Modnie i Zdrowo

Rafał Wilk – Rehabilitacja w DONUM CORDE

2 grudnia 2022 | Materiał Partnera

Maj 2006 rok –  Karambol z udziałem Rafała Wilka miał miejsce w ósmym wyścigu spotkania. Na ostatnim wirażu Rafał wpadł w koleinę – na wyjściu z wirażu zahaczył o bandę i upadł. Kolega z pary – Martin Vaculik jadący po zewnętrznej nie miał najmniejszych szans na uniknięcie uderzenia w leżący na torze motocykl Rafała. Po uderzeniu młody Słowak wyleciał z motocykla, który z kolei uderzył w plecy leżącego Wilka. I tutaj najgorsza diagnoza : szanse na odzyskanie czucia w nogach lekarze oceniają jako bardzo niewielkie – złamany kręgosłup, przerwany rdzeń kręgowy i utrata czucia w nogach.

„3 maja 2006 moje życie wywróciło się do góry nogami. Dziś po tylu latach stanąłem na głowie i wróciłem na miejsce zdarzeń. Zbyt często rozkładamy ręce i mówimy tak wyszło. Nie walczymy siadamy na tyłku i narzekamy. Nie ważne jak upadasz ważne aby wstać i być silniejszym. Zacząć żyć na nowo” – powiedział Rafał Wilk.

Obecnie Rafał Wilk staję na nogach przy pomocy nowoczesnych technologii w naszym ośrodku – DONUM CORDE Centrum Rehabilitacji i Opieki Medycznej, przy pomocy Egzoszkieletu, oraz zabiegów INDIBA, a także prowadząc indywidualną terapię fizjoterapeutyczną,

Egzoszkielet medyczny Ekso NR jest przenośnym bionicznym szkieletem, stosowanym do terapii chodu oraz odtwarzania utraconych funkcji nerwowo-mięśniowych u pacjentów z porażeniem lub niedowładem kończyn dolnych, dedykowany jest właśnie dla osób z całkowitym lub częściowym urazem rdzenia kręgowego, po udarze mózgu, przebytym urazie czaszkowo-mózgowym, ze stwardnieniem rozsianym lub z innymi chorobami neurologicznymi charakteryzującymi się problemami z mobilnością – oczywiście Pacjent na wstępie przechodzi kwalifikację, która ma na celu dobrać najlepszą metodę wykorzystania robotyki w rehabilitacji.

Do zalet egzoszkieletu przede wszystkim zaliczamy:

• Wymierne efekty
• Naturalny chód z prawidłowym przenoszeniem obciążenia między kończynami
• Błyskawiczna modyfikacji wzorca chodu w trakcie pracy 
• Sztywna i samonośna konstrukcja umożliwia pracę nawet z pacjentami z wysokim urazem rdzenia kręgowego
• Różne tryby umożliwiające wszechstronne zastosowanie
• Dostosowanie wspomagania robota do deficytów pacjenta
• Chód bez wspomagania, z konstrukcją służącą głównie do stabilizacji 
• Trening równowagi, przysiady, wykroki, kroki w miejscu itp.
• Stabilny staw skokowy z zaawansowanymi technologicznie czujnikami w podeszwach

Kolejnym sprzętem wykorzystywanym podczas rehabilitacji jest INDIBA.

INDIBA jego zadaniem jest utrzymanie prawidłowej biologii komórki, działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne które  przyczynia się do szybszego powrotu do zdrowia.

Jego działanie polega na tym, że fale radiowe o natężeniu 448 kHz powodują modyfikację przenikania membrany komórkowej, przyśpieszają metabolizm oraz zapotrzebowanie na tlen. Dzięki nim, poprzez wzrost mikrocyrkulacji, uzupełnia się biostymulację i zaopatrza tkankę w elementy, które pozwalają na regenerację.Kolejną pozytywną cechą Indiba jest jej uniwersalność. Sprzęt może być wykorzystany zarówno do terapii z dziećmi jak i dorosłymi.

Do wielu zalet INDIBA możemy zaliczyć przede wszystkim jej uniwersalność, wykorzystywana jest podczas:

• Występowania zbliznowacenia tkanek
• Zwapnienia
• Obrzęków
• Spastyki
• Urazów mięśniowych, oraz urazów stawów
• Utraty sprawności oraz w ograniczeniach ruchowych
• Zmniejszenia bólu oraz stanów zapalnych
• Fizjoterapii uroginekologicznej, w tym nietrzymanie moczu
• Przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek

Indywidualna terapia z fizjoterapeutą – to działania, które skupiają się na dolegliwościach i potrzebach pacjenta. Po przeprowadzonej diagnostyce i zebranym wywiadzie określane zostają metody rehabilitacji, oczywiście biorąc pod uwagę wskazówki oraz samopoczucie pacjenta. Indywidualna terapia jest kompleksowym działaniem, której zadaniem jest osiągnąć najlepsze efekty podczas pracy z pacjentem jak również zadbać o jego komfort fizyczny i psychiczny.

Dzięki indywidualnej fizjoterapii, terapii z wykorzystaniem robotów rehabilitacyjnych oraz zabiegom fizykalnym Pacjent uczy się samodzielnie korzystać z wózka, wykonywać czynności dnia codziennego, poznaje techniki ułatwiające życie wózkowicza, korzysta również ze wszystkich pozytywnych aspektów pionizacji dynamicznej i statycznej, a dzięki terapii chodem jego ciało jest utrzymywane w dobrej kondycji, aby on sam mógł kiedyś skorzystać z przyszłych osiągnięć medycyny.

https://www.facebook.com/DonumCorde/videos/rafa%C5%82-wilk-i-rehabilitacja-w-o%C5%9Brodku-donum-corde%EF%B8%8Frafa%C5%82-wilk-sportowiec-wielokrot/791370095522299https://www.facebook.com/DonumCorde/videos/zapraszamy-do-obejrzenia/156419202911297

tel. 508 276 074/ 517 226 993
email: recepcja@donumcorde.pl
www.donumcorde.pl 
DONUM CORDECENTRUM REHABILITACJI I OPIEKI MEDYCZNEJ  
Budy Głogowskie 835 B
36-060 Głogów Małopolski