Modnie i Zdrowo

Podsumowanie 38. Rajdu Polskie Safari i rywalizacji w Dacia Duster Elf Cup 2018

10 sierpnia 2018 |

Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba wygrali III eliminację Dacia Duster Elf Cup 2018 i zajęli drugie miejsce w grupie S2 podczas 38. Rajdu Polskie Safari. Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali zdobywcy trzeciej lokaty w S2 – Mariusz Pietrzycki i Kamil Nowak. Po raz pierwszy na podium, wśród załóg Dacii Duster, stanęli Tadeusz Rzążewski i Wojciech Jermakow.


Zawodnicy Dacia Duster Elf Cup 2018 już w piątek popisali się dobrymi rezultatami. Na 10-kilometrowym odcinku specjalnym „Żwirownia” Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba uzyskali najlepszy czas w grupie S2. Do czołowej trójki dołączyli jeszcze Konrad Sznajder i Tomasz Mroczek, a Tadeusz Rzeżuchowski i Wojtek Jermakow zanotowali piąty czas przejazdu S2. Trasa OS 1 prowadziła szybkimi partiami po luźnej nawierzchni i przebiegała przez tereny żwirowni, a rywalizację utrudniał unoszący się w powietrzu kurz.

Prawdziwe ściganie rozpoczęło się w niedzielę. Ze względu na specyfikę tras (luźna nawierzchnia z dużą ilością podbić), rywalizacja na sześciu niedzielnych oesach była bardzo ciekawa. Wielu zawodników miało problemy. Z powodu pożaru jednego pojazdu OS 4 został przerwany i nie liczył się w klasyfikacji.

 

Konrad Sznajder i Tomasz Mroczek, objęli prowadzenie na pierwszej pętli, ale przez błąd na OS 5 musieli wycofać się z rajdu. W tej sytuacji na prowadzenie powrócili Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba. Z każdym kolejnym odcinkiem specjalnym swoją pozycję poprawiali Mariusz Pietrzycki i Kamil Nowak. Z szóstej lokaty po OS 1 awansowali na drugie miejsce. Równe tempo i trzecią pozycję utrzymywali Tadeusz Rzążewski i Wojciech Jermakow. Na OS 5 co prawda awansowali na drugie miejsce, ale po OS 6 spadli oczko niżej.

Na OS 2 z rywalizacji wypadła załoga Jacek Jurecki i Marek Wicher. Ich Dacia dachowała i wpadła do wody. Ten rajd mi odpowiadał. Było siedem, ale krótszych niż zazwyczaj odcinków specjalnych. Miały różną charakterystykę i miejscami było bardzo szybko. Szkoda, że z rywalizacji odpadł Konrad, bo ściganie się z nim daje adrenalinę. Cieszę się z trzeciego zwycięstwa w tym sezonie – podsumował Krzysztof Wicentowicz.

To był bardzo trudny dla nas rajd – podsumował Mariusz Pietrzycki. Na pierwszym odcinku uderzyliśmy w drzewo i złapaliśmy kapcia, a na metę dotarliśmy na szóstym  miejscu. W niedzielę przebijaliśmy się coraz wyżej z każdym oesem poprawialiśmy naszą pozycję. Po pierwszej pętli zajmowaliśmy już czwarte miejsce, a na koniec udało się wbić na drugą lokatę. Ten rajd pokazał, że potrafimy szybko jechać i radzimy sobie w trudnych warunkach.

Dwa pierwsze rajdy w tym sezonie były dla nas kompletnie nieudane – mówił Wojcieh Jermakow. Na pierwszym mieliśmy problemy i awarie, dojechaliśmy ostatni, a drugiego rajdu nie ukończyliśmy. Można powiedzieć, że dla nas był to rajd o wszystko. Założyliśmy, że musimy przynajmniej dojechać do mety, żeby sobie to wszystko ustabilizować w głowach. Udało się plan zrealizować w 200%. Dojechaliśmy do mety i stanęliśmy na podium, a trzecie miejsce utrzymywaliśmy przez cały rajd. Ten rajd był zupełnie inny od edycji w Drawsku Pomorskim, bardziej podobny do płaskich.Trudny, z podbiciami, o czym świadczy liczba załóg, które go nie ukończyły. Tadeusz pojechał perfekcyjnie, na początku szybko, a później stwierdziliśmy, że nie będziemy za wszelką cenę bić się o drugie miejsce z kolegą Pietrzyckim, tylko zadowolimy się podium. Jesteśmy bardzo zadowoleni.    

W klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych zwyciężyli Mirosław Zapletal i Bartosz Momot. Drugie miejsce zajęli Michał i Julita Małuszyńscy, a trzecie Mirosław Stocerz i Rafał Marton. W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych wygrali Dariusz Szor i Michał Pielużek. Kolejne dwa stopnie podium uzupełnili Michał Goleniewski i Marcin Michalski oraz Janusz Ellert i Tomasz Kwaśniewski.

Wyniki końcowe Dacia Duster Elf Cup 2018/ 38. Rajd Polskie Safari 2018
:

1. Krzysztof Wicentowicz/ Bartłomiej Boba 02:47:06
2. Mariusz Pietrzycki/ Kamil Nowak 02:49:30
3. Tadeusz Rzeżuchowski/ Wojciech Jermakow 02:51:20
4. Magdalena Zając/ Kazimierz Ruszel 03:01:21
5. Jan Kozioł/ Piotr Greguła 03:02:36
6. Patrycja Brochocka/ Piotr Binaś 03:01:36
n.u. Konrad Sznajder/ Tomasz Mroczek
n.u. Gość. Jacek Jurecki/ Marek Wicher

Klasyfikacja punktowa po III rundzie:

1. Krzysztof Wicentowicz/ Bartłomiej Boba (60 pkt.),
2. Konrad Sznajder/ Tomasz Mroczek (30 pkt.),
3. Magdalena Zając/ Kazimierz Ruszel (28 pkt.),
4. Mariusz Pietrzycki/ Kamil Nowak (23 pkt.),
5. Jan Kozioł/ Piotr Greguła (21 pkt.),
6. Tadeusz Rzeżuchowski/ Wojciech Jermakow (16 pkt.),
5. Wojciech Furman/ Michał Augustyniak (12 pkt.), Dawid Urban/ Daniel Siatkowski (12 pkt.), Patrycja Brochocka (12 pkt.).

Dacia Duster Elf Cup 2018 rozgrywany jest w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, z odrębną klasyfikacją i nagrodami finansowymi. Uczestnicy pucharu ścigają się identycznymi samochodami, mają zapewnione wsparcie serwisowe doświadczonych mechaników Overlimit i Hołowczyc Racing oraz mogą korzystać z rad Krzysztofa Hołowczyca. Rajdówki zbudowane zostały na bazie aut seryjnych z silnikami 1.5 dCi i startują w grupie S2, w której dopuszczone są ograniczone modyfikacje techniczne. Dzięki temu rywalizacja nie wymaga gromadzenia dużych budżetów. Sponsorem tytularnym pucharu jest marka Elf, partnerem wspomagającym jest firma ZAP Sznajder Batterien. Organizatorem Dacia Duster Elf Cup są: Renault Polska, Polski Związek Motorowy, Overlimit Motors i Hołowczyc Racing.