Modnie i Zdrowo

Problemy ze snem w ciąży – jak je pokonać

30 października 2017 | Opracowanie Ewelina Czyżewska

Fot. Materiały prasowe

Mimo tego że w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom progesteronu, który powoduje zmęczenie i senność, w kolejnych często pojawiają się dolegliwości, który uniemożliwiają spokojny wypoczynek. Kłopot z ułożeniem ciała i bóle kręgosłupa sprawiają, że noce przyszłych mam stają się coraz krótsze, choć zapotrzebowanie na sen wzrasta. Co zrobić by tego uniknąć?

Przygotowując się do ciąży, warto pomyśleć o właściwym wyposażeniu sypialni. Pomoże to nie tylko z dolegliwościami, które towarzyszą zmianom zachodzącym w ciele, ale też wpłynie na komfort i wypoczynek obojga rodziców, również w późniejszych latach. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa wiele czynników: stałe godziny snu, wyciszenie przez położeniem się do łóżka czy wpuszczenie świeżego powietrza do sypialni. Duże znaczenie ma również wystrój. Jak najmniejsza ilość przedmiotów zbierających kurz i jasne kolory w sypialni, korzystnie wpływają na nasz wypoczynek.

Jak dobrać łóżko, by wygodnie spać

Właściwe łóżko to podstawa dobrego snu, od którego zależy komfort ciężarnej. – Wszyscy, a w szczególności przyszłe mamy, powinni pamiętać, że decyzja związana z zakupem łóżka musi być dobrze przemyślana – mówi Artur Wasążnik, ekspert Comforteo, polskiego producenta materacy i łóżek tapicerowanych. – Optymalność powierzchni do spania oraz właściwości odpowiadające na potrzeby użytkowników mogą sprawić, że każda noc będzie przespana, a poranek przywitany z uśmiechem. Dlatego osoby planujące powiększenie rodziny, mogą również zastanowić się nad wyborem łóżka z elektrycznym stelażem, który w szybki i prosty sposób dostosuje się do potrzeb ciężarnej, a później karmiącej kobiety.

Dobry sen to także kwestia materaca

Dobry materac to taki, który zapewnia odpowiednie podparcie, dopasowanie oraz wentylację. Podczas wyboru materaca przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego elastyczność, bowiem strefy ciężkości ciała przyszłej mamy, zmieniają się wraz z rozwojem dziecka. Najważniejsze jest, by materac nie zapadał się. Powinien być on także wysoki. Najlepiej, gdyby jego wierzchnią warstwę pokrywały wysokogatunkowe pianki – termoelastyczna, wysokoplastyczna czy lateks. Warto wybierać spośród twardszych rozwiązań. Materac dla ciężarnej kobiety z jednej strony musi zagwarantować jak najdelikatniejsze wsparcie mocno obciążonego kręgosłupa, a z drugiej – powinien ułatwić obracanie się z boku na bok oraz wstawanie. 

– W zapewnieniu komfortu podczas ciąży, jak i po niej z pewnością pomogą materace z lateksowym wkładem – tłumaczy Artur Wąsążnik. – Kobiety spodziewające się dziecka, często mają problem ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do spania, a materace lateksowe dopasowują się do kształtu ciała, wspomagając tym samym ułożenie i zapadnięcie w głęboki sen, bez konieczności ciągłego poprawiania lub podkładania poduszek pod rosnący brzuszek. Lateks zapewnia także wysoką antyalergiczność oraz sprężystość. Ponadto właściwe podparcie i dobrą elastyczność, gwarantują również materace ze sprężynami kieszeniowymi z dodatkowym utwardzeniem. Ekonomicznym rozwiązaniem są także nakładki (lateksowe, wysokoelastyczne lub termoelastyczne). W razie potrzeby ciężarnej w dowolnej chwili można je położyć lub zdjąć.