem podnośników to rozwiązanie typowe dla stref  przechowywania  i przygotowywania – pozwalają z łatwością sięgać po potrzebne produkty bez konieczności schylania się. Szafki otwierane po łuku można oczywiście wkomponować w te samą strefę, w której mamy już szafki wiszące. Tak jest na przykład w przypadku strefy przechowywania, w której „do ukrycia” mamy zarówno produkty spożywcze, jak i naczynia. Ważne tylko, by szafki otwierane po łuku umieścić na poziomie poniżej blatów. Takie rozwiązanie jest najbardziej bezpieczne i funkcjonalne.

Podnośniki meblowe to łatwy sposób na wygodę Fot.materiał prasowy

Mniej siły, większa swoboda

Największą zaletą podnośników jest ich mechanizm. Chodzi o to, by bez względu na nasze ruchowe ograniczenia z łatwością otwierać szafki w naszym mieszkaniu. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych, dla których samodzielność wiąże się z dostępem do codziennych udogodnień.

– Podnośniki umożliwiają pełny dostęp do szafki nawet przy minimalnym ruchu. Po otwarciu nie musimy przesuwać się, by sięgnąć po produkty, jak to ma miejsce przy tradycyjnie otwieranych frontach – tłumaczy Michał Kichler. – Mechanizm wykonuje za nas resztę pracy.     

W dyskusji o przewadze podnośników nad tradycyjnymi frontami na zawiasach najczęściej wymienia się właśnie argument o konieczności omijania tych ostatnich, gdy są otwarte. W przypadku podnośników ten problem znika, ponieważ klapa unosi się do góry. Co więcej, w ogóle nie występuje problem kolizji przy otwieraniu frontów, które znajdują się obok siebie.

Coś dla oka

Za zastosowaniem podnośników opowiadają się również esteci, zwłaszcza ci, którzy cenią sobie elegancki minimalizm. Proste wykończenie i możliwość doboru szafki bez zbędnych uchwytów ucieszy tych, którzy lubią gładkie powierzchnie. Brak zbędnych elementów pozwala na pierwszy plan wysunąć materiał, z którego wykonany jest mebel. Piękne drewno, ciekawy wzór – teraz to one skupią uwagę patrzącego. Bez wątpienia, w kuchni trendem są zlicowane powierzchnie. Uchylne fronty, a więc te na zawiasach, znacząco ograniczają ich szerokość ( maksymalnie do 600 mm.  W przypadku klap takich ograniczeń już nie ma. W dolnych szafkach coraz częściej stosuje się też modne szerokie szuflady w rozmiarze 900-1200 mm. Aby nawiązać do ich linii, fronty na górze również muszą być szerokie. Efekt ten uzyskujemy stosując podnośniki.

Podnośniki to z pewnością meblarska rewolucja Fot.materiał prasowy

Pięknych mebli na rynku jest dużo. Podnośniki wyróżnia jednak przede wszystkim ich niesamowita funkcjonalność. To, co wcześniej kojarzyło się głównie z podnośnikami gazowymi teraz stosowane jest w designie. Różne sposoby otwierania i wbudowany system cichego domyku to rozwiązania, które pozwoliły przystosować podnośniki do wersji frontów na push w modnych kuchniach bezuchwytowych.