Modnie i Zdrowo

Jak schudnąć i pozbyć się toksyn pijąc świeżo wyciskane soki

16 lutego 2018 | Modnie i Zdrowo

Fot. Pixabay

Dieta oparta na świeżo wyciskanych sokach to dobry sposób na szybkie dostarczenie dużej dawki witamin, minerałów i innych substancji prozdrowotnych, które nie tylko wpłyną na nasz stan zdrowia, ale również i samopoczucie. Głównym zadaniem kuracji sokowej jest oczyszczenie organizmu z toksyn, przyspieszenie metabolizmu, zrzucenie kilku zbędnych kilogramów oraz ułatwienie zmiany niekoniecznie zdrowych nawyków żywieniowych. Jak przygotować się do kuracji sokami, aby przyniosła efekty?

Częstym powodem niepowodzeń w stosowaniu diet jest złe przygotowanie się do przejścia na dietę, czy nieprzestrzeganie pewnych zasad. Dodatkowo, po zakończeniu danej diety od razu chcemy wrócić do starych przyzwyczajeń, co zwykle powoduje tzw. efekt jojo, czyli ponowne przybranie na wadze.

Aby tego uniknąć, należy wiedzieć, jakie reguły towarzyszą diecie, na którą pragniemy przejść i z jakimi wyrzeczeniami się to wiąże. Nie powinniśmy podchodzić do tego jak do przykrego obowiązku, ponieważ zerwanie ze złymi nawykami żywieniowymi i przejście na nowy, zdrowy styl życia może przynieść tylko i wyłącznie pozytywne skutki dla naszego organizmu.

Do kuracji sokami trzeba się przygotować

Już trzy dni wcześniej musimy zrezygnować ze wszelkich używek, w tym tak powszechnych, jak kawa, czy papierosy. Powinniśmy również wykluczyć produkty pochodzenia zwierzęcego, zastępując je tymi pochodzenia roślinnego, ponieważ to właśnie na nich skupiać się będzie nasza kilkudniowa dieta butelkowa. Potrawy lekkostrawne powinny również zastąpić dania smażone.

Osoby aktywne fizycznie w zależności od samopoczucia powinny zmniejszyć intensywność treningów lub całkowicie je wykluczyć na czas trwania kuracji. Po wzmożonym wysiłku nasz organizm może domagać się energii w formie posiłku, co może utrudnić przebieg całej kuracji i nie tylko uniemożliwić uzyskanie płynących z niej efektów, ale przede wszystkim zniechęcić do podjęcia kolejnej próby. Warto pomyśleć o zajęciach niewymagających szczególnego wysiłku jak pilates, joga, czy chociażby spacery.

Głównym wyrzeczeniem, z jakim wiąże się kuracja sokowa to rezygnacja ze wszelkich używek oraz posiłków w formie stałej. Aby kuracja przyniosła nam pożądane efekty musimy ograniczyć się do picia owocowo-warzywnych koktajli wzbogaconych różnymi superfoods. Dodatkowo, powinniśmy pić przynajmniej litr mineralnej wody niegazowanej, oraz napar z ziół w porze obiadowej, co ułatwi sprawny przebieg diety butelkowej – mówi Mateusz Kmita, właściciel marki Złoty Standard.

Kuracja sokami powinna trwać od trzech do siedmiu dni

Fot. Pixabay

Kuracja sokowa powinna trwać od trzech do siedmiu dni. Już po minimalnym okresie będzie można zaobserwować pierwsze pozytywne efekty, czyli: zwiększenie odporności organizmu, uczucie lekkości, zredukowana masa ciała, a przede wszystkim ograniczenie podjadania i chęć regularnego spożywania większej ilości mniej kalorycznych posiłków w ciągu dnia. Z reguły, dieta butelkowa może być powtarzana średnio raz w miesiącu, jednak jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, chętne i zdeterminowane osoby mogą po nią sięgać w krótszych odstępach czasowych i pogłębiać jej pozytywne efekty.

W trakcie tych kilku dni nasz organizm pozbędzie się zalegających w nim pestycydów, hormonów i licznych dodatków czy ulepszaczy chemicznych, które zawarte są w przetworzonej żywności, którą spożywamy na co dzień. Jest to również krok do zwiększenia świadomości na temat codziennej diety oraz jej wpływu na nasze ciało i samopoczucie. Kuracja sokowa może być mobilizacją do rozpoczęcia zdrowszego stylu życia i wprowadzenia nieplanowanych wcześniej nawyków. 

W trakcie każdego dnia należy wypić pięć koktajli, ponieważ każdy z nich, z uwagi na swój skład, posiada zróżnicowany wpływ na nasz organizm, a tym samym zdrowie. Najlepiej jest je pić co 2-3 godziny. – W każdej butelce znajduje się skoncentrowana dawka składników odżywczych, którą śmiało podzielić można na dwie porcje. Ułatwi to wchłanianie i trawienie prozdrowotnych substancji. Zwykle jedna butelka to ponad kilogram warzyw i owoców – podpowiada Mateusz Kmita. W porze obiadowej, czyli po trzecim koktajlu, zalecane jest wypicie naparu z ziół, takich jak skrzyp polny, pokrzywa, mniszek lekarski, który rozgrzeje żołądek w trakcie trwania „zimnej diety” butelkowej – dodaje.

Jak odżywiać się po zakończeniu kuracji?

Po zakończeniu diety butelkowej stopniowo powinniśmy przyzwyczajać organizm do posiłków w formie stałej. Przez dwa kolejne dni należy skupić się na surowych lub gotowanych warzywach. Dodatkiem do nich mogą być kasze i tłuszcze roślinne, takie jak orzechy lub oliwa z oliwek. Następnie wprowadzić można białko w postaci ryb i owoców morza. Dopiero czwartego dnia zaleca się powrót do spożywania nabiału, mięsa, czy pieczywa.

Regularnie powtarzana kuracja sokowa, jako dodatek do przemyślanego planu żywieniowego, oczyści nasz organizm, przyspieszy metabolizm oraz dostarczy dużej dawki witamin i minerałów, które pozytywnie wpłyną na nasze ciało i zdrowie psychiczne. Taka forma diety może być pierwszym krokiem do zainteresowania się zdrowym stylem życia i zmianą dotychczasowych niechcianych zwyczajów żywieniowych.