Modnie i Zdrowo

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera? Skorzystaj z wiedzy prawnika

13 marca 2019 | Materiał Partnera
Zmieniające się prawo sprawia, że z roku na rok jesteśmy coraz bardziej chronieni przed nieuczciwymi deweloperami. Jednak nadal zdarzają się sytuację, kiedy podpisujemy niekorzystne dla nas umowy deweloperskie. Oszustów nie brakuje, więc i my powinniśmy się zabezpieczyć. Poznaj niezawodne sposoby, dzięki którym przestaniesz obawiać się o swoją nieruchomość.
Skorzystaj z pomocy prawnika
Nie da się ukryć, że ten punkt, czyli analiza umowy przez prawnika daje nam największe bezpieczeństwo i przy okazji spokojną głowę. Często zdarza się tak, że nie rozumiemy prawnych sformułowań zawartych w umowie i podpisujemy coś w ciemno. Dlatego prawnik jako osoba postronna dokładnie wyjaśni każdą naszą wątpliwość. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że umowa zawarta z deweloperem podlega negocjacji, a pierwsza wersja może przysporzyć znacznie więcej korzyści firmie budującej dom niż nam. Korzystając z pomocy prawnika, możesz zawalczyć o lepsze warunki, a przy tym właśnie o zminimalizowanie ryzyka związanego z brakiem uczciwości. Dla wielu osób rady osoby, która nie jest stroną, dają też spore wsparcie mentalne i psychiczne.
Specjalista przeanalizuje dla nas:
• umowę deweloperską,
• umowę przedwstępną czy rezerwacyjną,
• cesję umowy deweloperskiej,
• umowę kredytową,
• oświadczenie o odstąpieniu od umowy deweloperskiej.
Gdzie znaleźć prawnika?
Ważne jest to, aby znaleźć specjalistę, który zajmuje się właśnie analizowaniem umów deweloperskich. Wtedy zyskamy merytoryczną interpretację. Jeśli nie chcemy tracić czasu na szukanie specjalisty, możemy sprawdzić zakres usług prawniczych zamieszczonych na stronie internetowej https://www.umowadeweloperska.pl/indywidualne-analizy-umow/.
Dlaczego warto dogłębnie analizować umowę deweloperską?
Po pierwsze unikniemy oszustwa. Niestety firm deweloperskich jest bardzo dużo i jeśli zaufamy nieodpowiedniej, to możemy źle na tym wyjść. Korzystanie z usług prawnika sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się, że deweloper weźmie zaliczkę, i słuch po nim zaginie.
Po drugie dowiemy się, czy firma ma problemy finansowe, przez co budowa może się opóźniać. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo nerwów.
Po trzecie zyskamy pewność, z jakimi firmami współpracuje deweloper, jakich surowców używa, jak interpretować jego zapiski związane z metrażem, np. czy to twarde wymiary, których musi przestrzegać i czym będzie skutkować niedotrzymanie tych założeń.
Inne sposoby na sprawdzenie uczciwości dewelopera
Zajrzyj do KRS-u
Dobrym pomysłem jeszcze przed podpisaniem umowy będzie przejrzenie bazy Krajowego Rejestru Sądowego. Dowiemy się tam wszystkich najważniejszych informacji o firmie deweloperskiej, m.in. o stanie prawnym, ogłoszeniu upadłości czy nawet o zaległościach związanych z podatkami. Poza tym warto przejrzeć bazy dłużników, które ujawnią czy firma ma długi.
Uzyskaj informacje o wcześniejszych klientów
Nie zaszkodzi popytać znajomych i rodzinę czy znają tę firmę deweloperską. Być może okaże się, że ich znajomi korzystali z usług tej samej firmy i będziemy mogli uzyskać informację z pierwszej ręki.