Modnie i Zdrowo

Przyjazna akustyka pomieszczeń

8 czerwca 2018 | Opracowała: Idalia Stochla

Fot.Materiał Prasowy

O negatywnym wpływie hałasu na nasze życie wiadomo nie od dziś. Długotrwała ekspozycja na uciążliwe dźwięki o wysokim natężeniu może powodować rozdrażnienie i zmęczenie psychiczne.Odpowiednia izolacja budynku będzie gwarancją komfortu.

Odpowiednia izolacja gwarancją komfortu

O negatywnym wpływie hałasu na nasze życie wiadomo nie od dziś. Szkodliwe odgłosy przeszkadzają w spokojnym wypoczynku,  rozpraszają obniżając naszą wydajność.  Długotrwała ekspozycja na uciążliwe dźwięki o wysokim natężeniu może powodować rozdrażnienie i zmęczenie psychiczne. Jednym ze szczególnie nieprzyjemnych i irytujących odgłosów w pomieszczeniach mieszkalnych jest hałas dobiegający z rur kanalizacyjnych oraz wewnętrznych części systemów odprowadzających wodę deszczową. To nic innego jak drgania rur.

W ostatnich latach masywne rury żeliwne zastąpiono lżejszymi, wykonanymi z tworzyw sztucznych. Ich mniejsza masa sprawia, że dużo łatwiej wpadają w wibracje i znaczne słabiej tłumią dźwięki przelewającego się przez nie medium. Problem ten dotyczy zwłaszcza nowo powstałych budynków, w których ściany są zwykle cieńsze, przez co nie stanowią skutecznej bariery dla fali akustycznej”, tłumaczy Maria Witkowska, Technical Manager Europe South z firmy Armacell.

Skutecznym sposobem na ograniczenie nieprzyjemnych odgłosów z instalacji kanalizacyjnej może być zastosowanie wysokiej jakości izolacji, które dodatkowo zapewnią instalacjom wymaganą ochronę antyroszeniową.

Nie tylko ochrona przed hałasem

Wybierając izolację rur kanalizacyjnych warto sięgnąć po produkt, który nie tylko ograniczy nieprzyjemne odgłosy przepływającej wody, ale też odpowiednio zabezpieczy instalację. Dostępne na rynku otuliny stosowane do izolacji instalacji wodociągowych czy centralnego ogrzewania bardzo często bazują na wełnie mineralnej. Niestety nie wszyscy pamiętają, że rozwiązanie to nie sprawdzi się w przypadku instalacji, w których temperatura robocza jest niższa niż temperatura otoczenia. „ Idealna izolacja powinna minimalizować uciążliwe dźwięki, a dodatkowo chronić rury przed niebezpiecznym zjawiskiem kondensacji. Bardzo ważny jest też łatwy montaż, który nie będzie wymagał zastosowania specjalistycznych narzędzi”, podpowiada Maria Witkowska.

Fot.Materiał Prasowy

W przypadku budownictwa mieszkaniowego dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie np. izolacji akustyczej ArmaComfort AB Alu Plus, która  składa się z dwóch warstw – 2 milimetrowej bariery akustycznej – aluminium EPDM-EVA i 9 milimetrowej tłumiącej pianki elastomerowej Armaflex. Charakteryzuje się też bardzo dobrą klasą reakcji na ogień B-s1,d0 (NRO wg Warunków technicznych).  Ma to duże znaczenie w zakresie biernej ochrony przeciwpożarowej budynku. Tego typu izolacja stanowi idealne połączenie właściwości izolacji cieplnej z akustyczną. Dzięki elastyczności umożliwia prosty i szybki montaż nawet w trudno dostępnych miejscach.