Modnie i Zdrowo

Tulipanowiec amerykański – szturmem podbija branżę designu

23 stycznia 2017 | Opracowała Ewelina Czyżewska

Fot. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Mimo swojej stosunkowo niewielkiej wagi i miękkości, tulipanowiec amerykański  ma doskonałe właściwości mechaniczne, a jego stosunek wytrzymałości do wagi jest bardzo wysoki. To jednak, co przyciąga uwagę każdego, to jego ubarwienie. Niezwykle jasny odcień drewna, zmieniający się pod wpływem światła oraz kształt słojów sprawia, że wyglądem przypomina marmur. Oto, jak tulipanowiec amerykański podbił serca światowych projektantów wnętrz.

Najnowszym elementem krajobrazu rozwijającej się dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest niezwykły biurowiec Amot Atrium Tower, zaprojektowany przez znanego architekta Moshego Zura. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne – przypominające rzeźbę tornada – schody z tulipanowca amerykańskiego, które gną się i falują, wywołując wrażenie płynności i ruchu w przestronnym wieżowcu. Zgodnie z założeniem Halafa, schody miały być również pozbawione wszelkich widocznych wsporników. To pozornie niemożliwe do wykonania zadanie musiało zostać powierzone ekspertowi odznaczającemu się zarówno właściwą wiedzą i doświadczeniem, jak i niecodzienną kreatywnością.

Dwanaście odcieni tulipanowca

Ze względu na złożoność projektu, Oded Halaf zlecił wykonanie zadania Tomerowi Gelfandowi, mistrzowi rzemiosła, specjalizującemu się w architektonicznych rozwiązaniach problemów inżynieryjnych. Gelfand posiada również wieloletnie doświadczenie w realizacji skomplikowanych projektów zwłaszcza w drewnie.

Halaf i Gelfand wybrali do tego projektu tulipanowiec amerykański, ponieważ spełniał wszelkie wymagania pod względem barwy. Dodatkowymi czynnikami były właściwości techniczne tego drewna. – Świeżo cięty tulipanowiec charakteryzuje się różnorodnością naturalnych barw, co mogłoby naruszyć wrażenie płynnego przepływu – mówi Gelfand. – Ostatecznie dla potrzeb ujednolicenia wyglądu konstrukcji spośród wszystkich odcieni tulipanowca wybraliśmy dwanaście, które następnie wykorzystaliśmy w modułach tworzących schody.

schody5

Recepcja wykonana na kształt ekspresyjnego tornada

Zgodnie z projektem, na strukturę schodów składają się dwa połączone elementy – metalowy szkielet i rzeźbiona w drewnie obudowa. Wspólnie tworzą ponad recepcją kształt ekspresyjnego tornada. Począwszy od parteru, płyną w górę ku antresoli pierwszego piętra na wysokość czternastu metrów. Lada recepcyjna natomiast, służy jako punkt wyjścia dla krętej,  drewnianej rzeźby. Ladę i balustrady również wykonano z tulipanowca amerykańskiego. Gelfand pracując nad projektem, wymyślił system ciągłych drewnianych profili – pozornie płynnych i elastycznych, w rzeczywistości sztywnych i stabilnych.

– Konstrukcja obejmuje kręcone, piękne i funkcjonalne schody oraz formę przypominającą tornado – opisuje projekt Gelfand. –  Oba elementy łączą się w jeden u szczytu pierwszego piętra. Okrągłe zwieńczenie służy za balkon z widokiem na hall poniżej. Od góry strukturę zamyka podobny okrągły element – swoiste ukoronowanie tej niezmiernie złożonej kompozycji.

Proces montażu schodów trwał cztery miesiące!

Trwający aż cztery miesiące proces montażu schodów był niezwykle precyzyjny. – Ostateczny efekt jest odzwierciedleniem paradoksu współczesnego procesu twórczego – wyjaśnia Gelfand. – To, co zdaje się być gestem pracującego ręcznie artysty, jest w rzeczywistości wynikiem algorytmicznego przetwarzania danych i efektem połączenia niezliczonych wymiennych elementów. Pozorna dowolność została w pełni skomputeryzowana, a mimo iż sama konstrukcja wydaje się elastyczna, w rzeczywistości jest bardzo stabilna.

– Korzystanie z tych schodów ma być czymś więcej, niż prostym pokonywaniem kolejnych stopni w celu przemieszczenia się z jednego poziomu budynku na kolejny – dodaje autor projektu. – To również osobliwe doświadczenie, które umożliwia podziwianie całej konstrukcji z każdym kolejnym krokiem.

Biurowiec Amot Atrium Tower, w którym znajdują się schody, jako pierwszy w Izraelu otrzymał platynowy certyfikat środowiskowy LEED

Oznacza to, że osiągnął najwyższy możliwy poziom zgodności z gospodarką zrównoważoną i wydajności materiałowej. Instalacja o charakterze organicznym w foyer pasuje tu zatem idealnie. Pracując z tulipanowcem amerykańskim, materiałem stosunkowo lekkim i o wysokim wskaźniku wytrzymałości do masy, Halaf i Gelfand stworzyli nietuzinkową konstrukcję. To nie tylko dzieło sztuki ze względu na niezwykły kształt, ale również przykład perfekcyjnego połączenia rozwiniętego technologicznie projektowania i pracy w drewnie.

Fot. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Fot. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)