Modnie i Zdrowo

Poznaj kolor swojego… mózgu

3 maja 2019 | Opracowanie Natalia Chrapek

Fot. Archiwum Justyny Bielendy

Przepis na efektywne i szybkie działanie? Poznaj swój mózg! Czy wiesz dlaczego innym łatwiej jest zadecydować niż tobie? Co skłania ich do podejmowania ryzyka? Za nasze decyzje w życiu codziennym odpowiada biostruktura połączeń nerwowych. Poprzez jej znajomość możesz poznać tajniki swojego mózgu, dzięki czemu łatwiej będzie ci osiągnąć sukces…

Aby odpowiednio zarządzać swoim czasem, poznać swoje możliwości i granice, trzeba odbyć swoistą podróż w głąb siebie. Często zdarza się, że po prostu ktoś chce zmienić swoje życie i potrzebuje bodźca. Poszukuje swojej drogi do celu, pragnie osiągnąć sukces, ale nierzadko kończy się tylko na samych planach. W takiej sytuacji pomocne mogą być sesje coachingowe. Rozmowy z ekspertami w tej dziedzinie zmieniają perspektywę patrzenia na problem. Co więcej, dają nawet impuls do działania.

Celem sesji coachingowych jest wielopoziomowa poprawa jakości życia pacjenta, pokazanie mu, że może wyjść poza strefę komfortu. Współpraca z coachem pozwala ujawnić motywatory, pragnienia, umiejętności, pasje, a także mocne i słabsze strony jednostki..

Twój kolor mózgu

Jednym z elementów odkrywania siebie na nowo jest najnowsze narzędzie, jakim jest Structogram. Mechanizm ten wyróżnia 3 obszary mózgu, które odpowiedzialne są za działanie, zachowanie oraz charakter. Wszytskie zostały wyróżnione trzema kolorami: zielonym, czerwonym, niebieskim. Dominujący kolor w mózgu, sugeruje jaki jest nasz styl działania i w jakich warunkach będziemy najbardziej efektywni.

Fot. Archiwum Justyny Bielendy

– Im bardziej jesteśmy świadomi samych siebie, tym lepiej i skuteczniej będziemy osiągać cele. Fenomen zbadany w XX wieku jest obecnie strzałem w dziesiątkę podczas sesji coachingowych. Przełożenie tekstów na kolor mózgu pozwala odkryć siebie na nowo i wgłębić się w to, co nieznane – mówi Justyna Bielenda, trener biznesu w branży HR i inicjatorka projektów z zakresu rozwoju osobistego.

Klucz do harmonii

Zastanawiamy się często jak stać się liderem wśród swoich pracowników oraz jak awansować, chociaż wciąż jesteśmy na tym samym szczeblu kariery?

– Nie ma uniwersalnego schematu, jak stać się człowiekiem sukcesu. Sukces dla każdego z nas oznacza coś innego, zawsze mierzymy go własną miarą. Poznanie siebie poprzez znajomość koloru mózgu pozwala w łatwy sposób dopasować techniki działania współgrające z predyspozycjami oraz cechami charakteru. Odnalezienie własnej drogi pomaga w uzyskaniu harmonii i spokoju w każdej sferze życia – tłumaczy ekspertka. – Obecnie popularnym zjawiskiem, z jakim się spotkamy, jest niewykorzystanie potencjału oraz mijanie się z powołaniem, wskutek podążania za cudzym przepisem na szczęście. Naprzeciw temu wychodzą właśnie spotkania coachingowe.

Szkolenia ułatwiają poznanie samego siebie, a także uczą pracy zespołowej. Umiejętność zjednania sobie ludzi oraz zrozumienia ich toku myślenia może być milowym krokiem do osiągnięcia upragnionego sukcesu.

Justyna Bielenda – trener biznesu w branży HR, sprzedaży B2B, praktyk w branży beauty z prawie 20-letnim doświadczeniem. Autorka programu Expansion by Justyna Bielenda – wspierającego właścicieli i menadżerów branży beauty w rozwoju i zarządzaniu biznesem.