Modnie i Zdrowo

Ubrania i dodatki w kratkę ciągle na topie

14 października 2016 | Katarzyna Grzebyk

Fot. Mango

Klasyczna vichy, Burrberry, szkocka, prosta, ukośna, pepitka – ubrania w kratkę cieszą się niesłabnącym powodzeniem w od wielu sezonów. Kratka jest elegancka i ponadczasowa, sprawdza się zarówno w stylizacjach oficjalnych, jak i sportowych. Choć na wybiegach widzimy odważne, nieoczywiste połączenia różnych typów kratek, zdecydowanie lepiej postawić na jeden element garderoby w kratę, dopełniając stylizację ubraniami jednokolorowymi. Nieprzerwanie modne są także dodatki w kratę: torebki, rękawiczki, szale i parasole.

Brytyjska użyteczna elegancja

Fot. Burrberry

Fot. Burrberry

Kratka Burberry jest jedną z najsłynniejszych i… najczęściej podrabianych. Jest też symbolem brytyjskiej elegancji. Powszechnie dziś znany wzór czarno-biało-czerwonej kratki na beżowym tle opatentowany został w 1924 roku. Początkowo stosowano do jedynie na podpince płaszczy przeciwdeszczowych, modny stał się dopiero w drugiej połowie lat 60.. Kraciasty wzór od Burrberry święci triumfy do dziś.

Fot. Burrberry

Fot. Burrberry

Tartan klasyczny, czyli szkocka kratka

Fot. Mango

Fot. Mango

Równie znany, choć mniej popularny w modzie ulicznej i na wybiegach jest wzór szkockiej kraty. W klasycznej szkockiej kracie (tartan klasyczny, czyli materiał w wełny owczej) zespół pasków jest w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. W niektórych szkockich kratach zamiast lustrzanego odbicia stosuje się kopiowanie, lub wprowadza się dodatkowe prążki burzące symetrię.

Pepitka – symbol luksusu i elegancji

Fot. Zara

Fot. Zara

Symbol drobnej czarno-białej kratki, zwanej też psim zębem lub kurzą stopką zrobił największą karierę, bo zaczynał… jako szkocki tweedowy pled, wykorzystywany przez pasterzy do przenoszenia jagniąt lub też jako okrycie wierzchnie. W XIX wieku ubrania z tym motywem były już noszone przez przedstawicieli klasy wyższej. Największą popularnością pepitka cieszyła się od lat 20. do 50. XX wieku, ale do dziś uchodzi za symbol luksusu i elegancji. Płaszcze, spódnice, marynarki w pepitkę ciągle są modne i obecne w klasycznych stylizacjach oraz projektach (Dior i Chanel), ale wzór ten wykorzystywany jest także w modzie codziennej i sportowej.

Ponieważ wzór w kratkę jest bardzo wyrazisty, najlepiej zachować umiar i wykorzystać w stylizacji tylko jeden kraciasty element ubioru. Warto też pamiętać, że kratka najlepiej wygląda w towarzystwie bieli, czerni i nude. Połączenia kratki z innymi kolorami trzeba uzależnić od kolorów kratki.